reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

Co najlepiej nosić po porodzie?

Jak Ty się czujesz? Wyszłaś już do domu? Jesteś pod opieką psychologa? Jak czuję się dziewczynka? Czy Twoi rodzice Cię wspierają?
Czuję się dobrze jedynie zszyte krocze daję o sobie znać w poniedziałek dopiero wyjdę, jestem w dobrym stanie więc nie jest mi potrzebny psycholog rozmawiałam z nim ale nie potrzebuje pomocy. Dziewczynka cała jedynie płuca nie są całkowicie rozwinięte więc będą podawane leki ale jest urocza i na pewno da radę. Tak każdy chcę pomóc wszyscy są zakochani nawet ojciec Lilianki zmienił zdanie.
 
reklama
Ogarnijcie sobie szybko PESEL i potem 500+ to jakaś kasa będzie. Z tym że się trzeba dowiedzieć i zastanowić, na kogo to rejestrować, bo Ty jesteś (chyba) za młoda 🤔
Niepełnoletnia matka ma prawo do świadczenia rodzicielskiego

Przepisy nie zakazują przyznawania świadczenia rodzicielskiego dla niepełnoletniej matki dziecka. Co więcej – bez znaczenia jest także zakres zdolności do czynności prawnych kobiety. W praktyce możliwa jest więc sytuacja, w której matka ma już ukończone 18 lat, jednak nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych (np. z powodu jej ubezwłasnowolnienia) – nie przekreśla to jednak jej szans na uzyskanie świadczenia rodzinnego.
Przez dłuższy okres część prawników uważała, że pełnoletniość matki jest jedną z przesłanek uprawniających ją do pobierania omawianego świadczenia. Obecnie coraz bardziej odchodzi się od takiego stanowiska – przepisy warunkujące przyznawanie świadczenia rodzicielskiego nie wymagają bowiem spełnienia takiej przesłanki. Co więcej, wymaganie, aby matka dziecka była osobą pełnoletnią lub posiadała pełną zdolność do czynności prawnych, byłoby naruszeniem zasady równości i sprawiedliwości społecznej, która została wyrażona wprost w Konstytucji RP. Dodatkowo takie działanie byłoby przejawem dyskryminacji ze względu na wiek.
O prawie niepełnoletniej matki do świadczenia rodzinnego stało się głośno wskutek wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 6 października 2021 roku (sygn. akt II SA/Gl 945/21). W całej sprawie prezydent miasta odmówił przyznania niepełnoletniej kobiecie prawa do omawianego świadczenia, powołując się na fakt jej wieku. Zdaniem organu matka dziecka sama pozostawała pod władzą rodzicielską i nie miała pełnej zdolności do czynności prawnych, co miało uniemożliwić jej staranie się o świadczenie rodzicielskie. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy wydaną decyzję administracyjną, wskutek czego sprawa została skierowana do WSA. Sąd orzekł, że świadczenie powinno zostać przyznane kobiecie, ponieważ ustawodawca wprowadza zamknięty katalog osób uprawnionych do jego otrzymania. Co więcej, nie wskazuje na dodatkowe warunki, które musi spełnić kobieta – wystarczający jest sam fakt, że jest ona matką dziecka, natomiast wiek, w którym je urodziła, nie ma żadnego prawnego znaczenia.

Z racji posiadania ograniczonej zdolności do czynności prawnych niepełnoletnia matka nie ma możliwości skutecznego złożenia takiego pisma do właściwego urzędu. Musi zrobić to za nią jej przedstawiciel ustawowy – rodzic albo wyznaczony przez sąd prawny opiekun.

Zobacz więcej: Link do: Niepełnoletnia matka a prawa do świadczeń

Także świadczenia przysługują, ale musi je w imieniu niepełnoletniej matki złożyć jej rodzic lub opiekun. Chyba, że partner ma 18 lat, matka skończone 16 lat i uzyskają zgodę sądu na zawarcie związku małżeńskiego a potem go zawrą, bo wtedy matka zyskuje pełna zdolność do czynności prawnych.
 
Prosiłbym o nie pisanie takich rzeczy bo przyznam że to dość przykre, zdecydowałam że ją zostawię jeśli tak można to ująć i się zająć jak tylko potrafię.
A czy możesz ją dotknąć czy tylko oglądasz przez szybę? I napisz proszę który to był tydzień ciąży
 
Prosiłbym o nie pisanie takich rzeczy bo przyznam że to dość przykre, zdecydowałam że ją zostawię jeśli tak można to ująć i się zająć jak tylko potrafię.
Jesteś jeszcze bardzo młoda , dobrze ze podjelas decyzje zgodną ze swoimi uczuciami i sumieniem . Wierze ze dziadkowie Wam pomogą i będzie wszystko dobrze !

Nie przejmuj się niektórymi komentarzami bo mi najzwyczajniej jako dorosłej kobiecie jest wstyd za niektóre wpisy . Potrzebujesz teraz dużo wsparcia a nie osądzania czy krytykowania …

Wścibskość , chamskość, ciekawość i "wszechwiedza" niektórych - jednych i tych samych osób na tym forum sama się za siebie komentuje … nie zwracaj na nie uwagi 😉

Trzymam za Was kciuki 🫶
Dużo dużo zdrówka dla maleństwa i Ciebie 👍
 
reklama
Do góry