reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Cesarskie cięcie! i wszystko co z nim związane

Witam! moja okulistka, która uważała ze przy mojej wadzie wzroku (bagatela - 17, - 19)konieczna jest cesarka, nie z racji duzej wady, a z powodu tego że mam ryzyko odklejenia siatkówek, zwyrodnienia i jestm po kilku operacjach, które miały wzmocnić moje siatkówki, w momencie gdy poprosiłam o zaświadczenie wypisała mi wskazanie do skrócenia drugiego okresu porodu, co jest jednoznaczne z kleszczami. Mój ginekolog, gdy to zobaczył, wkurzył się bardzo, powiedział zę kleszczy sie unika, zwłaszcza przy pierwszej ciąży i powiedziął, ze zrobia mi cc bez tego zaświadczenia. Mam nadzieję że tak rzeczywiscie będzie. Teraz jestem w 7 miesiacu ciąży, i zaczynam sie denerwować, bo jednak oczy mamy na całe zycie. Nie rozumie tylko dlaczego okulisci nie chcą pisać wskazań do cesarki na zaswiadczeniu. O co w tym chodzi?
 
reklama
ja juz jestem po cieciu.opisze Wam zaswiadczenia od dwoch roznych okulistow:
jestem tez po laserze,bo mialam -11, -13 dioptrii.to bylo 9 lat temu.kiedys mowiono mi,ze juz -8 kwalifikuje do ciecia,ale-czasy sie zmienily...
1)poszlam najpierw do okulistki panstwowej.rozszerzyla,obejrzala i napisala m.w.tak,ze "nie widzi bezwzglednych przeciwwskazan do pn,aczkolwiek ze wzgledu na stan po korekcie laserowej... do rozwazenia cc"... gin to akurat moj kumpel ze szkoly sredniej.skomentowal to tak: "tym to ona sobie moze dupe podetrzec"
2)poszlam wiec prywatnie do okulistki,ktora mnie leczyla od 10-25r.z.,potem juz nie chodzilam,bo nie mialam po co.i ta druga napisala tak: "p.X Y,leczona w wojewodzkiej poradni leczenia zeza i niedowidzenia od 10 r.z. w 1998r.laserowa korekta wzroku. przed korekta -11, -13 D (jeszcze dopisala cylindry i inne dane), wada dzis -2,5 (m.w.) siatkowka rozrzedzona. wskazania do porodu przez cesarskie ciecie"

mysle,ze widzicie roznice w obu opisach.jedna mogla napisac tak,ze nie ma watpliwosci,a ta panstwowa-szkoda slow.malo tego!mowie pipie,ze mialam taka a taka wade,a ona do mnie: "ale teraz ma pani -2"... no myslalam,ze sie skrece,wiec spojrzalam na nia jak na idiotke i mowie: "ale siatkowka nadal jest siatkowka krotkowidza,ona nie zostala poprawiona". to baba,zebym przyszla pod koniec ciazy,to sie jeszcze zobaczy.to ja do niej: "a co?wtedy ta siatkowka bedzie inna,niz dzis?" normalnie zenada,bo odebralam to moze nie jako niechec do konkretnego napisania jak wol,ze jest wskazanie,tylko odebralam to jako jej kompletna niewiedze dotyczaca stanu pacjentek po laserze i zwiazku wady i stanu oka z metoda porodu. dlatego bardzo sie ciesze,ze moja okulistka jeszcze pracuje,choc jest juz na emeryturze. w tym tygodniu bylismy u niej z nasza corka wstepnie sprawdzic,czy nie odziedziczyla po mnie minusow i podobno na dzien dzisiejszy nie :-)
 
Witaj. Jestem w 38 tyg. i jest to moja druga ciąża. Przed pierwszym porodem mój okulista stwierdził, że mogę rodzić naturalnie (miałam wtedy -3,5 ). Podczas porodu , który trwał 18 godz.i zakończył się cc z całkiem innych powodów mój wzrok pogorszył się do -5:confused2:. W tej chwili mam zaświadczenie od okulisty (innego) ,że ze względu na zmiany w dnie oka wskazane jest cc:-). Uważam, że nie ma co ryzykować . Przy tak dużym wysiłku lepiej dmuchać na zimne. Pozdrawiam i życzę szybkiego i szczęśliwego porodu.:happy::happy::happy::happy::happy::happy::happy::happy::happy::happy::happy::happy::happy::happy:
 
ja mam dokładnie taka wade wzroku i w lutym miałam bardzo udany poród naturalny. wczesniej byłam u okulisty, który zbadał mi wzrok i nie stwierdził zadnych przeciwskazań do porodu naturalnego. z tego co wiem to nie tyle chodzi o wielkosc wady wzroku co o stan oczu.
 
Ja mam wadę (-4 d) i tez rodzilam naturalnie.....i to baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo długo :shocked2:hmmmmmmmm na dodatek w soczewkach kontaktowych:happy2:... i jest ok. W ciąży trzeba wybrac się do okulisty (ale najlepiej pod koniec ciąży) zbadac stan oczu, w szczegolnosci siatkowki (odklejanie sie siatkowki jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego). Lekarz wystawi stosowne zaswiadczenie do okazania w szpitalu - czy mozna naturalnie czy tez nie....
 
to stan siatkówki oka a nie wada wzroku może być przeciwwskazaniem do porodu naturalnego. Ja mam -6 i rodziłam naturalnie.
 
Dokładnie, tak jak napisała Kropecka to stan oka w czasie ciąży jest wskazaniem bądź nie do porodu naturalnego. Ja mam duuużą krótkowzroczność i w połowie ciąży nie było żadnych przeciwwskazań do porodu naturalnego. Ale w ostatnim miesiącu żaden z 3 okulistów nie chciał do tego przyłożyć ręki. Wszyscy wypisali skierowanie na cc (nie wchodziło w grę nawet skrócenie drugiej fazy porodu poprzez zastosowanie kleszczy czy próżnociągu). Tak więc warto skontrolować wzrok szczególnie już w ostatnim miesiącu.
 
a tak w ogóle to zakładanie z góry skrócenia 2 fazy porodu poprzez kleszcze czy próżnociąg jest dla mnie nienormalne. przecież żadna z nas nie chcialaby chyba w ten sposób rodzić, jest to ostateczność i iść do porodu z takim wskazaniem mnie przeraża.
 
reklama
Dziewczyny piszecie, że macie wysoką wadę i rodziłyście naturalnie. Ale czy nie pogorszył Wam się wzrok w ciąży i w czasie porodu? Bo ja tego najbardziej się obawiam. Przed ciążą miałam -5.5 na oba oczy, teraz jestem w piątym miesiącu i już mam na jedno oko -5.75, a na drugie -6.0. Okulistka beztrosko stwierdziła, że w czasie porodu na pewno mi się pogorszy, tylko nie wiadomo jak bardzo, ale skierowania na cesarkę nie dała. Zresztą obawiam się cesarki i raczej bym nie chciała, no ale jeżeli wzrok miałby mi się jeszcze o kilka dioptrii posunąć, to już sama nie wiem co gorsze:-(
 
Do góry