reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ból i twardnienie brzucha, skracanie się szyjki macicy, skurcze

reklama
Z tym donoszeniem ciąży to jest tak jak już większość z nas zauważyła. Ja dziś jestem 37+1 i od dziś mój ginekolog traktuje ja jako donoszoną, dlatego dziś dostanę skierowanie na zdjęcie szwu.Czyli jest to już 38 tydzień, 37 skończony.
JAZKA, dawaj znać, jak u Ciebie. Do którego szpitala pojechałaś? do tego bliżej? Pięknie dotrwałaś, będą zdziwieni po tych akcjach ze skurczami :-) Ciekawe, jak się u Ciebie rozwinie sytuacja.
 
Tak tylko żeby się lekarze nie spóźnili bo u mnie ciąża bliźniacza to z gory większe ryzyko,nawet szew jest groźny ale super ze dziewczyny odpisujecie i pocieszacieoby chociaż do 30 tyg
Poszperałam trochę w internecie i faktycznie lekarze czesto unikają zakładania szwu w ciążach mnogich.
Na jednym z potrali jakiś doktor z Montrealu podał link do takiego opracowania: Link do: Cervical stitch (cerclage) for preventing preterm birth in multiple pregnancy. - PubMed - NCBI
128 kobiet w ciąży mnogiej. W konkluzji jest napisane, że nie było różnic (w śmiertelności okołoporodowej, ) między kobietami ze szwem i bez szwu.
Podobne badania i wyniki z chin: Link do: Cervical cerclage for preventing preterm birth in twin pregnancies. A systematic review and meta-analysis. - PubMed - NCBI
Skandynawia: kobiety w ciązy bliźniaczej z szyjką poniżej 25 mm przed 24 tygodniem ciąży i tu: Link do: Cerclage for short cervix in twin pregnancies: systematic review and meta-analysis of randomized trials using individual patient-level data. - PubMed - NCBI jesli dobrze rozumiem u kobiet ze szwami było nieco więcej porodów predwczesnych niż w grupie bez szwow.
Ja bym na Twoim miejscu poszła za doświadczeniem lekarza. Najlepiej chyba wybrać się na wizytę i konsultacje do jeszcze kogoś innego.
No i bardzo ważne jest, czy i ile skurczy masz. Bo szew, jak i krążek, może je nasilać.
Leżysz w pozycji Trendelenburga? Czyli z uniesionymi nogami? Niektórzy lekarze mówią, że to dużo pomaga, bo zmniejsza nacisk dzieci i macicy na szyjkę, a u Ciebie jest przecież dwa razy większy niż w ciąży pojedynczej. Niestety wzmaga zgagę ;-) bo maluch naciska na żołądek.
Odpoczywaj :-) i nie zamartwiaj się!
 
Ja niedługo idę na zdjęcie szwu i bardzo boję się, nie wiem co mnie czeka
Powodzenia i dawaj znać.
Ja już po wizycie. Też mam skierowanie,ale idę po weekendzie. U mniel mały nadal wysoko, więc ponoć łatwiej zdjąć szew. Jeszcze się umowilam na wizytę w dzień terminu porodu :-)
 
Podobno z tą długością szyjki na usg jest tak że jak brzuch jest twardy podczas pomiaru w czasie usg i macica napięta to szyjka wyjdzie krótsza. Jak bardziej miękka to Szyjka wyjdzie dłuższa. Tak mi lekarz wytłumaczyl dlaczego szyjka się wydłużyła.
 
To normalne, że podczas skurczu szyjką jest krótka. Lekarz jak robi USG to czuję czy jest skurcz. Ale to, że ktoś pisze, że mu się szyjka wydłużyła t nie znaczy, że wcześniej była mierzona podczas skurczu. Wystarczy lekki nacisk sondy na szyjkę i też wyjdzie krótsza. Lekarz różnie sprawdza. Często każe zakaslac czy przeć aby zobaczyć jak szyjka reaguje.

Napisane na XT1572 w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
Do góry