reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ból i twardnienie brzucha, skracanie się szyjki macicy, skurcze

Jazka czyli juz będziesz rodzić? Czy czekają czy się wycisza i wtedy decyzja? Z tego co pamiętam to pierwsze mialas CC i teraz jak to widzą? Trzymam kciuki:)
Jouliettka ma rację mi jak robi usg też zawsze czeka z pomiarem bo pod wpływem sondy szyjka się kurczy a potem wraca i ta rozkurczona mierzy żeby wiedzieć ile maksymalnie ma
 
reklama
Poszperałam trochę w internecie i faktycznie lekarze czesto unikają zakładania szwu w ciążach mnogich.
Na jednym z potrali jakiś doktor z Montrealu podał link do takiego opracowania: Link do: Cervical stitch (cerclage) for preventing preterm birth in multiple pregnancy. - PubMed - NCBI
128 kobiet w ciąży mnogiej. W konkluzji jest napisane, że nie było różnic (w śmiertelności okołoporodowej, ) między kobietami ze szwem i bez szwu.
Podobne badania i wyniki z chin: Link do: Cervical cerclage for preventing preterm birth in twin pregnancies. A systematic review and meta-analysis. - PubMed - NCBI
Skandynawia: kobiety w ciązy bliźniaczej z szyjką poniżej 25 mm przed 24 tygodniem ciąży i tu: Link do: Cerclage for short cervix in twin pregnancies: systematic review and meta-analysis of randomized trials using individual patient-level data. - PubMed - NCBI jesli dobrze rozumiem u kobiet ze szwami było nieco więcej porodów predwczesnych niż w grupie bez szwow.
Ja bym na Twoim miejscu poszła za doświadczeniem lekarza. Najlepiej chyba wybrać się na wizytę i konsultacje do jeszcze kogoś innego.
No i bardzo ważne jest, czy i ile skurczy masz. Bo szew, jak i krążek, może je nasilać.
Leżysz w pozycji Trendelenburga? Czyli z uniesionymi nogami? Niektórzy lekarze mówią, że to dużo pomaga, bo zmniejsza nacisk dzieci i macicy na szyjkę, a u Ciebie jest przecież dwa razy większy niż w ciąży pojedynczej. Niestety wzmaga zgagę ;-) bo maluch naciska na żołądek.
Odpoczywaj :-) i nie zamartwiaj się!
Często leże z nogami do góry. W pon IDE na pomiar szyjki i się okaże co i jak.
 
Hej ja już po wizycie:) szyjka wprawdzie się nie wydłużyła , ale przynajmniej stanęła w miejscu więc nie jest źle . Mała nadal nisko główką i nadal mam się oszczędzać i wytrzymać jeszcze 3 tygodnie:):) także w sumie dobre wieści:)

hchylhb820bsn4sa.png
 
Olkaa to bardzo dobre wieści [emoji4]

Mnie od wczoraj koszmarnie boli głowa już nie daje rady. W nocy prawie nie spałam więc teraz jestem nieprzytomna[emoji58]

Napisane na XT1572 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Hello jestem tu nowa. Obecnie koniec 21go tyg. Od 15go stawianie się macicy, skurcze, bóle miesiaczkowe. Leze ale nie jest łatwo. Szyjka krotka ale mam polip i n i b ynie można założyć pessar. Dzisiaj czuje się gorzej. Bardziej boli.
 
reklama
Hello jestem tu nowa. Obecnie koniec 21go tyg. Od 15go stawianie się macicy, skurcze, bóle miesiaczkowe. Leze ale nie jest łatwo. Szyjka krotka ale mam polip i n i b ynie można założyć pessar. Dzisiaj czuje się gorzej. Bardziej boli.
Oj to rzeczywiście musi Ci byc ciężko.Ja tez mam końcówkę 21 tyg.tyle ze ciąża bliźniacza i tez ostatnio bardzo skróciła mi się szyjka,co strasznie mnie martwi,lekarz mówił ze jak dalej się skróci to chyba zaloza szew a przy ciąży bliźniaczej jest duże ryzyko z tym szwem i juz odchodze od zmysłów,strasznie się martwie.Czekam na pon.jak na zbawienie żeby juz sprawdzić jak dalej z ta szyjka.Leże cały czas nawet strach wstać do toalety i cos zjeść. Do tego jak Wstane to zaraz napinanie brzucha,biorę praktycznie od poczatku luteine do tego magnez ale nie wiem czy to cokolwiek pomaga.A jaka masz dlg.szyjki jeśli mogę wiedzieć?
 
Do góry