reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Ja pamietam jak chodziłam w ciązy z moimi córkami ostatnio 18 lat temu , nawet zwykłego usg nie miałam zrobionego co dopiero mowa o jakiś pranatalnych badaniach , zwykłe badania ginekologiczne musiały wystarczyc , wiem że medycyna poszła z postepem ale czy to na dobre, zeby cała ciaze sie stresowac i denerwowac , ja wczoraj sama jak usłyszałam ze mam przeprowadzic to badanie to płakałam ale sobie uświadomiłam , że to moje ciało, moje dziecko i tylko moja decyzja nie jak lekarz powiedział , że jak bym 15 lat temu miała takie wyniki to nikt by sie o to mnie nie pytał tylko musiała bym to zrobic bez zadnej dyskusji , troche mnie wkurzył tymi słowami ten lekarz tak jak by to badanie na mnie chciał wymusic, kazał isc do lekarza prowadzacego moja ciąze po skierowanie zeby fundusz mu za to zapłacił

chciałam podkreslic ze nie chodze prywatnie do zadnego lekarza a w przychodni obchodza sie z kobietami w ciązy jak z jajkiem

Normalne podejście większości lekarzy... jak ja to mówie jak na serwisie :/ Jeśli jest wskazanie do amnio to chop siup na zabieg. I biznes sie kręci...
 
reklama
moj gin jak z nim rozmawialam wtedy po wynikach pappa stwierdzil, ze decyzja nalezy do mnie i jezeli nie mam zamiaru usuwac ciazy bez wzgledu na to co wyjdzie to stwierdzil, ze nie ma potrzeby bym robila to badanie.

marzena zdziwila mnie reakcja twojego lekarza co ma piernik do wiatraka?? to twoja decyzja i nikt nie ma prawa cie do niej zmusic
 
Marzena ja mialam bardzo podobne wyniki jak ty tylko nie mam tego wieku (młodsza jestem) ale po za tym mam wszystko to samo podnosi ci sie stopień ryzyka na wiek i na ta chol...ną kość nosową bo wzależności jaki jest wymiar dziecka czyli CRL wstosunku do NT są normy ja miałam największe minimum ale kości nosowej nie było i położna na usg powiedziała że najwieksze ryzyko jest przez kość nosową (chodzi o statystykę tylko).

Byłam załamana !! Lekarz widział to (podkreślam że chodze do lekarza prowadzącego na NFZ) i zaproponował wizyte u lekarza ginekologa (prywatnie) który specjalizuje się w niedomykalności zastawki trójdzielnej (to jest następny marker do zespołu downa). Kość nosowa może być niewidoczna w szczególności do któregoś tygodnia u nas było widać chyba w 14 już nie pamiętam. Ale możesz udać się teraz w 14 lub może nawet troche poźniej do innego lekarza gdzie maja usg i może poszuka kości (nie mówiąc mu o niczym że masz skierowanie na amnio).

Lekarz uświadomił nam że jeżeli nie będzie dziecko miało na USG niedomykalności zastawki trójdzielnej i na tym usg inny lekarz poszuka bądź sprawdzi czy jest kość nosowa i będzie, to jest wysokie prawdopodobieństwo że dziecko jest zdrowe.

Ale ja wierze że z tymi wynikami dziecko będzie zdrowe !!!

Ja nie podjęłam się amniopunkcji bo po tych badaniach kość nosowa była i niedomykalności nie było wiec podjęliśmy decyzje że nie robimy amnio. Na połówkowym (najlepiej u innego lekarza) powie ci czy dziecko zdrowe i takie tam różne.
 
na wyniku mam ze przepływ na zastawce trójdzielnej prawidłowy , a kosc nosowa nie do oceny w 12 tygodniu ciazy miałam robione te wyniki fala A obecna reszta wszystko jest obraz prawidłowy NT 1,7 CRL 64mm ja jestem pewna ze to sa dobre wyniki i te badania PAPP-A to wszystko pochrzaniły
 
ja mialam takie same wyniki identyczne tylko nt mialam 1,8 na ta sam długość CRL wiec zaczekaj jeszcze pare dni lub teraz idz do lekarza i sprawdz niech ci poszuka kości nosowej

statystycznie tylko dlatego masz takie wyniki bo lekarz nie widział kości nosowej i że masz taki wiek jaki masz i nic po za tym proponuje udac sie na usg i poszukac kości nosowej a na pewno taka jest bo ja tez mialam w 12 tyg nie widoczna a w 14 tyg juz byla widoczna
 
Marzena, ja robiłam amnio...Nie byłam zdecydowana co zrobię jeśli wyniki okażą się złe..bałam się wcześniej podjąć decyzję...też w głębi serca czułam że wszystko jest ok.. jednak te badania mówiące o podwyższonym ryzyku spędzały mi sen z powiek (u mnie wyszły 3 wady - trisomia 21, 18 oraz 13).

Ja mam taki charakter że wolę wiedzieć, nawet najgorszą prawdę!

Poza tym gdy człowiek wie, ma czas by psychicznie się przygotować, poczytać inne fora, nawiązać kontakt z innymi mamami.
Ja np w lekkim szoku byłam gdy poczytałam jakich lekarzy muszą odwiedzić rodzice dzieci z ZD (w mojej wyobraźni był to tylko pediatra..), że od bardzo wczesnych tygodni życia zaczynają swoją przygodę z rehabilitacją..
Gdy na świat przychodzi mały człowieczek mama nie ma czasu na posiadówy przed kompem i szukaniu informacji - wtedy ślepo wierzy się lekarzom..a wiadomo - "co lekarz to inna parafia".

Ja amnio miałam 22 grudnia, przed samymi świętami. Nie żałuję.
 
reklama
Cześć.Jestem tu nowa.Przeczytałam Wasze wszystkie posty.W poniedziałek mam mieć amniopunkcję. Mam 37 lat, przezierność karkowa u mojego maleństwa wyszła 1,7; USG wykazuje nikłe ryzyko wad. Niestety tydzień temu zadzwonili do mnie ze szpitala, że zapraszają mnie na rozmowę a potem na amnio. Od razu zdecydowałam się na amnio. Nie wiem, czy dobrze zrobiłam. 18 lat temu w 9 m-cu ciąży urodziłam martwe bliźniaki - dwóch chłopców. Dzieci były zdrowe i zdolne do przeżycia. Lekarze za późno zrobili cesarke - mam problem z łożyskiem, które się odkleja nie pokazując cech odklejenia. 13 lat lemu urodziłam dziewczynkę - tym razem lekarze zdążyli z cesarką. W 2009 roku miałam ciążę pozamaciczną i przeszłam tzw. poronienie trąbkowe. Teraz jestem w 16 tygodniu ciąży i bardzo się boję.Nie wiem, czy dobrze robię idąc na amnio.:szok:
 
Do góry