reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Kochani, niech te Święta będą chwilą wytchnienia i zanurzenia się w tym, co naprawdę ważne. Zatrzymajcie się na moment, poczujcie zapach choinki, smak ulubionych potraw i ciepło płynące od bliskich. 🌟 Życzę Wam Świąt pełnych obecności – bez pośpiechu, bez oczekiwań, za to z wdzięcznością za te małe, piękne chwile. Niech Wasze serca napełni spokój, a Nowy Rok przyniesie harmonię, radość i mnóstwo okazji do bycia tu i teraz. ❤️ Wesołych, spokojnych Świąt!
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Co daje amino?jak coś wyjdzie nie tak mozna leczyć jeszcze za płodu?czy popworstu jest to wiedza dla rodziców>
 
reklama
amnio pozwala stwierdzić ryzyko trisomii (m.in. choroby Downa), stąd część osób się na nią decyduje, aby w razie czego, przerwać ciążę
nie słyszałam, żeby amnio pomagała wykryć jakieś choroby\schorzenia, któe można leczyć jeszcze w życiu płodowym
 
Jak ja byłam na rozmowie u genetyka to kobieta powiedziała mi ze Down to i tak jedna z lżejszych chorób na jakie może cierpieć jedno z moich potworków. Gdy mi lekarka wbijała igłę i zaczęły pobierać płyn to i jedno i drugie maleństwo tak machały łapkami jakby chciały wypchnąć tą igłę z Ich przestrzeni osobistej:D
 
[FONT=Arial CE, Arial, Helvetica, Helvetica CE][SIZE=-1][SIZE=+1]AMNIOPUNKCJA[/SIZE]

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
[/SIZE][/FONT] [FONT=Arial CE, Arial, Helvetica, Helvetica CE][SIZE=-1] Badanie polega na nakłuciu igłą punkcyjną jamy owodniowej przez powłoki brzuszne i pobraniu płynu owodniowego do badania.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial CE, Arial, Helvetica, Helvetica CE][SIZE=-1]
CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Płyn owodniowy wykorzystywany jest na ogół do przeprowadzenia badań genetycznych (patrz dodatkowo "Badanie cytogenetyczne" w rozdziale "Badania laboratoryjne"), do oceny dojrzałości płodu, do oceny zagrożenia płodu w przypadku konfliktu serologicznego.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA Badania genetyczne.
Podejrzenie wady rozwojowej płodu.
Istnienie konfliktu serologicznego między matką i płodem.
Określenie dojrzałości płodu (np. w przypadku koniecznego wcześniejszego rozwiązania z powodu cukrzycy).

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

BADANIA POPRZEDZAJĄCE
Badania poprzedzające ustalane są indywidualnie zależą od wskazań ze względu na które wykonuje się amniopunkcję.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy.
Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

OPIS BADANIA
Kobieta ciężarna siada na fotelu ginekologicznym lub kozetce. Badanie wykonywane jest w warunkach aseptycznych. Miejsce nakłucia badający wybiera tak, aby nakłucie worka owodniowego było oddalone od płodu. W celu ustalenia najbardziej korzystnego miejsca do wprowadzenia igły należy skorzystać z ultrasonografu. Po odkażeniu skóry w wybranym miejscu badający nakłuwa przez powłoki brzucha ciężarnej jajo płodowe sterylną igłą punkcyjną i pobiera płyn owodniowy do strzykawki, dbając o to, by nie zawierał domieszki krwi. Po uzyskaniu dostatecznej ilości płynu owodniowego usuwa igłę punkcyjną, a w miejscu nakłucia zakłada jałowy opatrunek.
Wynik badania przekazywany jest w formie opisu.

CZAS
Badanie trwa kilka minut

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE
W czasie badania
Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna).
Wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból)..

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
Po badaniu należy pozostać pod obserwacją lekarską do kilku godzin.


MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
Wyjątkowo może wystąpić krwawienie.

Jeśli istnieje taka potrzeba, badanie może być powtarzane.

Amniopunkcja – Wikipedia, wolna encyklopedia



[/SIZE][/FONT]
 
Nie mówi się Down (bo to był człowiek, który zdiagnozował zespół) tylko Zespół Downa i błędne jest mówienie, że to choroba, bo nie jest to żadna choroba. Chorobami mogą być ewentualnie wady towarzyszące.
 
Nie mówi się Down (bo to był człowiek, który zdiagnozował zespół) tylko Zespół Downa i błędne jest mówienie, że to choroba, bo nie jest to żadna choroba. Chorobami mogą być ewentualnie wady towarzyszące.
aaaaaaaaaaa Kasia, w ciąży jesteś?? :szok::-):-):-) Co się nic nie chwaliłaś? :sorry2::-p:-p Dopiero teraz na suwaczek zerkam :tak: Ehh Ty nawet nie chwaliłaś się że się staracie o kolejne potomstwo :cool2:
Gratuluje Ci !!!!!!!!!!!!!
 
reklama
Do góry