reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Ja też właśnie jestem namawiana na nifte. Nie wiem co robić. Pappa wyszła fatalna ale amio odrzucam od razu. Nie chcę ryzykować. Jakie to trudne jest wszystko.
Margoolcia wiem sama jakie to trudne decyzje.
Po dzisiejszym zabiegu miałam odpoczywać i brać nospę oraz magneB6 (jak przez ostatnie 3 dni)
Jutro mogę "normalnie" funkcjonować.
Zupełnym przypadkiem rozmawiałam z panią pracującą w klinice niepłodności. Usłyszałam, że żadne badanie nie daje takiej pewności jak amniopunkcja i jeśli jest wskazanie to lepiej zrobić.
Oczywiście to kwestie bardzo indywidualne, wiem to dobrze
 
reklama
U mnie przy ryzyku ok. 1:220 i prawidlowym USG genetyk zalecił NIFTY plus. Wyniki wyszly prawidlowe. Rozwazalam jeszcze amnio dla pewnosci ale zarowno genetyk, jak i lekarz, ktory robił prenatalne oraz moj gin stwierdzili ze to nie ma najmniejszego sensu.
 
Z czekaniem na wynik ci nie pomogę bo robiłam sanco zamiast amnio U mnie była przezierność ponad 3mm. Brak kości nosowej, brak żołądka, wynik pappa ryzyko ZD 1:16! Twoje wyniki nie są złe a kość nosowa może się jeszcze wytworzyć. W 11tc u mnie nie było a w 13 już tak :) nie masz co się stresowac. Po wynikach sanco zrezygnowałam z amniopunkcji bo wszystkie wyniki prawidlowe + info że będzie syn

Przy takim ryzyku lekarz zalecał sanco zamiast amniopunkcji?
 
Usłyszałam, że żadne badanie nie daje takiej pewności jak amniopunkcja i jeśli jest wskazanie to lepiej zrobić.
Oczywiście to kwestie bardzo indywidualne, wiem to dobrze

Oczywiście.
Tym bardziej, że wiele innych chorób genetycznych podszywa się w badaniu pappa pod trisomie 21, 28 czy 13.
Testy NIPT to dokładne testy przesiewowe ale jeśli coś wychodzi źle z usg/pappa to kolejnym krokiem powinna być amnio - dlatego że ma o wiele większe możliwości diagnostyczne a NIPT ma swoje ograniczenia i nie wykrywa wszystkich wad genetycznych.

Mam przypadek najbliższej osoby, której usg w 13 tygodniu wyszło idealnie, biochemia na tyle źle że ryzyko T21 wyszło 1:30.
Zrobiła sanco, wynik : zdrowy chłopiec
Około 20 tygodnia zaczęły wychodzić wady anatomiczne, OUN i okazało się że wada genetyczna jest dużo poważniejsza od ZD - pełna triplodia - ciąże musiała rozwiązać w 22 tyg... ogromna trauma a przecież sanco pokazało zdrowe dziecko.

Ryzyko amnio w dzisiejszych czasach to już od dawna nie 1% a 0,11% - czyli ryzyko w 1/1000 ciąż.
Biorąc pod uwagę w jakich przypadkach wykonuje się amnio i że cześć tych ciąż tak czy inaczej przestałaby się rozwijać - to naprawdę nie jest wysoce niebezpieczne badanie Dziewczyny.
Spokój przez kolejne miesiące jest nieoceniony.
 
jeżeli zrobi się amnio i wykaże ze dziecko jest zdrowe to nifty wypłaca 11 tyś, jeżeli dziecko urodzi się chore to nifty wyplacą 210 tys odszkodowania. Jeżeli poda, że dziecko jest chore, a amnio wykaże zdrowe dziecko, wypłacają 2600

Tak ale tylko w przypadku konkretnej wady.
Jeśli dziecko wg nifty nie ma T21 ale będzie miało inne wady których ten test nie bada to ubezpieczenie tego nie obejmuje.
 
Przy takim ryzyku lekarz zalecał sanco zamiast amniopunkcji?
Nie. Badanie sanco robiłam prywatnie. Lekarz od poczatku odradzał amniopunkcję po moich poprzednich poronieniach. Za duże ryzyko. Na USG tydzień po genetycznych żołądek był, kość nosowa obecna i zmniejszone nt. Prawdopodobnie nt miałam po jakiejś infekcji
 
Kurcze czytam Was a ja zdecydowałam się na panoramę. Z nią chce iść do genetyka i niech on decyduje. Po prostu muszę wiedzieć. Wiem że ryzyko amio jest niewielkie. Ale mam dziś wrażenie że właśnie te ryzyka przydarzają się mnie. Test panorama drogi jest. To prawda. I dla nas to duże x wyrzeczenie ale myślę że najgorsza to nie wiedza. Jeśli mam test pappa z druzgocącą statystyka to myślę że panorama pokarze wóz albo przewóz. Mam totalny mętlik w głowie. Po drodze rozmawiałam z czterema lekarzami i każdy jeden mi poleca zrobić te testy.
 
Kurcze czytam Was a ja zdecydowałam się na panoramę. Z nią chce iść do genetyka i niech on decyduje. Po prostu muszę wiedzieć. Wiem że ryzyko amio jest niewielkie. Ale mam dziś wrażenie że właśnie te ryzyka przydarzają się mnie. Test panorama drogi jest. To prawda. I dla nas to duże x wyrzeczenie ale myślę że najgorsza to nie wiedza. Jeśli mam test pappa z druzgocącą statystyka to myślę że panorama pokarze wóz albo przewóz. Mam totalny mętlik w głowie. Po drodze rozmawiałam z czterema lekarzami i każdy jeden mi poleca zrobić te testy.

Niekoniecznie pokaże - w przypadku wielu wad sanco nie jest w stanie ich wykryć a pytanie czy chcesz wiedzieć czy nie ma np trisomii 21 czy to czy dziecko jest na pewno zdrowe?

Według mnie badania NIPT kiedy już coś wyszło źle niestety nie są na tyle dokładne by były kolejnym krokiem, plus jeśli coś wykażą to diagnostykę inwazyjną trzeba i tak przeprowadzić - a to drastycznie skraca czas na podjęcie decyzji przez rodziców...
 
Niekoniecznie pokaże - w przypadku wielu wad sanco nie jest w stanie ich wykryć a pytanie czy chcesz wiedzieć czy nie ma np trisomii 21 czy to czy dziecko jest na pewno zdrowe?

Według mnie badania NIPT kiedy już coś wyszło źle niestety nie są na tyle dokładne by były kolejnym krokiem, plus jeśli coś wykażą to diagnostykę inwazyjną trzeba i tak przeprowadzić - a to drastycznie skraca czas na podjęcie decyzji przez rodziców...
Jakiej decyzji?
 
reklama
Do góry