reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

reklama
Chodzi o decyzję o terminacji ciąży. I to niestety prawda. Nifty jest bardzo dokładnym badaniem, ale wciąż przesiewowym i absolutnie nie wykluczy wielu chorób, które wykluczyłaby amnio.

Dokładnie.
Przy czym nie twierdzę oczywiście, że diagnoza np T21 powinna oznaczać terminację - to decyzja każdej kobiety, tym bardziej, że osoby z T21 mogą żyć.

Ale już np w przypadku triplodii dziecko nie dożyje rozwiązania, najpóźniej odejdzie przy porodzie (triplodii nifty NIE wykryje) Podobnie jest z T18 i T13, podobnie jest z wieloma wadami OUN które uniemożliwią rozwój układu nerwowego i tym samym samodzielnego życia dziecka (samodzielnego na zasadzie oddychania itp a nie samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie).
Oczywiście, dalej jest to decyzja rodziców, ale powinni móc ją podjąć jak najszybciej - i łatwiej mimo wszystko podejmować decyzję w 13-15 tygodniu niż po 20 kiedy tego malucha się fizycznie czuje i ma się z nim codzienny namacalny kontakt.

Bardzo krytycznie oceniam decyzję genetyków namawiających na testy NIPT zamiast amnio przy naprawdę dużym ryzyku z innych badań..
 
Dokładnie.
Przy czym nie twierdzę oczywiście, że diagnoza np T21 powinna oznaczać terminację - to decyzja każdej kobiety, tym bardziej, że osoby z T21 mogą żyć.

Ale już np w przypadku triplodii dziecko nie dożyje rozwiązania, najpóźniej odejdzie przy porodzie (triplodii nifty NIE wykryje) Podobnie jest z T18 i T13, podobnie jest z wieloma wadami OUN które uniemożliwią rozwój układu nerwowego i tym samym samodzielnego życia dziecka (samodzielnego na zasadzie oddychania itp a nie samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie).
Oczywiście, dalej jest to decyzja rodziców, ale powinni móc ją podjąć jak najszybciej - i łatwiej mimo wszystko podejmować decyzję w 13-15 tygodniu niż po 20 kiedy tego malucha się fizycznie czuje i ma się z nim codzienny namacalny kontakt.

Bardzo krytycznie oceniam decyzję genetyków namawiających na testy NIPT zamiast amnio przy naprawdę dużym ryzyku z innych badań..
Mi przy ryzyku t21 1:227 od razu zaproponowano amnio. Rozmawiałam z trzeba lekarzami, w tym również z genetykiem, i żaden z nich nie zaproponował Nifty jako alternatywy. Mój lekarz prowadzący powiedział wprost, jeśli chcę wykluczyć poważniejsze niż t21 rzeczy, powinnam zrobić amnio. Druga sprawa jest taka, że my byliśmy zdecydowani na terminację, ale też brałam pod uwagę to, że nie chciałabym dokonywać tego zabiegu w późniejszej ciąży.
 
Dziewczyny a planując amnio widzicie sens robienia dodatkowo nipt? Czy taki test będzie mógł coś dodatkowego wnieść? Pokazać coś więcej?
 
Kurcze czytam Was a ja zdecydowałam się na panoramę. Z nią chce iść do genetyka i niech on decyduje. Po prostu muszę wiedzieć. Wiem że ryzyko amio jest niewielkie. Ale mam dziś wrażenie że właśnie te ryzyka przydarzają się mnie. Test panorama drogi jest. To prawda. I dla nas to duże x wyrzeczenie ale myślę że najgorsza to nie wiedza. Jeśli mam test pappa z druzgocącą statystyka to myślę że panorama pokarze wóz albo przewóz. Mam totalny mętlik w głowie. Po drodze rozmawiałam z czterema lekarzami i każdy jeden mi poleca zrobić te testy.
Porownaj sobie zakresy tych testów nipt. Kiedyś Mama Ginekolog porownywala, ale podkerzewam, że może się to zmieniac. Tu @kasiaa91 pisze o braku triploidii w Sanco (ale jak jest teraz?), a Panorama już w standardzie ma triploidie. A jednocześnie kiedyś ktoś pisał na forum, że mu nie oddali pieniędzy za Panoramę, gdy w probce było za mało dna płodowego, podczas gdy inna firma deklarowała, że odda/zbada kolejna probke.
 
Porownaj sobie zakresy tych testów nipt. Kiedyś Mama Ginekolog porownywala, ale podkerzewam, że może się to zmieniac. Tu @kasiaa91 pisze o braku triploidii w Sanco (ale jak jest teraz?), a Panorama już w standardzie ma triploidie. A jednocześnie kiedyś ktoś pisał na forum, że mu nie oddali pieniędzy za Panoramę, gdy w probce było za mało dna płodowego, podczas gdy inna firma deklarowała, że odda/zbada kolejna probke.

Sanco i Nifty na ten moment triplodii nie wykrywają.
Panorama nie wiem chociaż biorąc pod uwagę metodologię tych badań to przy takiej wadzie ciężko o dokładną diagnostykę - bo stosunek chromosomów się zgadza (w przypadku t21 czy t13 jest łatwiej bo jednej pary jest po prostu za dużo).
 
Sanco i Nifty na ten moment triplodii nie wykrywają.
Panorama nie wiem chociaż biorąc pod uwagę metodologię tych badań to przy takiej wadzie ciężko o dokładną diagnostykę - bo stosunek chromosomów się zgadza (w przypadku t21 czy t13 jest łatwiej bo jednej pary jest po prostu za dużo).
Wygooglalam, że czułość 99% a fałszywie dodatnie 0%, ale wg mnie trzeba zawsze sprawdzać aktualne u "sprzedawcy", bo technologia pewnie idzie do przodu, ale marketing może obcinać mozliwosci.
 
reklama
Wygooglalam, że czułość 99% a fałszywie dodatnie 0%, ale wg mnie trzeba zawsze sprawdzać aktualne u "sprzedawcy", bo technologia pewnie idzie do przodu, ale marketing może obcinać mozliwosci.

Ale czułość odnosi się do wad, które deklarują że badają, a te których te testy nie dotyczą to duża pula wad.
 
Do góry