reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

reklama
Barmanka79 w moim badaniu w 12 tyg stwierdzono niedomykalność zastawki trójdzielnej i dlatego zrobiono odrazu test pappa z którego ryzyko urodzenia dzieciątka z ZD wyszło 1:307. Na amnio się nie zdecydowałam bo jego wynik i tak by niczego nie zmienił. Pozatym bałam się poronienia, fakt jest to ryzyko niewielkie bo tylko 0,5%-1%, ale cóż ktoś te statystyki musi robić prawda....W 21 tygodniu robiłam kolejne badanie prenatalne oraz echo serduszka. Wyniki tych badań wyszły bardzo dobrze, owa niedomykalność ustąpiła. Badania prenatalnego w 30 tyg już nie robiłam. Do swojego lekarza prowadzącego chodze co dwa tygodnie ze względu na L4 więc mój Kubuś jest pod kontrolą. Decyzja o amnio jest trudna i powinnaś ją podjąć sama zgodnie ze własnym sumieniem. Mi było bardzo ciężko ale tylko przez pierwszy miesiąc później się z tym oswoiłam. Życzę powodzenia i bądź dobrej myśli. Pamiętaj że maluszek czuje Twoje emocje :) Pozdrawiam!
 
Ostatnia edycja:
Cytat : "Cały czas myślę o tym, że gdyby wszystko było ok to profesorka nie zgodziła by się na amnio, prawda? Sama się wszystkim zajęła - wyszukała termin, dzwoniła do labo czy zdążą coś zrobić przed świętami"
Z mojego dotychczasowego doświadczenia zauważyłam że jeżeli wyjdzie wskazanie do amnio to lekarz ani nie bedzie Cię namawiał ani zniechęcał żeby wrazie draki był kryty poprostu musisz podjąć decyzję sama . Od mojego genetyka zapamiętałam takie słowa: "My jesteśmy po to i po to robimy te badania żeby rodziły się zdrowe dzieci" .... i tutaj zostawiam to bez komentarza :/
 
Barmanka nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że ta lekarka z Polmedu inaczej się nazywała, właśnie patrzyłam na ich stronę i widzę, że teraz jest tylko jedna. Ja byłam już prawie półtora roku temu to może personel się zmienił :confused:
Wiedziałam na 70%, że będzie ZD , chociaż w duchu byłam pewna na 100%, jak przezierność wyszła 6,6mm, fala A odwrócona, z testów ryzyko 1:2. Nic innego mi nie pozostawało jak pogodzić się z tą myślą. Na amnio się nie zdecydowałam, za bardzo bałam się poronienia tym bardziej, że gin mi powiedział, że prawdopodobnie i tak nie donoszę tej ciąży. Na szczęście się pomylił i mam tego swojego wyjątkowego Synalka :-)
Scan genetyczny to właściwie normalne usg, tyle że badali mi wszystkie parametry płodu i szczegółowo przyglądali się wszystkim organom wewnętrznym, miałam też standardowo robiony tutaj test potrójny. Właściwie nawet nie wiem po co na to poszłam, bo i tak miałam wewnętrzne przeczucie, że tym razem wszystko będzie dobrze :-) Szkoda tylko, że nie powiedzieli mi na scanie, że taki rozdarciuch się szykuje ;-) Bo ten mój zespołowiec przy tej mojej księżniczce to dziecko anioł i jak słowo daje jest zdecydowanie "łatwiejszy w obsłudze" niż zupełnie zdrowa Jessiczka :-)

Edit: Zarówno w szpitalu jak i w przychodni stwierdzili u Twojego Maluszka obrzęk karku. Tylko 1/3 dzieci z obrzękiem ma nieprawidłowy kariotyp, 2/3 dzieci rodzi się z prawidłowym kariotypem. Ale bardzo często też występuje obrzęk karku jak matka w czasie ciąży przechodziła jakieś infekcje.
 
Ostatnia edycja:
"na skierowaniu do szpitalu mam wpisane następujące wyniki - CRL 32mm (10w5d) oraz Cystic hygroma 4mm. Przy czym podczas usg w szpitalu lekarka użyła określenia Nuchal edema - jednak wyniku nie znam."

CRL (jak duże dziecko jest) 32mm (10w5d)
10 to tydzień w którym byłaś
5 to dzień
czyli byłaś w 10 tygodniu + 5 dni (wiec w tym tygodniu ciąży nie sprawdza się nt tylko w 12 tyg ja mialam chyba tez w tym tygodniu co ty *10tydzień) i miałam chyba 3,7 mm a potem w 12 tyg miałam 2,7mm (mi się wydaje że ze spokojem w 12tyg lub nawet później zrób badanie prenatalne jeszcze raz.
Cystic hygroma (otoczka z plynu wokol glowki dziecka)

cystic hygroma (obrzęk wielokomorowy szyi), którym może towarzyszyć uogólniony obrzęk płodu. Ryzyko wystąpienia trisomii u płodu rośnie wraz ze wzrostem przezierności (grubości) fałdu karkowego NT.

- NT = 3 mm – ryzyko trisomii podwyższone ponad ryzyko wynikające z wieku matki 3 razy
- NT = 4 mm – ryzyko trisomii podwyższone ponad ryzyko wynikające z wieku matki 18 razy
- NT = 5 mm – ryzyko trisomii podwyższone ponad ryzyko wynikające z wieku matki 28 razy
- NT > 5 mm – ryzyko trisomii podwyższone ponad ryzyko wynikające z wieku matki 36 razy

Przezierność fałdu karkowego (ang. nuchal translucency, NT) – parametr oceniany w badaniu USG płodu, odzwierciedlający obrzęk tkanki podskórnej w okolicy karkowej; jest to odległość między tkanką podskórną a skórą na wysokości karku płodu. Zwiększenie wartości NT występuje w niektórych zespołach spowodowanych aberracjami chromosomalnymi: zespole Downa, zespole Edwardsa, a zwłaszcza w zespole Turnera.

Fałd karkowy ulega zazwyczaj wchłonięciu w II trymestrze. Niekiedy w jego miejsce rozwija się obrzęk karku (nuchal edema) albo naczyniak limfatyczny torbielowaty (cystic hygroma), którym może towarzyszyć uogólniony obrzęk płodu.

Pomiar NT jest najbardziej miarodajny między 11. a 14. tygodniem ciąży. Norma NT, określona dla danej populacji, obejmuje wartości do 95 percentyla i jest uzależniona od wymiaru ciemieniowo-siedzeniowego (CRL); w praktyce NT nie powinno przekraczać 2,5 mm. NT jest wprost proporcjonalne do ryzyka wystąpienia trisomii u płodu:
NT = 3 mm wiąże się z 3× wzrostem ryzyka
NT = 4 mm wiąże się z 18× wzrostem ryzyka
NT = 5 mm wiąże się z 28× wzrostem ryzyka
NT > 5 mm wiąże się z 36× wzrostem ryzyka.

reszte to co znalazlam w necie
 
Moje badania połówkowe:

Położenia płodu: podłużne główkowe
czynność serca płodu: widoczna
ruchy płodu: widoczne

biometria płodu:
BPD (wymiar dwuciemieniowy) - 59mm, co odpowiada 24,2 tyg
AC (obwód brzuszka) - 181 mm, co odpowiada 22,6 tyg
HC (obwód główki) - 212 mm, co odpowiada 24,5 tyg
FL (długość kości udowej) - 37 mm, co odpowiada 21,4 tyg

FL/BPD = 62,71%, FL/HC = 17,45%, FL/AC = 20,44%, HC/AC = 117,13%


średni wiek płodu 23tyg
PRZYPUSZCZALNA waga płodu: 602,88g
dojrzałość łożyska: II stopień Grannuma
ilość płynu owodniowego: prawidłowo

to oznacza że wszystko jest oki tylko musze zrobić badania na cukier bo jeżeli dziecko jest większe niż powinno być to jest prawdopodobieństwo cukrzycy ciążowej.


A i co najważniejsze dziecko ma siusiaka ;) teraz musimy myśleć nad imieniem a nie mam pojęcia.
 
an82 Gratuluję synusia !!!!!!
Mam nadzieję, że cukrzyca się nie potwierdzi i bedziesz miała po prostu duże chłopca :)
 
reklama
Byłam wczoraj, nie miałam wątpliwości czy robić czy nie mimo, że wcześniejsze badania wyszły dobrze.
Jak na razie wszystko ok, ale igła którą się używa do pobrania płynu trochę przeraża.:-(
 
Do góry