reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zycie w Niemczech...

Musialbys przepisac te mieszkanie na kogos bo tu ze socjalu nic nie dostaniesz majac majatek w polsce:tak:


dzieki za odpowiedz to jest wlasnie problem nie mamy na kogo przepisac wiecie jak to jest z rodzina...
a majac kredyt hipoteczny tez nie wiem czy moge tak przepisac...

a czy na dzieci mozna?? chyba raczej nie wie moze ktos???
 
reklama
nigdy tu nie zagladalam, a tu taka wazna dyskusja, no to sie pozwole dolaczyc

od 2008 roku Polacy sa na liscie (chyba 10-ciu krajow), ktore moga miec podwoje obywatelstwo: do spelnienia sa nastepujace warunki:
- malzenstwo z Niemcem / lub Niemka
- conajmniej 3 letni staly pobyt w Niemczech
- stale miejsce zamieszkania w Niemczech
sklada sie wniosek o obywatelstwo, rozne dokumenty, pisze test z niemieckiego (pisemny i ustny), podpisuje rozne listy, czy nie jesz sie czlonkiem np. organizacji terorystycznych itp i koztuje to oczywiscie tez, w momnecie kiedy ja skladalam(poczatek 2008) bylo to jakies 250 Euro

i tyle: ja mam dwa obywatelstwa, dwa dowody osobiste, na razie tylko polski paszport, bo niemiecki nie byl mi do niczego potrzebny
moge normalnie glosowac (nie tylko w wyborach do EU)

moje dzieci maja od urodzenia tylko obywatelstwo niemieckie
jak beda chcialy kiedys to moga zrobic sobie polskie

Hej mam pytanie co do tego testu pisemnego i ustnego bo ja rowniez bylam sie dopytac jak to jest i mi cos tam jeszcze o szkole mowili ze najpierw musze isc do szkoly na jakis tam kurs a dopiero potem moge robic ten test????
Czego nie rozumie bo umie Niemiecki z czytaniem i pisaniem tez nie mam problemow tak wiec po co ten kurs?????
Jestem juz 5 lat zameldowana w Niemczech a od 4 po slubie z Niemcem i robia tu mi takie problemy ze szok zebym dostala Niemieckie obywatelswo.
Moja corka ma oczywiscie od urodzenia Niemieckie obywatelstwo ale co ze mna????
Moze Ty mi troszke pomozesz i napiszesz jak to bylo u Ciebie?????
Z gory dziekuje za odpowiedz:-):-):-):-):-)
 
no dobra rozumiem terAZ , ze i mY mozemy miec oba obywatelstwa , ale gdzie sie wtedy sklada wniosek na niemieckie obywatelstwo i naprawde nie trzeba sie zrzekac polskiego ?w takim razie to ja bym sie tez na to pisala , chociaz ze wzgledu na dowod , bo zawsze jak cos trzeba to musze im pomagac sie doczytywac i takie tam ale bym tylko i wylacznie zrobila , gdybym nie musiala sie polskiego zrzeknac
 
Ja jak chodzilam na Sprachkurs to wlasnie na koniec bylo iles tam godzin z polityki i przerabialismy te wszystkie pytania co sa do tego testu potrzebne...potem byl egzamin z niemieckiego plus egzamin z polityki wlasnie...zdalam go i terza gdybym chciala sie starac o papiery to mam skrocony czas oczekiwania o rok...Czyli nie 8 lat a 7....Nie wiem czy kiedys jeszcze sie dam na to bo nauki tego "badziewia" troche bylo...Noale skoro raz zdalam to i drugi powinnam:-D
 
Blond - na pewno nie musisz sie zrzekac polskiego, ja mam dwa jak mowilam i funkcjonuje
wniosek sklada sie w "Ausländerstelle", u nas jest to w ratuszu, albo w Landratsamt
cala procedura troche trwa, jakies 2-3 miesiace, bo musza Cie sprawdzic itp.

Agnieszka - ja najpierw zlozylam dokumenty i automatycznie dostalam termin egzaminu, nikt sie nie pytal, czy mam kurs skonczony czy nie (generalnie to jakas wymowka, bo przeciez mozesz juz swietnie mowic po niemiecku uczac sie w Polsce). Przed egzaminem bylo spotkanie, na ktorym mowiono co i jak wyglada, czesc pisemna byla b.latwa, naprawde poziom "normalny", troche na zrozumienie np, czytala tekst i trzeba bylo odpowiedziec na pytania, na rozumienie czytania i potem troche od siebie na wybrany temat
czesc ustna byla od razu tego samego dnia (przerwa 2-godzinna) i byla to calkiem luzna rozmowa w 4-oczy
dostalam 100pkt na 100
innego dnia , na sam koniec mialam rozmowe w facetem o Niemczech - wczesniej dostalam broszurke o konstytucji, fladze, systemie dymokratycznym itp., musialam wymienic landy, "usadowac" je na mapie, pytal mnie o kilka nazwisk politykow
teraz zamiast tej rozmowy, jest podobno jakis test, ale to jeszcze latwiej, bo mozna sie konkretnie przygotowac,

generalnie wszystko pewnie zalezy od landu, ja mieszkam w Bayern

nie dajcie sie zwariowac i wmawiac glupoty- zlozyc wniosek i juz :tak:
 
pscola , ale chyba bede miala problem , bo od czerwca szukam pracy , bo nie jestem juz z mezem i niestety , ale na razíe dostaje pieniazki z arge .wiec moze byc z tym problem
 
Einbürgerung nach Ermessen (§ 8 StAG)
Voraussetzungen

Folgende Voraussetzungen müssen vorliegen:
  • Sie leben mindestens acht Jahre rechtmäßig im Bundesgebiet.
  • Sie sind im Besitz einer anrechnungsfähigen Aufenthaltserlaubnis oder einer Niederlassungserlaubnis.
  • Sie sind bereit, Ihre bisherige Staatsangehörigkeit aufzugeben.
  • Sie sind nicht vorbestraft.
  • Sie bekennen sich zur freiheitlichen demokratischen Grundordnung.
  • Sie verfügen über ausreichende Kenntnisse der deutschen Sprache.
  • Ab dem 01.09.2008 müssen außerdem Kenntnisse der Rechts- und Gesellschaftsordnung und der Lebensverhältnisse in Deutschland von Ihnen nachgewiesen werden (Einbürgerungstest).
  • Sie bestreiten Ihren Lebensunterhalt grundsätzlich ohne Inanspruchnahme von ARGE-Leistungen und Grundsicherung

to znalazlam i tam jest napisane , ze musze sie polskiego obywatelstwa zrzec
 
reklama
OK Blond, moze to i problem bedzie, ale najlepiej zapytaj, bo te warunki, to chyba dla innych obcokrajowcow ogolnie
jedno jest pewne, Polacy nie musza sie zrzekac polskiego obywatelstwa

pozdrawiam,
 
Do góry