mialam dwa znieczulenia, pierwsze to oglupiajace, przytepilo bol skurczy do boli okresowych, drogie w kregoslup- znieczulilo calkiem, czulam tylko lekkie sciskanie. Nietety po tym drugim znieczuleniu mialam 2 tygdnowy straszny bol glowy.W pierwszym tygodniu bol glowy nie pozwolil mi koncentrowac i cieszyc sie opieka nad moim Synkiem. Bolala mnie cala glowa wraz z karkiem i odczowalam cisnienie w uszach w pozycji stojacej. Wiec kazano mi lezec i pic 3 litry wody.Lezalam 4 dni. Basenik, jedzonko do lozeczka. Moj pobyt w szpitalu przez to przedluzyl sie. W sumie lezalam 8 dni.2 tydzien nie moglam wstac i funkcjonowac z rana kiedy nie otrzymalam kawy i sniadania do lozka. Mimo wszystko znieczulenie polecam jest to super komfort przy porodzie. Niestety miescilam sie w 3% pacjentow, ktorym wystapily efekty uboczne po znieczuleniu zewnatrzoponowym. ale nastepnym razem kiedy bole beda nie dozniesienia lub bede miala cc skorzystam ponownie z tego znieczulenia
Jakie są właściwie zalety znieczulenia zewnątrzoponowego porodu? Jest to obecnie najdoskonalszy i najbardziej skuteczny sposób eliminacji bólu podczas porodu
- Eliminacja bólu porodowego wpływa na zwiększenie przepływu maciczno-łożyskowego, a tym samym korzystnie działa na stan dziecka.
- Leki stosowane w znieczuleniu zew.oponowym używane są w tak małych stężeniach, że nie mają jakiegokolwiek zauważalnego wpływu na dziecko.
-Założony cewnik zewnątrzoponowy służy również do podawania leków znieczulających, jeżeli zachodzi konieczność ręcznego wydobycia łożyska, czy też zszycia krocza.
-W przypadku komplikacji położniczych w czasie porodu i konieczności wykonania cięcia cesarskiego założone już znieczulenie zewnątrzoponowe może być wykorzystane do znieczulenia cięcia cesarskiego
Jak w znieczuleniu zew.oponowym wygląda czucie parcie?
-W znieczuleniu zew.oponowywym zachowany jest odruch parcia, który głównie odpowiada za "wypchnięcie" dziecka na świat. Przy stosowanych stężeniach zachowane jest czucie parcia - odpowiednio wyszkolona położna powinna pokierować Twoim parciem w czasie drugiego okresu porodu
Czy znieczulenie zew.oponowe wpływa na siłę i częstość skurczów ciężarnej macicy?
-Znieczulenie to nie wpływa na częstość skurczów macicy ani na wielkość ich amplitudy. Nie upośledza również siły skurczów ciężarnej macicy.
Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania znieczulenia zew.oponowego porodu?
-Warunkiem powodzenia znieczulenia to w porodzie jest zrozumienie jego istoty oraz pełna współpraca matki z lekarzem-anestezjologiem.
-Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania znieczulenia zo są zaburzenia krzepnięcia krwi matki lub zakażenie w miejscu planowanego wprowadzenia cewnika.
Czy to prawda, że po znieczuleniu zew.oponowym występują bardzo silne bóle głowy?
-Nie. Bóle takie mogą się zdarzyć dopiero po nieumyślnym nakłuciu przez lekarza-anestezjologa opony twardej, co oczywiście może się zdarzyć, ale w praktyce dochodzi do tego niezmiernie rzadko, nie niesie też za sobą żadnych konsekwencji. Nie każde przebicie opony twardej kończy się bólami głowy. Jeżeli już wystąpią, to całkowicie poddają się skutecznemu leczeniu.
Czy znieczulenie zewnątrzoponowe wydłuża poród?
-Nie. Na to, czy poród postępuje do przodu mają wpływ dwie siły: pierwszą siłą wypierającą są skurcze macicy (niezależne od woli kobiety, jest to zasadnicza siła decydująca o postępie porodu w I. i w II. okresie porodu). Drugą siłą jest zwiększenie ciśnienia śródbrzusznego, które zależy od woli rodzącej. Ma ono mniejszy wpływ, odgrywający rolę w II. okresie porodu.
# I. okres porodu: zdaniem większości lekarzy znieczulenie zewnątrzoponowe przyczynia się do skrócenia czasu trwania I. okresu porodu, niż do jego wydłużenia. Dochodzi do krótkotrwałego i mało istotnego osłabienia intensywności skurczów macicy.
# II. okres porodu: okres ten ulega nieznacznemu wydłużeniu. Wydłużenie to wynosi ok.10-30 minut, jednak to, ile właściwe powinien trwać drugi okres porodu jest przedmiotem wielu sporów.
Jednak trzeba przyznać , że w porównaniu z kilkoma, kilkunastoma godzinami trwania całego porodu te kilkanaście minut więcej nie stanowi różnicy - ani dla kobiety, ani dla dziecka. Lepiej przecież, aby nie bolało, a II. okres trwał 1h 20min, niż gdyby okres ten miał trwać tylko 60 minut , dziecko było niedotlenione, a wrażenia miały być podobne do przepychania jeża przez kanał rodny ( to określenie jednej z z kobiet; następne dziecko rodziła już w znieczuleniu zewnątrzoponowym, a drugi okres trwał u niej krócej, niż w przypadku pierwszego dziecka...)
http://morfeusz2001.webpark.pl/znieczulenie.porodu/zewoponowka.swf
http://morfeusz2001.webpark.pl/znieczulenie.porodu/porownanie.pp_a_zo_do_cc.html