Trądzik niemowlęcy i inne wypryski na twarzy niemowlęcia - jak je rozróżnić i zwalczyć?
Trądzik niemowlęcy to bezbolesna dolegliwość skóry, która występuje w pierwszych miesiącach życia dziecka i ustępuje samoistnie. Są to pojedyncze krostki, czerwone lub różowe, mogą pojawić się w grupach, ale nie zlewają się. Krostki trądzikowe "wędrują", czyli znikają i pojawiają się co chwila w innym miejscu: na twarzy, szyi, czole. Trądzik jest bardziej widoczny gdy jest ciepło, a gdy skóra się ochłodzi, trądzik przybiera kolor skóry i staje się niewidoczny. Trądziku się nie leczy.
Zmiany alergiczne na skórze - wypukłe czerwone lub różowe plamki, bez czubków. Mogą się zlewać, jest ich dużo w jednym miejscu. Ręką wyczuwalna jest chropowata powierzchnia skóry. Leczenie polega na
wyeliminowaniu z pożywienia ub otoczenia czynnika alergizującego.
Potówki - są ro różowawe lub żółte krostki. Pojawiają się gdy dziecko jest przegrzane i poci się, gdy w pokoju jest za ciepło lub jest za ciepło ubrane. Potówki pojawiają się przede wszystkim na twarzy, szyi, karku, plecach i klatce piersiowej. Aby uniknąć powstania potówek, nie przegrzewaj dziecka, ubieraj je stosownie do temperatury panującej na zewnątrz, a w pokoju utrzymuj temperaturę nie wyższą niż 20 st. C.
Jeśli już jednak pojawią się potówki, zadbaj by dziecko miało krótkie paznokcie i nie zadrapało się, możesz je wykąpać w wodzie z dodatkiem krochmalu lub nadmanganianu potasu. I ubieraj maluszka rzeczy z naturalnych, oddychających materiałów.
Odparzenia - to czerwone, przeważnie rozległe plamy, o chropowatej powierzchni, powstałe w wyniku przegrzania lub nieodpowiedniej higieny okolic pośladków. Aby zapobiec odparzeniom, dokładnie spłukuj po kąpieli mydełko, wycieraj do sucha skórę w pachwinach, często zmieniaj pieluszki, stosuj kremy ochronne, wietrz dziecku pośladki.
Jeśli pojawią się odparzenia, dbaj szczególnie o tę okolice: przemywaj wacikiem nasączonym w wodzie lub naparze rumianku ( może uczulać) lub nadmanganianie potasu, osuszaj dotykowo, jak najczęściej wietrz pośladki, smaruj kremami lub maściami na odparzenia, często zmieniaj pieluszkę.
Pokrzywka - to lekko wypukłe czerwone bąble. Jest dokuczliwa i swędzi. Mogą ją wywołać niektóre pokarmy, światło słoneczne lub leki. Powinna ustąpić po ok 4 godz, jeśli nie ustępuje, nasila się i/lub pojawia się często, należy skonsultować się z lekarzem.
Prosaki - małe białe grudki, najczęściej pojawiają się wokół noska, na policzkach, czasami na brodzie. Przyczyną powstania prosaków są nie działające w pełni gruczoły łojowe dziecka. Prosaków się nie leczy, niczym nie smaruje i absolutnie nie wolno ich wyciskać! Po kilku dniach lub tygodniach znikną same.
Łojotokowe zapalenie skóry - czerwone krostki zakończone żółtymi, ropnymi pęcherzykami. Mogą się pojawić na owłosionej części główki maluszka, wtedy mówimy o ciemienuszce. Aby złagodzić podrażnienia, przemywaj skórę dziecka przegotowaną wodą, nie używaj mydła. Leczniczo można stosować maść cynkową. Jeśli krostki nie znikają - idź z dzieckiem do lekarza, który przypisze odpowiednie preparaty.
Elżbieta Skoworodko-położna