reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Zakupowe szaleństwo!

ostatnio moja mama dowiedziala sie, ze w jakiejs pobliskiej miejscowosci nowe spodnie ciazowe mozna dostac za 60zl...zaproponowala przejazdzke tam na koniec miesiaca...hmm..moze skorzystam - 60zl w koncu to nie 150zl ;D
 
reklama
Dziewczyny,

mysle, ze po malutku zaczniemy myslec o wyprawce dla naszych maluszkow. W sklepach sa tysiace rzeczy i przyznam szczerze, ze mam metlik w glowie co i w jakich ilosciach bedzie przydatne. Wymieniajmy sie wiec tutaj wlasnymi spostrzezeniami czy doswiadczeniami naszych kolezanek-matek...porozmawiajamy o ciuszkach, wozkach, lozeczkach i innych...moze uda nam sie zrobic wspolna liste rzeczy niezbednych.
 
Taka liste znalazlam w necie:
1.Łózeczko - Użyteczny do około 3 roku życia malca, warto więc dobrze wybrać. Standardowy rozmiar 120cmx60cm jest najbardziej popularny i chyba najczęściej wybierany przez rodziców, bo łatwo dobrać do niego pościel dostępną w tym rozmiarze niemalże w każdym sklepie. Mniejszy rozmiar do mieszkań o ograniczonej przestrzeni proponuje nam Ikea np. 60cmx113cmx80cm, 62cmx115cmx92cm, i tam tez możemy dobrać odpowiedniego rozmiaru pościel, materacyk etc. Mamy też do wyboru łóżeczka na zdejmowanych biegunach. Kołyski używamy w początkowym okresie życia malucha, a potem zdejmujemy bieguny i cieszymy się funkcjonalnością wybranego łóżeczka. Producenci oferują także modele z szufladą na pościel i drobiazgi. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, które proponuje nam wykorzystanie i tak nieużywanego miejsca. Każde łóżeczko ma trzy wyjmowane szczebelki, które wyjęte posłużą starszemu dziecku za wyjście. Przeważnie ma też trzy poziomy. Najwyższy dla noworodka, a także dla wygody zmęczonych rodziców, żeby nie musieli zbyt bardzo się schylać. Drugi poziom przeznaczony jest na okres przejściowy, kiedy to maluch staje się ruchliwy. Natomiast trzeci najniższy poziom jest idealny dla dziecka już siedzącego, próbującego wstawać chwytając się szczebli.
2.Materacyk - dobrany rozmiarem do łóżeczka. Do wyboru: piankowe, gryczane, kokosowe, gryczano-kokosowe. Im twardszy materac, tym lepszy dla kręgosłupa malucha. Prawie wszystkie materace są pokryte materiałową poszewką, którą można zdjąć i uprać. Samych materaców prać nie wolno, jedynie w przypadku materaca piankowego można pokusić się o czyszczenie. Kolor jest całkowicie bez znaczenia, bo materac i tak zawsze schowany jest w prześcieradle, a więc niewidoczny.
3.Pościel - kołderka, poduszka (na później), zestaw poszewek x2. Popularne są pościele ze sztucznymi wkładami hypoalergicznymi. Pościel taką można prać w pralce w niższych temperaturach. Uwaga: pierze może uczulać! Dwa zestawy poszewek zagwarantują nam spokój w razie małej wpadki. Brudny zestaw wrzucamy do pralki, a czysty mamy już gotowy do założenia. Wybierajmy naturalne, bawełniane tkaniny. Przed zakupem sprawdźmy metkę. Dobrze byłoby, gdyby poszewki można było prać w temperaturze prania ubranek i innych rzeczy, by oszczędzić na wspólnym praniu. 40°, 60°C to najczęściej spotykana temperatura prania ubranek dziecięcych. Kilkumiesięczny niemowlak zwraca też uwagę na wzory na pościeli. Z pewnością zainteresują go kolorowe misie, skaczące baranki. Sklepy aż mienią się od wzorów i kolorów. Kupując pościel wykonaną z kory, unikniemy prasowania i zaoszczędzimy czas. Gładkie, a zarazem milsze w dotyku tkaniny wymagają prasowania. Dobrze sprawdza się też przyjemna, ciepła flanela, jednak ciężko jest dostać poszewki wykonane z tego materiału. Zamiast kołderki możemy nabyć wygodny spiworek do spania, rozpinany, praktyczny dla dziecka i rodziców, którzy zawsze będą mieli pewność, że maluch nie rozkopie się. Śpiworki są dostępne w wersji zimowej, z grubszego materiału, i cieńsze w sam raz na lato.
4.Prześcieradła - x2 na zmianę. Często okazuje się, że pieluszka nie wytrzymała i prześcieradło trzeba zmienić, warto więc mieć zapas pod ręką. Prześcieradło najlepiej bawełniane/frotte na gumce. Dokładnie opasuje ono materac, a maluch nie jest w stanie skłębić/sfałdować materiału. Prześcieradła frotte nie trzeba prasować, po upraniu i wyschnięciu jest ono do razu gotowe do użycia.
5.Podkład ceratkowy pod prześcieradło - ważny jest tu rozmiar ceratki, musi być ona nieco szersza niż materac, inaczej sfałduje się pod pupą dziecka, tworząc niepotrzebną nierówność, i tracąc swoją ochronną funkcję. Ceratka zapobiega zmoczeniu materaca. Szerszą ceratkę podwijamy pod materacyk i zabezpieczamy prześcieradłem z gumką. Gumka trzyma w miejscu ceratkę i zapobiegania jej przesuwaniu. Idealnym wymiarem byłby wymiar 70/80cmx120cm. Takie ceratki są do dostania w sklepach, jednak trzeba się trochę nachodzić za odpowiednim wymiarem.
6.Rożek - do kupienia rożki miękkie z wkładem hypoalergicznym, a także usztywniane rożki, zapinane na rzepy lub wiązane. Rożek z takim wkładem można prać w pralce. Rożek używany jest na samym początku, kiedy noworodek potrzebuje ciepła. Niektóre mamy zawijają maluszka w rożek do snu, by czuł się on opatulony z każdej strony (jakby przytulany), a więc bezpieczny. Inne mamy czują się pewniej karmiąc dziecko w rożku, który stanowi pewnie usztywnienie, podstawę, a więc łatwiej i bezpieczniej jest dzieckiem manewrować. Potem rożek może przydać się jako kołderka, wyściełanie wózka głębokiego.
7.Kocyk - miękki, z naturalnych surowców, ciepły polarowy, łatwy do prania, odpowiedniej wielkości. Kocyk przyda się do wózka, a także w domu, gdy kołderka stanie się zbyt ciepłym okryciem, np. późniejsza wiosną.
8.Pieluszki tetrowe - pieluszki tetrowe przydają się w różnych sytuacjach. Zdarza się, że maluchy ulewają. Warto wtedy mieć na ramieniu zarzuconą pieluszkę tetrową by szybko zareagować. Pieluszką wycieramy dziecku buzię, a jednocześnie chronimy ubranie. Tetrowe pieluszki zabieramy na każdą wizytę w przychodni, szpitalu. Lekarz pediatra poprosi nas o położenie tetry na wagę, na stolik do badania dziecka. Tetrę zabieramy też ze sobą, gdy wybieramy się w gości. Zawsze łatwiej na rozłożonej pieluszce tetrowej przebrać maluszka, zmienić pieluszkę. Mamy dzieci dużo ulewających będą musiały zaopatrzyć się w większą ilość tetry tzn. około 40 sztuk.
9.Pieluszki flanelowe - gładsze, grubsze, lepszej jakości niż tetra. Pieluszek flanelowych możemy używać zamiast tetry. Możemy też wyłożyć nią chłodny ceratkowy przewijak, lub zastąpić noworodkowi poduszkę, a także wyściełać rożek. Flanela jest droższa niż tetra. Dostępna biała, jak również w kolorowe wzory.
10.Wanienka - sklepy oferują nam różne rozmiary wanienek, począwszy od takich, które zmieszczą się w przestrzennej willi, a skończywszy na mniejszych przeznaczonych do małych mieszkań w blokach. Wanienki mają prostą konstrukcję, różnią się od siebie jedynie obecnością specjalnych wgłębień na mydło czy myjkę. Im większą wanienkę kupimy, tym dłużej będzie nam służyć.
11.Ręcznik z kapturkiem 2x - miękki ręcznik z kapturkiem. Kapturkiem zakrywamy mokrą główkę niemowlęcia, przydaje się do wytarcia mokrych włosków/główki. Najlepiej dwie sztuki na zmianę.
12.Myjka lub gąbka do mycia - nie jest to konieczny zakup. Niektóre mamy w ogóle nie używają myjek. Myjka to dodatkowe ułatwienie dla rodzica, mydło łatwiej się pieni na zmoczonej gąbce.
13.Nożyczki do paznokci/cążki - jeśli nożyczki, to jedynie te z zaokrąglonymi końcami. Cążki tylko te przeznaczone dla niemowląt. Trudno powiedzieć, które narzędzie jest lepsze. To rodzice sami muszą sprawdzić, który sposób obcinania paznokci im odpowiada.
14.Szczotka do włosów - miękka szczoteczka z włosia dla szczęściarzy urodzonych z włosami. Włosie nie drażni skóry głowy, a dziecko odczuwa czesanie jako delikatny masaż.
15.Gruszka do nosa - używana do usuwania uporczywych zaległości w nosie, udrażnia nozdrza. Dość inwazyjny sposób czyszczenia nosa. Ma tyle samo przeciwników, co zwolenników.

Garderoba
Ubranka rozmiar 62 cm (długi/krótki rękaw w zależności od pory roku):
Podczas kupowania sprawdźmy metkę. Może okazać się, że śliczny różowy pajac farbuje i można go prać tylko w 30°C. Najlepiej wybierajmy ubranka z czystej bawełny 100%, nie farbujące, które można prać w 40° lub 60°C. W poniższym zestawieniu pod uwagę brany jest rozmiar 62. Dziecko szybko wyrasta z rozmiaru 56, jeśli w ogóle z niego skorzysta. Lepiej więc kupić trochę większe ubranko, podwinąć rękawy i używać go dłużej. Dodatkowo pamietajmy, że rozmiar rozmiarowi nierówny. Ubranka jednej firmy z rozmiaru 56, są większe od ubranek rozmiaru 62 innej firmy.
16.Kaftanik z długim rękawem x4, najlepiej zapinany na zatrzaski: kaftanik wykonany z bawełny 100%. Zatrzaski są lepsze od guzików, które mogą się poluzować, odpaść, dziecko może przez przypadek połknąć taki guzik.
17.Body zapinane na zatrzaski z długim rękawem x4 - kupując należy zwrócić uwagę na szerokie wejście na głowę. Body jest dobrym rozwiązaniem, gdyż szczelnie zakrywa ono plecy dziecka. W przypadku kaftanika, tył może się podwinąć i odsłonić plecy. Więcej sztuk body będzie potrzebne dla dzieci ulewających.
18.Śpioszki x 4 - zapinane na zatrzaski, 100% bawełna. Rozpięcie w kroku ułatwia zmianę pieluszki. Nie trzeba wtedy ściągać całego ubranka, tylko rozpiąć krok śpioszków.
19.Pajacyki x 4 - Pajacyki zakładane na body z krótkim rękawem są świetnym rozwiązaniem na zimę. Do kupienie pajacyki 100% bawełna, frotte, welurowe. Pajacyki muszą mieć konieczne ułatwienia do zakładania, czyli rozpięcie od szyi do kroku i rozpięcie w kroku. Takiego pajaca zakłada się niezwykle szybko, kładąc szkraba na ubranku i zapinając szybko potrzebne zatrzaski.
20.Czapeczka bawełniana wiązana x 2 (cienka) - przydatna np. po kąpieli, lub zimą na delikatną nieowłosioną główkę dziecka pod inna grubszą czapkę.
 
21.Skarpetki bawełniane x 4 - skarpetki zakładamy często na inne ciuszki, żeby chronić zimne stópki maleństwa. W przypadku większego rozmiaru np. śpioszków skarpetka trzyma zbyt długą nogawkę na miejscu. Skarpetki nie mogą być zbyt ciasne, blokujące swobodny dopływ krwi. Ściągacz nie może zostawiać sinych śladów odciśniętych tuż nad kostką.
22.Rękawiczki ochronne na rączki - wykonane z cienkiej bawełny uniemożliwiają noworodkowi drapanie się ostrymi paznokietkami po buzi. Zamiast rękawiczek można na rączki założyć po prostu cienkie skarpetki.
23.Bluza lub sweterek 2x - na chłodniejsze dni, wyjścia.
24.Kombinezon za zimę - ciepły, rozpinany na całości, z bucikami materiałowymi w komplecie, i kapturem.
25.Ciepła zimowa czapka - polar doskonale chroni przed zimnem.

Uzupełniamy szafkę z kosmetykami
Im mniej używa się kosmetyków na delikatną skórę niemowlęcia, tym lepiej. Czasami jedynie zwykła ciekła parafina wystarczy by dbać odpowiednie nawilżenie/natłuszczenie. Jednak sklepy proponują nam cała gamę produktów dla niemowląt.
26.Oliwka - do wyboru zapachowe oliwki wielu firm np. Bambino, Johnsons, Nivea, Sanosan.
27.Krem do pupy przeciw odparzeniom - np. Sudocrem, Linomag, Bepanthen.
28.Krem do buzi - do wyboru wiele firm kremów pielęgnacyjnych, ochronnych, np. Nivea, Bambino.
29.Mydło - im mniej kolorowe i pachnące tym lepsze, np. Bobas, Bambino, mydło w płynie Avent.
30.Mokre chusteczki do pupy - używane bardzo często więc upewnijmy się, że nie uczulają. Do wyboru pudełko początkowe i wkłady zamienne, przeważnie w opakowaniach po 72 sztuki. Mnogość firm, np. Bambino , Nivea, Pampers, Oceanic Dzidziuś, Aro, Huggies.
31.Pieluszki - rozmiar pierwszy, np. Pampers Newborn, Huggies, Bella Happy, Fixies, Tesco.
32.Sól fizjologiczna w ampułkach - do przemywania oczu, zakraplania noska. Małe opakowania są jednorazowe, po otwarciu i wykorzystaniu wyrzucamy pozostały płyn. Dla noworodków nie nadaje się sól w dużych pół-litrowych lub litrowych butelkach, po otwarciu traci swoje właściwości, pozostały płyn nie nadaje się do użycia.
33.Patyczki do uszu i pępka - specjalne okrągłe patyczki do czyszczenia uszu. Przydają się też w pielęgnacji kikuta pępowiny. Możemy zamoczyć je w spirytusie i dokładnie wyczyścić pierścień pępka.
34.Flawatki kosmetyczne do czyszczenia buzi, oczu - miękkie bawełniane płatki do czyszczenia buzi czy oczu.
35.Akcesoria do pielęgnacji pępka - spirytus, waciki, patyczki, lub gencjana. Szczegółowy opis zagadnienia w innym dziale.
36.W przypadku karmienia sztucznego -butelki i smoczki - np. 4 sztuki. Smoczki do wyboru- lateksowe i silikonowe. Butelki o różnej pojemności i kształcie: Avent., Chicco, Nuk.
37.Sterylizator - znacznie ułatwia życia w przypadku karmienia sztucznego. To oszczędność wody i prądu. Dla przykładu: sterylizator parowy firmy Avent potrzebuje 80 ml wody na sterylizacje w ciągu 9 minut. Do wyboru także sterylizatory do kuchenek mikrofalowych. Dostępne marki: miedzy innymi Chicco, Nuk, BabyOno, Avent.
38.Smoczek uspokajacz - lateksowy lub silikonowy, np. NUK, Avent. Smoczek nie jest niezbędną częścią wyprawki.
39.Termometr pokojowy - do mierzenia temperatury w pokoju maluszka, w łazience pprzed kąpielą.
40.Termometr do mierzenia temperatury ciała - zwykły rtęciowy- jako najtańsza wersja, a także elektroniczny wskazujący temperaturę po sekundzie. Rodzice mają też możliwość paska termicznego na czoło pokazującego orientacyjną temperaturę.
41.Przewijak - musi pasować na szerokość łóżeczka. W sprzedaży różnokolorowe przewijaki, które i tak przykrywa się pieluchą lub recznikiem, żeby uniknąć kontaktu dziecka z zimną ceratą, jaką pokryte są przewijaki.


zrodlo: www.dzieci.lunar.pl
 
tu z innego zrodla:

Sen:

• łóżeczko z odpowiednim materacykiem

• prześcieradło z miękkiej, frotowej bawełny (3 szt.)

• kołdra z anilany

• bawełniane poszewki na kołdrę w ładnych pastelowych kolorach (3 szt.) lub zamiast kołdry

• śpiworek do spania (2 szt.)

  • (flanelowa pieluszka do podkładania pod buzię, kiedy dziecko śpi (5 szt.)
  • cienki kocyk

    • grubszy polarowy kocyk

    • rożek do karmienia
Pielęgnacja:

• przewijak, czyli pokryty ceratką materac z gąbki z nieco podwyższonymi brzegami

• chusteczki najlepiej nasączane mleczkiem lub oliwką do wycierania pupy

• maść ochronna (lub krem) do pupy

• pieluszki jednorazowe - na początek 2 opakowania różnych firm (żeby zobaczyć, co najbardziej odpowiada tobie i dziecku)

• pieluszki tetrowe (10 szt.)

• wanienka, najlepiej z odpływem w dnie

• termometr do wody


• płatki kosmetyczne do mycia buzi

• sól fizjologiczna do przemywania oczu (kilka fiolek)

• płyn do kąpieli dla dzieci lub mydło, najlepiej w płynie z wygodnym dozownikiem

• oliwka dla dzieci

• duży miękki ręcznik (3 szt.)

• miękka szczotka do włosów

• gruszka do nosa

• waciki nasączone spirytusem do przemywania pępka (10 szt.)

• nożyczki do obcinania paznokci z zaokrąglonymi końcami

Ubranie:

• body bawełniane zapinane w kroku na napy: z krótkim rękawem (3 szt.), z długim rękawem (3 szt.)

• pajacyki bawełniane rozpinane w kroku i z przodu na całej długości na napy (6 szt.)

• bawełniane bluzeczki zapinane z przodu na napy (3 szt.)

• bluzy lub cienkie sweterki (3 szt.)

• bawełniane śpioszki z zapięciem w kroku i na ramionach (3 szt.)

• cienkie skarpetki (3 pary)

• grube skarpetki (3 pary)

• ciepły bawełniany dres (2 szt.)

• polarowy pajacyk rozpinany w kroku i z przodu na całej długości (1 szt.)

• czapki z nausznikami osłaniające uszy i czoło: cieplejsze (2 szt.), cienkie bawełniane (2 szt.)
Spacer:

• głęboki wózek z torbą

• polarowy kocyk

• fotelik samochodowy - kołyska (najlepiej taki, który można wpiąć do stelaża wózka)

• krem ochronny do buzi

• moskitiera do wózka

• parasolka do wózka

• przeciwdeszczowa folia ochronna do wózka

Dziecko w domu

Jeśli przez pierwsze miesiące będziecie spać z dzieckiem w jednym pokoju, zastanówcie się, co wygodniej wam będzie tam zmieścić - normalne łóżeczko, wiklinowy kosz z dobrym materacem, zdejmowaną gondolę wózka? W pokoju przyda się trochę miejsca - dzieci często lubią być noszone na rękach, szczególnie gdy dręczy je kolka. Spróbujcie zawczasu tak urządzić kącik dla dziecka, by wszystko, co najbardziej potrzebne, było w zasięgu ręki, np. obok przewijaka powinien stanąć szczelnie zamykany kosz na pieluchy i zużyte chusteczki.

Pomyślcie także, czy wszystkie sprzęty musicie kupować. Jeśli np. nie macie własnego auta i fotelik samochodowy przyda się tylko na sporadyczne przejazdy z przyjaciółmi lub podróż taksówką, może lepiej będzie pożyczyć go od znajomych? Przyjaciele, którzy mają starsze dzieci na pewno chętnie podzielą się używanymi ubrankami. Warto także zastanowić się nad zakupem gondoli z drugiej ręki.


zrodlo: Pierwsza wyprawka
 
Agutku na lutówkach wkleiłam ze trzy listy wyprawek zapraszam, możecie sobie skopiować albo coś, chciałam Wam wkleić linka ale jakoś nie mogę więc zapraszam do lutówek :-)
 
myślę, że bez wielu z tych rzeczy można się obejść, ale każda może poczytać, przeanalizować i na tej podstawie zrobić własną listę, mam nadzieję że Wam się przyda.

do pierwszej listy pozwoliłam sobie podopisywać swoje komentarze, mam nadzieję że się nie obrazicie :)


LISTA NR 1:

1. ŁÓŻECZKO - może być 60 x 120 lub 70 x 140, albo turystyczne
2.MATERACYK DO ŁÓŻECZKA - my mamy pianka-kokos, chwalą jeszcze gryka-kokos
3.POŚCIEL-KOŁDERKA+PODUSZKA - przyda się później bo na początku bez poduszki, kołderka była wg mnie za duża, mała spała w rożku i pod kocykiem
4.POŚCIEL-POSZEWKI 2 kpl. - z ochraniaczem, baldachim według gustu, my nie używamy bo tylko się kurz gromadzi
5.PRZEŚCIERADŁA NA MATERACYK - na gumkę 2 - 3 szt.
6.CERATKI POD PRZEŚCIERADŁO DO ŁÓŻECZKA 2 szt. - eśli maluch będzie chowany w tetrze - niezastąpione, choć i pampers czasem przecieknie
7.PRZEWIJAK NA ŁÓŻECZKO - lub inny, np na komodę lub osobny
8. POKROWIEC FROTTE NA PRZEWIJAK - nie mamy, kładliśmy pieluchy flanelowe lub tetrowe
9. ŚPIWOREK DO SPANIA -świetna rzecz, dzidzia się nie wykopuje i nie martwimy się czy nie zmarznie w nocy
10. POJEMNIKI NA PIELUSZKI I KOSMETYKI - my mamy na to przeznaczoną 1 szufladę w komodzie
11.WÓZEK
12.PARASOLKA DO WÓZKA -nie mamy ale trzeba będzie kupić, przydatna w lecie
13. OSŁONA PRZECIWDESZCZOWA NA WÓZEK - czasami w kpl. z wózkiem, też nie mamy nie była potrzebna
14. MOSKITIERA DO WÓZKA - w zestawie z wózkiem, albo jako gratis, może się przydać latem, my nie mamy
15.FOTELIK SAMOCHODOWY 0-13KG - fajnie jak można go wpiąć w stelaż wózka
16. KOCYK lżejszy polarowy
17. KOCYK grubszy i większy np.akrylowy
18. KOCYK bawełniany
19. POŚCIEL DO WÓZKA poduszeczka +kołderka +poszewki - wg mnie nie potrzebna, są kocyki, można ewentualnie kupić później podusię, super za to są śpiworki do wózków
20.OCIEPLENIE NA NÓŻKI DO SPACERÓWKI - najczęściej jest w komplecie
21. BUTELKA np. Canpol lub Avent - nie miałam, kupiłam dopiero jak odstawiałąm od piersi mała miała 9 m-cy
22. LAKTATOR RĘCZNY Z POMKĄ
23.PODGRZEWACZ DO BUTELEK I SŁOICZKÓW - gadżet, można podgrzać w garnku, a mleko i tak robi się świeże zawsze
24. TERMOSIK DO BUTELEK - nam nie potrzebny
25.WKŁADKI LAKTACJNE z 40szt lub paczkę wielokrotnego użytku
26. BIUSTONOSZ DO KARMIENIA co najmniej 2 szt.
27.KOSZULA NOCNA DO KARMIENIA co najmniej 2szt
28. BLUZKI NA DZIEŃ Z ŁATWYM DOSTĘPEM DO PIERSI
29. ROŻEK - miałam 2, potem może być jako kołderka do wózka lub łóżeczka
30. PODUSZKA DO KARMIENIA nie miałam, teraz już zakupiłam dużą najpierw posłuży mi potem do karmienia
31. SZCZOTKA DO MYCIA BUTELEk potrzebna jeśli nie karmi się piersiątak jak butelki i smoczki
32.ŚLINIAKI -kupiłam dopiero jak małą zaczęła się ślinić i jeść inne rzeczy
33.PROSZEK DO PRANIA np. JELP, LOVELLA
34.PŁYN DO PRANIA RĘCZNEGO DLA MALUSZKA LUB PŁATKI MYDLANE - wg mnie wystarczy albo proszek albo płyn albo płatki, kto ma czas prać ręcznie przy noworodku ???
35. PIELUCHY FLANELOWE około 6szt.
36.PIELUCHY TETROWE około 20szt.- ja miałam więcej chyba z 40
37.PLEDZIK Z CERATKĄ DO PRZEWIJANIA - na spacery, często jest w torbie do wózka
38.PIELUCHY JEDNORAZOWE
39.CHUSTECZKI WILGOTNE
40.SUDOKREM LUB LINOMAG do pupy
41.ALANTAN zasypka - wg mnie nie potrzebne
42. WANIENKA
43.MAŁA MISECZKA NA WODĘ DO PRZEMYWANIA PUPY I TWARZY 2szt
44.MYJKA FROTTE 2 szt. - nie potrzebna
45.RĘCZNIKI Z KAPTURKIEM 2 szt.
46.NOŻYCZKI+OBCĄŻKI
47.GRUSZKA
48.GAZA np. do przemywania pępka
49.WACIKI I PAŁECZKI GRUBSZE
50.PŁATKI DO PRZEMYWANIA OCZU I TWARZY
51.KREM DO TWARZY
52.SZCZOTECZKA DO WŁOSÓW z miękkiego włosia
53.TERMOMETR POKOJOWY
54.MYDŁO
55.OLIWKA
56.SPIRYTUS 70%
57.KAFTANIKI 6szt rozm. 62
58.BODY 6szt. z długim rękawem rozm.62
59.BODY 6 szt. z krótkim rękawem rozm.62 - chyba w lutym niepotrzebne
60. KOSZULKI 4szt
61.ŚPIOSZKI 6szt. rozm.62
62.PAJACYKI ROZPINANE W KROKU CIENKIE
63.CZAPECZKI bawełniane cienkie 2szt.
64.CZAPECZKA welurowa albo z cienkiej wełenki lub polarowa wyjściowa
65.SKARPETKI frotte 6 par.
66.RĘKAWICZKI BAWEŁNIANE 2 szt.
67.PAJACYK welurowy lub polarowy wyjściowy wiosenny 2 szt. rozm. 62
68. BLUZA LUB SWETEREK NA CHŁODNIEJSZE DNI 2szt
69.SÓL FIZJOLOGICZNA
70. GENCJANA - roztwór wodny (pomocna przy pleśniawkach) oraz spirytusowy (do pielęgnacji pępka).
71.PARACETAMOL W CZOPKACH
73.HERBATKA KOPERKOWA
74.RUMIANEK
75. MAŚĆ NAGIETKOWA
76.TERMOMETR LEKARSKI
77. kombinezon - śpiworek dla naszego lutowego malucha i parę cieplejszych ciuszków się przyda
Ponadto do szpitala:
78.SZLAFROK CIENKI
79.OBUWIE DOMOWE
80.KLAPKI POD PRYSZNIC
81.RĘCZNIKI 2szt
82.MAJTKI POPORODOWE JEDNORAZOWE
83. BARDZO SZEROKIE PODPASKI ALBO PIELUCHY JEDNORAZOWE - są specjalne podkłady poporodowe, albo pieluchy belli




wkleiłam Wam jedną tą z moimi komentarzami po doświadczeniach Izkowych, jak chcecie to są tam jeszcze dwie :)
 
reklama
a tak szczerze to jestem przerazona ile tego trzeba kupic i nie wyobrazam sobie siebie w sklepie jak latam i wybieram to wszystko...:-D jakos to wszystko wydaje mi sie takie abstrakcyjne :happy:
 
Do góry