reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zagadnienia prawne, macierzyńskie becikowe L4 itp

reklama
_oli_ dzowniłam do mojego UMiG - tam nie zajmują się wogóle becikowym jakimkolwiek, ale w w MOPSie tak, zarówno tym dla wszystkich, jak i tym dla najuboższych... ale do tego chcą zaświadczenie ze skarbówki za 2007 rok o dochodach (a wtedy zarówno mąż jak i ja pracowaliśmy), więc chyba z otrzymania dodatkowego 1000zł nici. Najważniejsze że wiem już na czym stoje :tak:


ninonka za 2009 rok jak się będziesz rozliczać to dostaniesz już kasę tylko od września (będziesz musiała zaznaczyć w jakich miesiącach miałaś dziecko) PIT 0 ..... rozbili na miesiące a w zeszłym roku jak się dzidzi urodziło w grudniu to się teraz dostawało za cały rok ....
A czyli jednak, rozbite będzie na m-ce, a to złodzieje, czyli ok 1200zł podziele na 12 m-cy to wyjdzie za może +-350zł, dobre i to. Dziękuje Ci za informacje :tak:

Wiecie co najbardziej mnie teraz bawi w tym "becikowym"... ze od stycznia tego roku jesli ktos sklada wniosek o przyznanie becikowego musi przedlozyc albo zaswiadczenie od lekarza albo karte ciazy, w ktorej bedzie udokumentowane, ze ciężarną opiekowal sie lekarz min. od 10 tygodnia ciąży.. Moja pierwsza wizyta akurat byla w 6 tygodniu, wiec ok..ale co z innymi dziewczynami, ktore np dowiedzialy sie o ciazy bedac powiedzmy w 16 tygodniu..bo przeciez roznie to bywa..

Nie prawda, że od stycznia... ja dziś dzwoniłam do mojej Pomocy Społecznej w mieście i babka powiedziała, że u nich jest do pobrania wniosek o przynanie takiego zwykłego becikowego, do tego mam załączyć kserokopie dowodów osobistych męża i mój, oraz akt urodzenia małej. I dostanę 1000zł, noi jak chcę na konto to podać mam im nr i albo w przeciągu 1 m-ca albo 3 m-cy otrzymam te pieniążki, noi że czas na złożenie takiego wniosku jest do roku czasu. A o dokumentowaniu dbania o ciąże słyszałam i czytałam, że dopiero od 1 listopada, więc nas kochana to ominie.
A na dowód że pisze prawdę, oto fragment ze strony Baby-Shower.pl : Ciąża dieta, Ciąża objawy - Becikowe w roku 2009 | Prawo dla mamy | AKTUALNOŚCI
"Zgodnie z zapisem w artykule 18. ustawy, obowiązek potwierdzenia opieki medycznej nad kobietą w ciąży będzie stosowany dopiero od 1 listopada 2009 roku, a to oznacza, że kobieta będzie musiała udokumentować pozostawanie pod opieką lekarską po 1 listopada 2009 roku, bez względu na stopień zaawansowania ciąży. W związku z tym, gmina będzie mogła żądać potwierdzenia tej opieki dopiero od wyżej wymienionego terminu."
 
patologia nie tylko w Polsce jest.... :baffled:
patologia nie tylko jest w Polsce jesli juz:baffled:i zgadzam sie z tym w zupełności, a czy ktoś twierdzi, że jest inaczej...hmm:dry:

_oli_ dzowniłam do mojego UMiG - tam nie zajmują się wogóle becikowym jakimkolwiek, ale w w MOPSie tak, zarówno tym dla wszystkich, jak i tym dla najuboższych... ale do tego chcą zaświadczenie ze skarbówki za 2007 rok o dochodach (a wtedy zarówno mąż jak i ja pracowaliśmy), więc chyba z otrzymania dodatkowego 1000zł nici. Najważniejsze że wiem już na czym stoje :tak:

No to najważniejsze że się dowiedziałaś:tak:Może jednak uda Wam sie i dostaniecie ten 1000zł, kurcze kochana ja nie przypominam sobie żebysmy dawali zaświadczenie o dochodach, bij zabij nic takiego nie było:confused::no::-p;-) :tak:
 
bo chyba trzeba rozdzielic tak jakby dwa becikowe: jedno jest dla wszystkich te 1000 zł, dla każdej kobiety, która urodzi dziecko niezaleznie od dochodów ..... a to tzw drugie becikowe jest wypłacane przez opieke społeczna i uzaleznione jest właśnie od dochodów, jeżeli ktoś bierze juz np. rodzinne na inne dziecko ma szanse na to druga wypłate z tytułu urodzenia dziecka,i tutaj trzeba przedstawic właśnie zaświadczeni z US o dochodach ( nas chyba bedzie juz dotyczyło zaświadczenie za 2008 rok, bo urodzimy w 2 poł 2009 roku, więc PITy za 2008 będą/są juz rozliczone) :tak:a wysokość tego becikowego z opieki społecznej jest chyba rożne w zalezności od mozliwości finansowych gminy :tak: ja przy urodzeniu Kacpra właśnie załapałam sie tylko na to drugie, wtedy było to 500 zł ( Jarocin), bo tego becikowego dla wszystkich nie było jeszcze
 
bo chyba trzeba rozdzielic tak jakby dwa becikowe: jedno jest dla wszystkich te 1000 zł, dla każdej kobiety, która urodzi dziecko niezaleznie od dochodów ..... a to tzw drugie becikowe jest wypłacane przez opieke społeczna i uzaleznione jest właśnie od dochodów, jeżeli ktoś bierze juz np. rodzinne na inne dziecko ma szanse na to druga wypłate z tytułu urodzenia dziecka,i tutaj trzeba przedstawic właśnie zaświadczeni z US o dochodach ( nas chyba bedzie juz dotyczyło zaświadczenie za 2008 rok, bo urodzimy w 2 poł 2009 roku, więc PITy za 2008 będą/są juz rozliczone) :tak:a wysokość tego becikowego z opieki społecznej jest chyba rożne w zalezności od mozliwości finansowych gminy :tak: ja przy urodzeniu Kacpra właśnie załapałam sie tylko na to drugie, wtedy było to 500 zł ( Jarocin), bo tego becikowego dla wszystkich nie było jeszcze

no nie wiem już jak to jest, u nas na bank nie było to związane z dochodami, bo mąż pracował wtedy zagranicą i patrząc na jego dochody na pewno byśmy nie dostali:no:a dostalismy:-p:tak:;-)
 
patologia nie tylko jest w Polsce jesli juz:baffled:i zgadzam sie z tym w zupełności, a czy ktoś twierdzi, że jest inaczej...hmm:dry:

No to najważniejsze że się dowiedziałaś:tak:Może jednak uda Wam sie i dostaniecie ten 1000zł, kurcze kochana ja nie przypominam sobie żebysmy dawali zaświadczenie o dochodach, bij zabij nic takiego nie było:confused::no::-p;-) :tak:

_oli_ będę się starać, jak się uda to ok, a jak nie to trudno, ale przynajmniej nie będę sobie w brode pluła, że się nie postarałam... :tak:
 
Jak ja urodzilam Jagodke to bylismy naprawde w ciezkiej sytuacji finansowej i z tytulu urodzenia dziecka dostalismy 3 tysiace bardzo przydatnych pieniazkiw. pierwsze to normalne becikowe 1000 zl drugie to dodatek do rodzinnego za urodzenie bobaska 1000 zl a trzeci tysiac to tzw u nas w miescie burmistrzowka dla ubogich rodzin ktorym urodzi sie maluszek jest to 1000 zl od burmistrza miasta lub innego wlodarza danego miasta lub wsi
 
Witajcie, byłam dowiedziec się w MOPSie o "drugie" becikowe o którym tutaj była mowa, gdzie co składac itd (z racji że będę samotną matką) i tylko dowiedziałam się, że z MOPsu pomoc dostane gdy mój miesięczny dochód brutto nie będzie przekraczał niecałych 500 zł. Pani była nieuprzejma, powiedziała że nie zajmują się "becikowym" i "do widzenia".
Czy któras z Was jest może z Łodzi i wie gdzie dokładnie moge się czegoś dowiedzieć na ten temat? Pozdrawiam
 
Ja się właśnie tez wybieram do MOPS-u, koleżanka od 7 czy 8 miesiąca ciąży miała od nich pieniążki co miesiąc, coś w okolicach 120 zł, raz na jakiś czas ok 200 zł. No i dalej ma, a co za tym idzie, też żywność z caritasu; mleko, mąkę, ryż,płatki kukurydziane, ser żółty itp. Powiedziała,że to dobrze,bo takie rzeczy i tak się kupuje,a w ten sposób zaoszczędzi.
Ja mam problem, bo jestem bez meldunku (Boże,mam nadzieję,że do porodu się to zmieni),ale pani w MOPS-ie, powiedziała,że to nic nie szkodzi i że trzeba podać adres pobytu,żeby przyszedł pracownik socjalny na wywiad. Nie ukrywam,że taka pomoc bardzo by mi się przydała.
 
reklama
hej!
Ja też muszę się dowiedzieć jak to jest z tym becikowym u mnie, mam nadzieję, że nie będą robić żadnych problemów. Nie mam adresu zameldowania i pewnie przez dłuższy czas nie będę miała, bo jak na razie wynajmujemy mieszkanie a swoje chcemy kupić za rok może dwa lata, a na wynajmowanym wiadomo - nie chcą meldować nawet tymczasowo a co dopiero na stałe (i się nie dziwię).
A co do kwoty becikowego, owszem, może nie jest to zbyt wiele, ale dobre i to. Tak naprawdę jak dobrze poszukać to za ten 1000zł można kupić fajny, dobry i nawet wielofunkcyjny wózek i jeszcze łóżeczko z kompletem pościeli (serio serio :) )
Można mieć super wózek za 500-700zł który będzie wyglądał tak samo jak ten za 2-3tyś, więc jeśli komuś nie zależy na chwaleniu się przed znajomymi ceną super wózka to spokojnie te becikowe mu wystarczy :)
Razem z mężem znaleźliśmy właśnie taki niedrogi polski wózek (599zł), który niczym się nie różni od tych drogich i do tego jeszcze super łóżeczko z całym kompletem pościeli, baldachimem i materacem kokos-pianka-gryka (320zł) - wychodzi niecały 1000zł :)
Nie przeczę, że kwota becikowego powinna być większa, bo powinna pokrywać i koszt wizyt u ginekologa i późniejsze wydatki na noworodka, ale cieszmy się, że chociaż o takiej pomocy pomyśleli dla nas... jak na polski rząd to i tak dużo ;)
 
Do góry