reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wrzesień 2010...

a ja mam takie pytanko bo jest tu dużo mam które są w ciąży po raz kolejny czy miałyście robione pomiary miednicy przed porodem? jeśli tak to kiedy je wykonują? Dowiedziałam się o tym będą na oddziale położniczym na zajęciach akurat z grupką przyszłych lekarzy, lekarz mówił im,że przed porodem wykonuje się taki pomiar i jeśli miednica jest zbyt wąska, dają skierowanie na cesarkę.

no jasne, skierowanie na cesarkę przez zbyt wąską miednicę, to tylko teoria chyba!!
ja się borykałam z porodem 3 dni bo nie było postępu w rozwarciu szyjki i błagałam o cesarkę bo już nie miałam siły ale niestety to nie takie proste, przynajmniej u nas...
żadnych takich pomiarów nie miałam wykonywanych.
 
reklama
Czyli lekarz wystawil Ci zaswiadczenie wiedzac o ciazy? a jakie mialas badania robione?

Jeżeli chodzi o pracę to konsultowałam się z ginekologiem. jak poszłam do lekarza medycyny pracy to on spojrzał tylko że ja do administracji i zapytał tyko "zdrowa pani jest" a ja na to że jest ok to on przybił pieczątkę i na tym koniec :) Pozatym wychodzę z założenia że ciąża to nie choroba i kobiety nie powinny być dyskryminowane za ciąże!!!! Co innego by było jakby ciąża była zagrożona. Z boku może to wyglądać tak jakbym chciała wyłudzić kasę ale mi chodzi o praktykę w moim zawodzie (w 2009 skończyłam ochronę środowiska) i o nic więcej. I nikogo nie okłamuję bo jestem zdrowa i mogę pracować do końca stażu!!!
 
Jeżeli chodzi o pracę to konsultowałam się z ginekologiem. jak poszłam do lekarza medycyny pracy to on spojrzał tylko że ja do administracji i zapytał tyko "zdrowa pani jest" a ja na to że jest ok to on przybił pieczątkę i na tym koniec :) Pozatym wychodzę z założenia że ciąża to nie choroba i kobiety nie powinny być dyskryminowane za ciąże!!!! Co innego by było jakby ciąża była zagrożona. Z boku może to wyglądać tak jakbym chciała wyłudzić kasę ale mi chodzi o praktykę w moim zawodzie (w 2009 skończyłam ochronę środowiska) i o nic więcej. I nikogo nie okłamuję bo jestem zdrowa i mogę pracować do końca stażu!!!

Wlasnie ja mysle tak jak Ty..chce uzyskac doswiadczenie zeby pozniej po ciazy moc isc do pracy z przebytym juz stazem..kasa za staz to smiesze pieniadze i bez nich spokojnie bym sie obeszla ale tu chodzi tylko o doswiaczenie..pozatym to siedzenie w domu mnie dobija..ja lubie przebywac miedzy ludzmi i cos robic a nie bezczynnie siedziec.
 
no jasne, skierowanie na cesarkę przez zbyt wąską miednicę, to tylko teoria chyba!!
ja się borykałam z porodem 3 dni bo nie było postępu w rozwarciu szyjki i błagałam o cesarkę bo już nie miałam siły ale niestety to nie takie proste, przynajmniej u nas...
żadnych takich pomiarów nie miałam wykonywanych.

a masz wąską miednicę? może wykonują pomiary jak widzą,że może być problem z porodem. Dzisiaj się o tym dowiedziałam i tak się zastanawiam właśnie kiedy to się mierzy
 
niestety nie wiem czy mam wąską, może faktycznie na oko nie wygląda na wąską i dlatego mi nie mierzyli, choc nie wierzę żeby ktokolwiek przy porodzie tym się zainteresował :(
 
Wlasnie ja mysle tak jak Ty..chce uzyskac doswiadczenie zeby pozniej po ciazy moc isc do pracy z przebytym juz stazem..kasa za staz to smiesze pieniadze i bez nich spokojnie bym sie obeszla ale tu chodzi tylko o doswiaczenie..pozatym to siedzenie w domu mnie dobija..ja lubie przebywac miedzy ludzmi i cos robic a nie bezczynnie siedziec.

Będę trzymać kciuki ;-) Daj znać co postanowisz i kiedy zaczynasz staż.
 
znalazłam coś na temat tej miednicy jakby kogoś jeszcze to interesowało

Aby określić przed porodem orientacyjnie rozmiary kanału rodnego przez który płód opuszcza macicę wykonuje się zewnętrzne pomiary miednicy. Dzięki użyciu urządzenia w kształcie cyrkla, którego końce przykładamy do krawędzi mierzonych struktur lekarz ma możliwość oceny, czy możliwy jest poród drogami natury.
Wszystkie zewnętrzne wymiary miednicy są wymiarami miednicy większej. Jednak kostnym rusztowaniem kanału rodnego jest miednica mniejsza, której zmierzenie nie jest możliwe (wymiary można ustalić na podstawie zdjęcia rtg). Dlatego też, nieprawidłowe wymiary miednicy większej wskazują na nieprawidłowości w budowie miednicy mniejszej.
  • Wymiar międzykolcowy - Jest to odległość między kolcami biodrowymi przednimi górnymi, które znajduje się przesuwając dłonie wzdłuż górnej krawędzi talerza biodrowego do przodu. Prawidłowy wymar wynosi 25-26 cm.
  • Wymiar międzygrzebieniowy - Jest to odległość pomiędzy najbardziej na boki wystającymi punktami tzw. talerza kości biodrowej. Prawidłowy wymiar wynosi 28-29 cm.
  • Wymiar międzykrętarzowy - Jest to odległość między krętarzami kości udowej czyli najbardziej na boki wystających części ud. Prawidłowy wymiar wynosi 31-32 cm.
  • Sprzężna zewnętrzna -Jest to odległość pmiędzy środkiem górnego brzegu spojenia łonowego a zagłębieniem pomiędzy 3 i 4 kręgiem lędźwiowym znajdującym się na szczycie szpary pośladkowej. Prawidłowy wymiar wynosi 20 cm.
Jeżeli różnica pomiędzy wymiarem międzygrzebieniowym a wymiarem międzykolcowym wynosi około 3 cm, wówczas miednica większa oraz najprawdopodobnie miednica mniejsza mają prawidłową budowę.
Jeżeli różnica pomiędzy wymiarem międzygrzebieniowym a wymiarem międzykolcowym wynosi około 1-1,5 cm wówczas przyjmuje się zwężenie miednicy w wymiarze prostym wchodu.
Jeżeli wszystkie zewnętrzne wymiary miednicy większej a tym samym i mniejszej są mniejsze od prawidłowych wówczas rozpoznaje się miednicę ogólnie ścieśnioną.
Jeżeli sprzężna zewnętrzna jest mniejsza niż 18 cm wówczas sprzężna prawdziwa jest na pewno skrócona.
Wszystkie odchylenia wymiarów miednicy od wartości prawidłowych mogą być przyczyną utrudnionego porodu i może być wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego.
 
reklama
Do góry