reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

Waga naszych bobasków ;)

reklama
reni, na pewno jest ok skoro lekarka tak mowi - dzieci bedace tylko na piersi maja prawo malutko przybierac.

Alusia wczoraj 5165 :)
[urodzeniowa 3320]
 
Witajcie! mam pytanko czy jest jaks tabela w ktorej pisze jak pawidlowo powinny przybierac na wadze nasze dzieci? Mój ma 2 miesiące i 4800. dziekuje i pozdrawiam wszystkie mamusie
 
Ze względu na rozpowszechniony niepokój o niedostateczną ilość mleka, wiele kobiet zastanawia się, jakie są sposoby jej zwiększenia.

Bywa, że nawet wówczas, kiedy świetnie radzisz sobie z karmieniem, zaczynasz się zastanawiać, czy naprawdę Twoje piersi wytwarzają na tyle dużo mleka, aby wykarmić dziecko. Przyczyną niepokojów najczęściej bywa częste domaganie się piersi przez niemowlę oraz fakt, że piersi są bardziej miękkie i nie tak "pełne" jak w pierwszych tygodniach po porodzie.

Po pierwsze, wyeliminuj "fałszywe alarmy". Twoje dziecko NA PEWNO otrzymuje wystarczającą ilość mleka, jeśli:

* od trzeciego dnia po porodzie oddaje przynajmniej 2-5 stolców dziennie (w wieku powyżej 6 tygodni zdarzają się nieregularne wypróżnienia - często znacznie rzadsze, nawet raz na tydzień),
* od trzeciego-czwartego dnia po porodzie dziecko moczy 6-8 pieluszek tetrowych dziennie (5-6 pieluszek jednorazowych),
* dziecko przybywa na wadze co najmniej 110-220 gramów tygodniowo (450 gramów miesięcznie), licząc od najniższej wagi, nie od wagi urodzeniowej,
* ssie często, co 1-3 godziny, czyli 8-12 razy na dobę,
* wygląda zdrowo, jego skóra ma różowy odcień i jest napięta, dziecko prawidłowo rośnie, jest aktywne w okresie czuwania, spokojnie śpi.

W okresie od 6 tygodni do 2 miesięcy po porodzie wytwarzanie mleka stabilizuje się. Od tego czasu większość kobiet nie odczuwa przepełnienia i napięcia w piersiach. Nie znaczy to, że produkują one mniej mleka - po prostu Twoje ciało dostosowało się do indywidualnych wymagań dziecka.

W ciągu pierwszych miesięcy życia dziecko przechodzi tzw. skoki rozwojowe. Zwykle następują one w wieku około 2-3 tygodni, 6 tygodni i 3 miesięcy, ale nie jest to regułą. W tym okresie dziecko będzie domagało się częstszych i dłuższych karmień, co pozwoli zwiększyć ilość mleka. Zdaj się na dziecko - pozwól maluchowi ssać tak często i tak długo, jak zechce. To pozwoli szybko zwiększyć "produkcję" i dostosować ją do rosnących wymagań dziecka. Jeśli wahasz się, widząc że dziecko chce ssać "bez przerwy", wyobraź sobie, że jesteś bardzo głodna, a ktoś zaoferował Ci jedynie małą przekąskę. To nie zaspokaja Twojego głodu i Twoje ciało domaga się większej ilości jedzenia. Podobnie jest z dzieckiem - odmawianie piersi i ograniczanie liczby karmień sprawi jedynie, że będzie coraz bardziej głodne i niezadowolone.

Jeśli Twoje dziecko nie moczy wystarczającej liczby pieluszek dziennie lub nie przybywa na wadze, powinnaś zwrócić się o pomoc. Po pierwsze, porozmawiaj z lekarzem. Często wystarczy jedynie skorygować technikę karmienia, ale zdarza się, że niedostateczne przybieranie na wadze stanowi objaw poważnych problemów zdrowotnych.

Poniższe wskazówki pomogą zapewnić dziecku wystarczającą ilość pokarmu:

Senne, ospałe niemowlę należy wybudzać i zachęcać do częstszych karmień.

Sprawdź pozycję dziecka przy karmieniu. Jeśli cierpisz na bolesność brodawek lub nie jesteś pewna, czy przystawiasz dziecko prawidłowo, zwróć się o pomoc do lekarza, doświadczonej położnej lub poradni laktacyjnej.

Dziecko powinno ssać tylko pierś. Jeśli konieczne jest wprowadzenie dodatkowego pożywienia, podawaj je łyżeczką, kieliszkiem, strzykawką lub specjalnym zestawem do zastępczego karmienia.

Podawaj dziecku tylko naturalny pokarm. Jeśli dziecko otrzymywało dodatkowo mieszankę, odstawiaj ją stopniowo, żeby Twoje piersi mogły dostosować do zwiększonego zapotrzebowania na pokarm. Zwracaj przy tym szczególną uwagę na liczbę zabrudzonych pieluszek, aby być pewnym, że maluch otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu. Podczas odstawiania mieszanki pozostawaj w stałym kontakcie z lekarzem.

Podczas jednego karmienia kilkukrotnie zmieniaj piersi. Kiedy zauważysz, że maluch ssie wolniej i słabiej, przystaw go do drugiej piersi. W ten sposób zainteresujesz dziecko oraz pobudzisz wydzielanie mleka.

Dbaj o siebie. Dużo odpoczywaj, przestrzegaj właściwej diety, pij dużo płynów.
 
Dzięki abryz, mnie również tym pocieszyłaś bo my od najniższej wagi w ciągu 6tyg przybyłyśmy 1000gram, więc nie jest źle!
 
reklama
Do góry