reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Usg w ciąży

reklama
Rozwiązanie
Kilka lat temu już, na studiach (fizyka medyczna) przekazywana mi była wiedza, że z Usg lepiej nie przesadzać, ze względu na to jak fale ultradzwiekowe zachowują sie na granicy ośrodków - przy znacznej roznicy gestosci tak jak w przypadku kości czaszki maluszka mogą spowodowac podgrzanie tkanek..

Niestety nie mogę znaleźć teraz żadnych badań ani artykułów na ten temat. Jedynie tutaj cos więcej na temat nieumiejętnego użycia ultradźwiękow (podrozdzial Leczenie):
Link do: USG. Jak to działa?

Wniosek- prawidlowo przeprowadzone badanie usg nie powinno szkodzić i powinno byc wykonywane kiedy jest potrzebne?
Pewnie tak[emoji6] [emoji18]
Witam koleżankę po fachu :)
Ten zarzut dotyczy głównie usg dopplerowskiego, ponieważ używamy fal o...
reklama
Kilka lat temu już, na studiach (fizyka medyczna) przekazywana mi była wiedza, że z Usg lepiej nie przesadzać, ze względu na to jak fale ultradzwiekowe zachowują sie na granicy ośrodków - przy znacznej roznicy gestosci tak jak w przypadku kości czaszki maluszka mogą spowodowac podgrzanie tkanek..

Niestety nie mogę znaleźć teraz żadnych badań ani artykułów na ten temat. Jedynie tutaj cos więcej na temat nieumiejętnego użycia ultradźwiękow (podrozdzial Leczenie):
Link do: USG. Jak to działa?

Wniosek- prawidlowo przeprowadzone badanie usg nie powinno szkodzić i powinno byc wykonywane kiedy jest potrzebne?
Pewnie tak[emoji6] [emoji18]
Witam koleżankę po fachu :)
Ten zarzut dotyczy głównie usg dopplerowskiego, ponieważ używamy fal o wyższej energii.
Ogólnie w medycynie, nawet, jeśli coś "nie szkodzi", staramy się minimalizować niepotrzebne badania i działać zachowawczo. Jeśli nic się nie dzieje nieprawidłowego, wykonanie USG w 3, 5 i 7 miesiącu jest absolutnie wystarczające do skontrolowania zdrowej, dobrze rozwijającej się ciąży. W razie potrzeby robimy więcej.
Ryzyko związane z USG na każdej wizycie jest minimalne, a rodzice lubią sobie na bobasa popatrzeć. A lekarze lubią sobie zarobić ;) Jak wcześniej pisałam szansa, że wykryjemy coś, czego nie wykrylibyśmy na jednym z trzech obowiązkowych badań, jest niewielka. Ale skoro nie szkodzi, to można, tak jak i można sobie łykać wit C codziennie po tabletce. Wpływ to na organizm ma praktycznie żaden, ale skoro ktoś się od tego lepiej czuje, to raczej sobie nie szkodzi.
 
Rozwiązanie
Do góry