reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop wychowawczy, druga ciąża a urlop macierzyński

Witam, bardzo proszę Panią o poradę, bo nie wiem jak mam to wszystko "ugryźć":
W listopadzie 2013 dokładnie 30.11.2013 kończy mi się urlop wychowawczy na córkę (jest to max tj.3lata).
Termin porodu drugiego dziecka mam na 7.09.2013. Dodam, że umowę miałam na czas nieokreślony.
Proszę mi napisać co mam teraz robić?
1. Muszę juz teraz powiadomić pracodawcę o tym, że jestem w ciąży?
2. Czy jest możliwość w późniejszych miesiącach przerwania urlopu wychowawczego i przejscia na L4?
Czy pracodawca może w takiej sytuacji odmówić, zwolnić mnie?
3. Jak sprawa będzie wyglądać po urodzeniu dziecka jeśli jednak pozostane na wychowawczym?
konkretnie dotyczy zaświadczeń. Gdzie? Jakie? i komu? (pracodawca, ZUS)-dodam, że zatrudnia pracodawca 2 pracowników
4. Czy po macierzyńskim na drugie dziecko bedzie należeć ki się dodatkowy urlop fakultatywny (2tyg) jak przy pierwszym dziecku?
5. Co z urlopem wypoczynkowym? W jakim wymiarze i czy w ogóle mogę go później wziaść?

Tyle pytań ponieważ mój pracodawca nie jest zbytnio "przychylny" i jak sama nie przypilnuję to moze skorzystać z okazji żeby zrobić mi "pod górkę"...


z góry dziekuje Pani Prawnik za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie
 
reklama
No to jest problem, bo rzeczywiscie urlop powinien trwać do 6 stycznia. A zatem wnioskowanie teraz o urlop dodatkowy jest wnioskowaniem po terminie. Ja bym złożyła wniosek mnie więcej takiej treści: "Prosze u udzielenie mi maksymalnego mozliwego wymiaru dodatkowego urlopu macierzynskiego bezpośednio po urlopie macierzyńskim."

Bez wątpienia pomylili się.

no to nie miło pomylili sie na nie moja korzyść... jutro wyśle do nich pismo o takiej treści i bede próbowała sie kontaktować telefonicznie. a co z wypowiedzeniem ???? odrazu wysłać im tez pismo ?
 
Byłoby mi znacznie łatwiej gdyby zadała Pani pytanie w osobnym wątku, czyli dokładnie tak jak przewiduje przyszpilony na górze strony regulamin forum.

W listopadzie 2013 dokładnie 30.11.2013 kończy mi się urlop wychowawczy na córkę (jest to max tj.3lata).
Termin porodu drugiego dziecka mam na 7.09.2013. Dodam, że umowę miałam na czas nieokreślony.
Proszę mi napisać co mam teraz robić?
1. Muszę juz teraz powiadomić pracodawcę o tym, że jestem w ciąży?
Nie musi Pani.

2. Czy jest możliwość w późniejszych miesiącach przerwania urlopu wychowawczego i przejscia na L4?
Tak. Z zachowaniem 30 dniowego terminu poinformowania o powrocie.

Czy pracodawca może w takiej sytuacji odmówić, zwolnić mnie?
Nie.

3. Jak sprawa będzie wyglądać po urodzeniu dziecka jeśli jednak pozostane na wychowawczym?
konkretnie dotyczy zaświadczeń. Gdzie? Jakie? i komu? (pracodawca, ZUS)-dodam, że zatrudnia pracodawca 2 pracowników
Do końca urlopu wychowawczego będzie Pani dostawać zasiłke macierzyński, po zakończeniu urlopu wychowawczego będzie pani na urlopie macierzyńskim. Świadczenia bedzie wypłacał ZUS.

4. Czy po macierzyńskim na drugie dziecko bedzie należeć ki się dodatkowy urlop fakultatywny (2tyg) jak przy pierwszym dziecku?
To zalezy jaki bedzie wówczas stan prawny. A wiele wskazuje na jego zmianę.

5. Co z urlopem wypoczynkowym? W jakim wymiarze i czy w ogóle mogę go później wziaść?
Nie wiem czy ma Pani jakiś zaległy urlop, ale z biezących bedzie Pani miała urlop za 2013 (proporcjonalnie do czasu nieprzebywania na urlopie) i 2014 (pełny wymiar). Można je wykorzystać np. po urlopie macierzyńskim.
 
jeszcze mam jedno pytanie.
Nie mam pojęcia czy siedzibę w Gdyni również zamknęli czy nie ale nie odpowiadają na żadne telefony i już sama nie wiem czy wysłać wypowiedzenie już teraz czy jak? niby 6 stycznia kończy mi się wypowiedzenie <mimo iż poinformowali mnie że trwa do 20.01> ale nie chcę 7 stycznia zostać na lodzie? Czy może oni sami wyślą mi wypowiedzenie? skoro wszyscy pracownicy z naszej miejscowości zostali zwolnieni ? <upadłość układową ogłosili> będę wdzięczna za szybką odpowiedź gdyż chcę jeszcze dziś wysłać im odpowiednie papiery.
 
Bardzo proszęPaniąo pomoc, przeczytałam ten wątek ale nie znalazłam podobnej sytuacji.
Mam umowę na czas nieokreślony. W czerwcu 2010 urodziłam syna, po macierzyńskim mam przyznany urlop wychowawczy od 21,12,2010r do 21,12,2013r. 3lata.
Pobieram wychowawczy z mopsu 400zł. będę go pobierać do połowy marca potem mam bezpłatny.
Okazało się że jestem teraz w ciąży ok 5 tygodnia,nie planowaliśmy teraz ale stało się.
Nie wiem co dalej zrobić by mieć zapewnione jakieś świadczenia pracuje tylko mąż na najniższym zarejestrowaniu.
1. Czy urlop wychowawczy przerywa mi się sam z chwilą następnego porodu
2. Czy będąc na urlopie wychowawczym bezpłatnym urodzę 31,08,2013r należy mi się macierzyńskie czy nie?
3. Czy mogę przerwać urlop wychowawczy i wrócić do pracy jeśli tak to na jaki okres minimalny?
Dodam że poprzednią ciążę od ok 3 miesiąca spędziłam na zwolnieniu, była zagrożona i z przerwami na wypisy byłam w szpitalu i urodziłam wcześniaka.Rozwija się dobrze dzięki Bogu. Teraz tomoje piąte dziecko antykoncepcja zawiodła.
4. Czy wychowawcze na kolejne dzięcko przysługuje mi.
Jak mogę postąpić aby tak jak tu na forum przeczytałam móc pobierać za L4 świadczenie, czy wiedząc że jestem w ciąży mogę przerwać urlop wychowawczy i ile czasu muszę przepracować by dać zwolnienie jeśli lekarzmi je wyda. I w jakim lub do którego tygodnia ciąży mogę przerwać ten urlop. Bardzo dziękuję za pomoc
 
Bardzo proszęPaniąo pomoc, przeczytałam ten wątek ale nie znalazłam podobnej sytuacji.
Mam umowę na czas nieokreślony. W czerwcu 2010 urodziłam syna, po macierzyńskim mam przyznany urlop wychowawczy od 21,12,2010r do 21,12,2013r. 3lata.
Pobieram wychowawczy z mopsu 400zł. będę go pobierać do połowy marca potem mam bezpłatny.
Okazało się że jestem teraz w ciąży ok 5 tygodnia,nie planowaliśmy teraz ale stało się.
Nie wiem co dalej zrobić by mieć zapewnione jakieś świadczenia pracuje tylko mąż na najniższym zarejestrowaniu.
1. Czy urlop wychowawczy przerywa mi się sam z chwilą następnego porodu
2. Czy będąc na urlopie wychowawczym bezpłatnym urodzę 31,08,2013r należy mi się macierzyńskie czy nie?
3. Czy mogę przerwać urlop wychowawczy i wrócić do pracy jeśli tak to na jaki okres minimalny?
Dodam że poprzednią ciążę od ok 3 miesiąca spędziłam na zwolnieniu, była zagrożona i z przerwami na wypisy byłam w szpitalu i urodziłam wcześniaka.Rozwija się dobrze dzięki Bogu. Teraz tomoje piąte dziecko antykoncepcja zawiodła.
4. Czy wychowawcze na kolejne dzięcko przysługuje mi.
Jak mogę postąpić aby tak jak tu na forum przeczytałam móc pobierać za L4 świadczenie, czy wiedząc że jestem w ciąży mogę przerwać urlop wychowawczy i ile czasu muszę przepracować by dać zwolnienie jeśli lekarzmi je wyda. I w jakim lub do którego tygodnia ciąży mogę przerwać ten urlop. Bardzo dziękuję za pomoc

A ja bardzo proszę o zastosowanie się do pkt 2 zasad forum (przyszpilone na górze strony). Korepspondowanie z kilkoma osobami w jednym jest dla wszystkich (rónież dla użytkowników zadających pytania) nieczytelne.
 
Witam,

moja sytuacja wygląda następująco. Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym od dnia 22.12.2011 do dnia 21.12.2014 r. W sierpniu 2013 mam termin kolejnego porodu. Z informacji, które tu wyczytałam wynika, że po urodzeniu dziecka należeć mi się będzie zasiłek macierzyński, ale nadal będę przebywać na url. wych. na pierwsze dziecko. Mam jedak pytania:

1. Jakie formalności muszę wypełnić po urodzeniu dziecka? Jakie dokumenty dostarczam pracodawcy? Czy tylko zaświadczenie ze szpitala o porodzie czy coś jeszcze?

2. Czy zasiłek macierzyński będzie taki sam jak przy pierwszym dziecku?

3. Jaki będzie czas zasiłku biorąc pod uwagę że 1 września może wejść nowa ustawa? Wiem, że obejmie ona kobiety będące w danym mmencie na urlopie macierzyńskim, ale co z kobietami na zasiłku macierzyńskim podczas urlopu wychowawczego?

Będę wdzięczna za odpowiedź.
Dziękuję.
 
Witam,

moja sytuacja wygląda następująco. Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym od dnia 22.12.2011 do dnia 21.12.2014 r. W sierpniu 2013 mam termin kolejnego porodu. Z informacji, które tu wyczytałam wynika, że po urodzeniu dziecka należeć mi się będzie zasiłek macierzyński, ale nadal będę przebywać na url. wych. na pierwsze dziecko. Mam jedak pytania:

1. Jakie formalności muszę wypełnić po urodzeniu dziecka? Jakie dokumenty dostarczam pracodawcy? Czy tylko zaświadczenie ze szpitala o porodzie czy coś jeszcze?

2. Czy zasiłek macierzyński będzie taki sam jak przy pierwszym dziecku?

3. Jaki będzie czas zasiłku biorąc pod uwagę że 1 września może wejść nowa ustawa? Wiem, że obejmie ona kobiety będące w danym mmencie na urlopie macierzyńskim, ale co z kobietami na zasiłku macierzyńskim podczas urlopu wychowawczego?

Będę wdzięczna za odpowiedź.
Dziękuję.

Chcąc uzyskać poradę proszę zadać pytanie zgodnie z zasdami forum (głównie pkt 2).
 
reklama
Witam
Mam pytanie. Jestem na urlopie wychowawczym do czerwca 2013 roku. Firma zatrudnia ponad 20 osób, a ja mam umowę na czas nie określony. Obecnie jestem w ciąży. Ciąża podobnie jak pierwsza jest zagrożona (druga ciąża kończyła się poronieniem). Jeśli teraz wyśle prośbę o przerwanie urlopu wychowawczego i przywrócenie mnie do pracy za 30 dni i od razu w tym dniu kiedy będę miała przyjść do pracy dostarczę L4 czy będzie mi przysługiwał zasiłek z tytułu przebywania na L4,a po urodzeniu czy otrzymam urlop macierzyński?

Bardzo dziękuje za odpowiedź.

Bardzo przepraszam, ale jeszcze chciałam o coś dopytać. Jako że nie pracuje już ponad dwa lata, więc po powrocie do pracy będę musiała zrobić badania lekarskie na zdolność. Lekarza mamy w zakładzie pracy więc skierowanie otrzymam w pracy. Czy mimo braku tej zdolności będę mogła skorzystać z L4 już od pierwszego dnia? Czy najpierw muszę zrobić badania na zdolność?


Witam
Pracodawca nie zgodził się na wcześniejszy powrót do pracy tłumacząc, że nie musi się na to zgodzić, bo to jest jego prawo a nie obowiązek. Natomiast, dwa tygodnie przed końcem urlopu wychowawczego mam dostarczyć zaświadczenie od ginekologa, że moja ciąża jest zagrożona, i że będę przebywać na L4. Czy rzeczywiście mógł mi nie zgodzić się na wcześniejszy powrót do pracy i czy muszę dać to zaświadczenie?
 
Ostatnia edycja:
Do góry