reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop wychowawczy, druga ciąża a urlop macierzyński

Witam
Mam pytanie. Jestem na urlopie wychowawczym do czerwca 2013 roku. Firma zatrudnia ponad 20 osób, a ja mam umowę na czas nie określony. Obecnie jestem w ciąży. Ciąża podobnie jak pierwsza jest zagrożona (druga ciąża kończyła się poronieniem). Jeśli teraz wyśle prośbę o przerwanie urlopu wychowawczego i przywrócenie mnie do pracy za 30 dni i od razu w tym dniu kiedy będę miała przyjść do pracy dostarczę L4 czy będzie mi przysługiwał zasiłek z tytułu przebywania na L4,a po urodzeniu czy otrzymam urlop macierzyński?
od dnia zakończenia urlopu wychowawczego (tzn. w pierwszym dniu po powrocie) moze Pani być na zwolnieniu. Po urodzeniu dziecka będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzynski (i urlop macierzynski).
 
reklama
witam
ja mam takze pytanie jestem obecnie na urlopie wychowawczym do 31.08.2013 a okazalo sie ze jestem w ciazy, jak mam teraz przejsc na L4? musze napisac prosbe o skrocenie urlopu i od kolejnego dnia przyniesc zwolnienie??? wole sie upewnic bo chce zeby przyslugiwaly mi pieniazki
pozdrawiam i czekam na odpowiedz
 
witam
ja mam takze pytanie jestem obecnie na urlopie wychowawczym do 31.08.2013 a okazalo sie ze jestem w ciazy, jak mam teraz przejsc na L4? musze napisac prosbe o skrocenie urlopu i od kolejnego dnia przyniesc zwolnienie??? wole sie upewnic bo chce zeby przyslugiwaly mi pieniazki
pozdrawiam i czekam na odpowiedz
Bezpośrednio po zakończeniu urlopu wychowawczego moze Pani przejsć na zwolnienie. Urlop wychowawczy może Pani przerwać:
1. w dowolnej chwili za zgodą pracodawcy
2. jednostronnie, informujac pracodawcę o zamiarze powrotu na 30 dni przed planowanym powrotem do pracy.
 
Witam serdecznie,
proszę o informacje w poniższej sprawie.
Jestem w ciąży i ze względu na komplikacje przebywam na L4. Urodzę na początku września 2013, po urodzeniu planuje roczny macierzyński.
Na L4 otrzymuje 100% wynagrodzenia, na rocznym macierzyńskim otrzymam 80%.
Jeśli w okresie do września 2014 czyli do końca urlopu macierzyńskiego zajdę w drugą ciążę to:
- kończę macierzyński otrzymując 80% wynagrodzenia a później wracam do pracy na niezmienionych warunkach aż do czasu rozwiązania, później znów korzystam z macierzyńskiego płatnego 80%? (pracuję na umowę na czas określony do końca września 2015)
- kończę macierzyński otrzymując 80% wynagrodzenia a później nie wracam do pracy, jestem na L4 - jak płatne?
- nie kończę macierzyńskiego tylko od razu idę na L4 - jak płatne?
- czy po urodzeniu drugiego dziecka np. w kwietniu 2015 (tzn przed ustaniem stosunku pracy) bede miała możliwość skorzystania z rocznego macierzyńskiego płatnego 80%?
- jeśli drugie dziecko urodzi się po wrześniu 2015 (jeśli dobrze kojarzę to umowa ulega przedłużeniu ze względu na ciążę) to będę mogła skorzystać z płatnego 80% macierzyńskiego?
Z góry dziękuję za pomoc w wyjaśnieniu powyższych sytuacji.
 
Witam serdecznie,
proszę o informacje w poniższej sprawie.
Jestem w ciąży i ze względu na komplikacje przebywam na L4. Urodzę na początku września 2013, po urodzeniu planuje roczny macierzyński.
Na L4 otrzymuje 100% wynagrodzenia, na rocznym macierzyńskim otrzymam 80%.
Jeśli w okresie do września 2014 czyli do końca urlopu macierzyńskiego zajdę w drugą ciążę to:
- kończę macierzyński otrzymując 80% wynagrodzenia a później wracam do pracy na niezmienionych warunkach aż do czasu rozwiązania, później znów korzystam z macierzyńskiego płatnego 80%? (pracuję na umowę na czas określony do końca września 2015)
- kończę macierzyński otrzymując 80% wynagrodzenia a później nie wracam do pracy, jestem na L4 - jak płatne?
- nie kończę macierzyńskiego tylko od razu idę na L4 - jak płatne?
- czy po urodzeniu drugiego dziecka np. w kwietniu 2015 (tzn przed ustaniem stosunku pracy) bede miała możliwość skorzystania z rocznego macierzyńskiego płatnego 80%?
- jeśli drugie dziecko urodzi się po wrześniu 2015 (jeśli dobrze kojarzę to umowa ulega przedłużeniu ze względu na ciążę) to będę mogła skorzystać z płatnego 80% macierzyńskiego?
Z góry dziękuję za pomoc w wyjaśnieniu powyższych sytuacji.

Proponuję poczekac, aż prawo zostanie zmienione. To o czym Pani pisze jest obecnie w fazie PROJEKTU.
 
witam,
mam takie pytanie, 15 maja skończy mi się dodatkowy urlop macierzyński i po nim zamierzam wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, kiedy powinnam złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy?przed 15 maja? czy 2 tygodnie przed koncem zaleglego urlopu? prosze o odpowiedź
 
14 dni przed faktycznym powrotem do pracy, czyli końcem urlopu wypoczynkowego. Mniejszy etat to mniejsze wynagrodzenie, za urlop będziesz miała wynagrodzenie jak za cały etat a obniżona pensję po powrocie do pracy w mniejszym wymiarze godzin.
 
Pani Ewelino mam takie pytanie: jeżeli po dodatkowym urlopie macierzyńskim zamierzam wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy to kiedy powinnam złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. Pytam bo obniżony wymiar czasu pracy przekłada się (ponoć) na długość urlopu
 
reklama
jeżeli po dodatkowym urlopie macierzyńskim zamierzam wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy to kiedy powinnam złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy.
Na 14 dni przed rozpoczeciem pracy w obnizonym wymiarze.

Pytam bo obniżony wymiar czasu pracy przekłada się (ponoć) na długość urlopu
I tak, i nie. Jesli obniży Pani etat do 0,5 to Pani wymiar urlopu będzie równy 26 (zakąłdam taki wymiar bazowy)*0,5=13 pełnych dni. Jesli pracując na 0,5 będzie Pani pracować w systemie 5 dni po 4 godziny to każdy dzien nieobecności (urlopu) to 4 godziny nieobecnosci, czyli pół dnia. Takich półdniowych dni urlopu będzie Pani mieć 26 czyli jak poprzednio. Ale jesli bedzie Pani pracować na przykład 2 dni po 8 godzin i 1 dzień 5 godzin to wymiar urlopu w dniach zalężeć bedzie od tego, czy wypadnie w dniu 8 czy 4 godzinnym. Co do zasady bowiem będzie Pani miała 13*8=104 godz. urlopu.
 
Do góry