Witam serdecznie,
jestem szaraczką prawie od trzech lat z małymi przerwami na leczenie
trafiam na samych konowałów ...
polska rzeczywistość nam nie pomaga zapisując na wizyty do lekarzy specjalistów (dobrych) od 6 do 9 miesięcy!!!
dzięki forum i forumowiczkom idziemy z mężem w dobrym kierunku ...
Postanowiłam dodać temat ponieważ sama jestem przed monitoringiem...
nie wiedziałam że jest to bardzo ważne badanie i dlatego chciałbym sie podzielić informacjami i zdobyc jak najwięcej informacji na ten temat
zapraszam dziewczyny które chcą się czegoś o tym dowiedzieć a najbardziej te, które są specjalistkami w tym temacie
tu kilka informacji na początek:
Monitoring cyklu lub monitoring owulacyjny to kolejny krok przy ustalaniu przyczyny braku ciąży. Jest to nic innego jak badanie USG dopochwowe, z tym że wykonywane kilkakrotnie w ciągu jednego cyklu.
Pierwsza wizyta przypada najczęściej na okres przedowulacyjny i ma na celu określenie ilości wytwarzanych pęcherzyków. Podczas kolejnych przeprowadza się obserwacje jak pęcherzyki rosną, ustala, kiedy osiągają odpowiednią wielkość, a po dniu, w którym jest spodziewana owulacja sprawdza się, czy ona faktycznie wystąpiła. Dni wizyt ustala lekarz ginekolog.
Często okazuje się, że pęcherzyki rosną, ale nie pękają. Monitoring pozwala ustalić, w którym momencie należy wspomóc organizm farmakologicznie, tak by wywołać pęknięcie pęcherzyka.
[zaczerpnięte ze strony:Badanie Płodności: Monitoring cyklu - monitoring owulacji]
Gdy mija kolejny miesiąc bezowocnych starań niejednokrotnie zastanawiamy się jakby tu pomóc naturze. Przy problemach z poczęciem dziecka warto polecić jako jedno z pierwszych badań wykonanie monitorowania owulacji.
Szczególnie warto pomyśleć o monitorowaniu owulacji w trakcie cykli stymulowanych lekami (na indukcję owulacji, np. clostilbegyt). Ważne także, aby zastanowić się nad monitorowaniem cyklu w przypadku, gdy cykle miesiączkowe są nieregularne. I co, oczywiste, gdy mijają miesiące bezowocnych starań o dziecko.
Na czym polega monitoring owulacji
Monitoring owulacji polega na poddaniu się przez kobietę w odpowiednich dniach cyklu miesiączkowego serii badań USG za pomocą głowicy dopochwowej, dokonaniu oceny (stanu śluzówki macicy) i odpowiednich pomiarów (liczby i wielkości pęcherzyków w jajnikach).
Cel badania cyklu
Dzięki temu moitorowaniu owulacji można określić m.in.:
- czy cykl przebiega prawidłowo,
- kiedy rosną pęcherzyki i czy pękają,
- stan endometrium (grubość, czy zmienia się (trójlinijne po owulacji).
Monitorowanie jajeczkowania to przede wszystkim odpowiedzenie na pytanie kiedy i czy wystepuje owulacja oraz pomoc w wyznaczeniu prawdopodobnego momentu owulacji, tym samym wyznaczenie dni płodnych - a co za tym idzie zwiększenie skuteczność starań o ciążę.
Przebieg monitoringu owulacji
Najlepiej jest, aby całe monitorowanie jajeczkowania prowadził jeden lekarz. Podczas każdego badania wykonany jest m.in. pomiar średnicy pęcherzyków i grubości błony śluzowej macicy (tzw.endometrium).
W pierwszej części monitoringu owulacji celem badania jest określenie, czy wzrastają pęcherzyki oraz czy opowiednie jest endometrium, a co za tym idzie wyznaczenia przybliżonego czasu jajeczkowania.
Kolejnym etapem monitoringu celem jest znalezienie cech przebytej owulacji, czyli śladów po pęknietym pęcherzyku, płynu w za macicą w zatoce Douglasa, czy obecności ciałka żółtego na jajniku itd.
[zaczerpnięte ze strony:http://www.staramysie.pl/staramy-sie-o-dziecko/52-monitorowanie-owulacji.html]