Podsumowanie tej pracy (uwaga, to nadal podsumowanie Pani profesor - nie moje)
Autorzy poprawnie ją zaplanowali i wykonali – tu nie mam żadnych uwag krytycznych. Badania przeprowadzono wyłącznie na hodowlach komórkowych i tkankowych, ale wykazano, że namnażanie wirusa jest hamowane przez naproksen w stężeniu nawet niższym niż to, które jest osiągane w organizmie.
Bardzo chętnie zobaczyłabym pracę, która bada działanie naproksenu na zakażonych koronawirusem zwierzętach – jakie zmiany zachodzą w ich płucach i czy dawka leku sprawdzona w badaniu in vitro także tutaj okaże się skuteczna.
Jest jeszcze jedna praca „Repurposing naproxen as a potential antiviral agent against SARS-CoV-2”, która mówi o takiej potencjalnej aktywności naproksenu. Ale tutaj nie wykorzystano nawet komórek – wnioski wysunięto na podstawie tzw. molekularnego dokowania (sprawdzenia, czy lek może wiązać białko nukleokapsydu na zasadzie czysto chemicznej reakcji).
https://www.researchsquare.com/article/rs-21833/v1
Obecnie trwają badania kliniczne o nazwie ENACOVID, w których ocenia się efektu włączenia naproksenu do standardowej opieki nad ciężko chorymi pacjentami z Covid-19
https://www.clinicaltrialsregister.eu/ctr-search/search?query=eudract_number:2020-001301-23
* link do przywołanej pracy:
https://www.mdpi.com/1420-3049/26/9/2593/htm
Podsumowanie całości
Lek. stom. Ewa Bzymek napisała ” Badanie wykazało ponadto, że podczas terapii Naproksenem, po godzinie od podania leku, ilość wirusa w zakażonych tkankach pęcherzyków płucnych, spadła nawet o 73-82%”. Ja odczytałam to tak, że leczenie naproksenem obniża ilość koronawirusa w płucach. Tymczasem:
To nie było leczenie** tylko podawanie naproksenu do hodowli komórkowych i tkankowych uprzednio zainfekowanych koronawirusem (definicja słowa ‘leczenie, terapia’ pod spodem).
To nie była tkanka pęcherzyków płucnych, tylko hodowla tkankowa nabłonka nosa i oskrzeli.
Lek. stom. Ewa Bzymek wysunęła wniosek całkowicie nieuprawniony, który sugeruje korzystne, przeciwwirusowe działanie tego leku u ludzi chorych na Covid-19. Dopiero trwają badania kliniczne, które mają to ocenić.
Jest to kolejny przykład naciągania faktów przez przedstawicieli tego Stowarzyszenia. Niestety, zwykły czytelnik nie będzie w stanie zweryfikować wartości merytorycznej podobnych opracowań. Poczuje się za to oszukany przez tzw. ‘main stream’, który rzekomo ukrywa przed nim skuteczne leki – tak właśnie rodzą się teorie spiskowe.
** leczenie, terapia – czynności medyczne z użyciem stosownych leków i aparatury, zmierzające do przywrócenia równowagi organizmu dotkniętego chorobą; postępowanie lekarskie, którego celem jest przywrócenie zdrowia choremu lub poprawa jego jakości życia (A.M. Colman, Słownik psychologiczny, PWN 2009)