Kubiaczka
Fanka BB :)
Kubiaczka, ale podstawowej opieki zdrowotnej nie można rozpatrywac inaczej jak przez ustawę o NFZ, bo tylko tam o niej jest mowa i jest ona bezpłatna czyli nierozerwalnie związana z lekarzami na NFZ.
po za tym ustwa o którą przywołujesz nazywa się w pełni Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (bublicznych, czyli przez nas nie opłacanych czyli płatnych z NFZ) własnie trzeba na to patrzec całościowo
Przepraszam bardzo, ale ja ani razu nie przywołałam tej ustawy o której mówisz... przywołałam ustawę o zakładach opieki zdrowotnej z dnia 30 sierpnia 1991 r. (Dz. U. Nr 91, poz. 408) W niej jest wprost wyrażone co to jest Podstawowa opieka zdrowotna.
Rozdział 3
Inne zakłady opieki zdrowotnej
Art. 27.
1. Przychodnia, ośrodek zdrowia , poradnia i ambulatorium udzielają świadczeń zdrowotnych, które mogą obejmować swoim zakresem świadczenia podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, w warunkach ambulatoryjnych lub domowych, w miejscu zamieszkania lub pobytu osoby potrzebującej tych świadczeń.
2. Świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, obejmują swoim zakresem świadczenia profilaktyczne, diagnostyczne, lecznicze, rehabilitacyjne oraz pielęgnacyjne z zakresu medycyny ogólnej, rodzinnej i pediatrii.
Nawet w tej ustawie co ty mówisz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z art. 5 pkt 13, jest wprost wyrażone że lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej udziela świadczeń w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Z tej ustawy i przepisów odrębnych, oraz z logicznej konstrukcji zdania, wynika, że każdy inny lekarz pediatra, ogólny może udzielać świadczeń w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ale nie będzie jednocześnie lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej, jeśli nie spełni dodatkowych warunków (np. umowa z NFZ).
Jakby było tak jak mówisz, to napisali by: Podstawowa Opieka Zdrowotna realizowana jest przez Lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. I wtedy bym się zgodziła z Tobą. Ale jest odwrotnie.
13) lekarz podstawowej opieki zdrowotnej - w szczególności lekarza:
a) posiadającego specjalizację co najmniej pierwszego stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, chorób wewnętrznych lub pediatrii lub
b) posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych lub pediatrii
- udzielającego świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej,z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej albo który jest zatrudniony lub wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej;
Na tym skończę moją wypowiedź, bo po co się denerwować. Ciebie widzę, że i tak nie przekonam. Ale na twoim miejscu podkrążyłabym trochę temat. Bo jak mówi stara mądrość, że jedna osoba może się mylić, ale jak już 10 osób mówi że się ktoś się myli, to coś w tym już może jest...
Zwłaszcza, że to całe becikowe nie jest warte moich nerwów zwłaszcza w tym stanie ;-).
Co nie zmienia faktu, że żaden lekarz ginekolog nie udziela świadczeń w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, tylko Specjalistycznej.
Więc i tak nie ma sensu dywagować na temat tego nieszczęsnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W końcu nikt nie chodzi na kontrolę w ciąży do lekarza rodzinnego ;-)
Ostatnia edycja: