reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Styczniówki 2021

To moze popros lekarza o spraedzenie długości szyjki. Ja w pierwszej ciąży w 30/31 tyg po badaniu na fotelu uslyszalam, że jest wszystko w porządku. Ucieszylam się i przechodzilam na stol na usg i po drodze wspomnialam, ze tym razem bylo dosc bolesne badanie. Pani dr sie tym zaniepokoila, oprocz usg plodu sprawdzila szyjke i okazalo sie, że sie skrocila do 1,9/1,8 i byla widoczna jej praca. Pojawial sie i znikal lejek. Od razu wprowadzila luteine, koniec pracy i odpoczynek.
Mnie nic przy badaniach nie boli, współżyć też mogę, więc myślę że lekarz by zwrócił uwagę, gdyby na fotelu było coś nie tak. Taką skracająca szyjkę da się na fotelu zauważyć. Ufam mu, nie mam wyjścia 😅
 
reklama
3.02 to prawidłowa długość szyjki. Ja miałam konizacje 2 lata temu, wycięto mi 7 mm szyjki i może, choć nie musi wpłynąć to na ciążę (możliwość porodu przedwczesnego). Szyjke mam kontrolowana co 4 tygodnie, stawiam się na USG w szpitalu. W 16tc miała 38mm, w 20tc już 30. Spanikowalam, że się skraca i poszłam dziś prywatnie na USG szyjki, choć lekarz, który mnie badał w 20tc powiedział, że wszystko jest ok. Ja jednak postanowiłam leżeć, akurat mam taka możliwość, bo nie mam dzieci i chwilowo nie pracuje, pracodawca kaze mi siedziec w domu z powodu wirusa. Maz ogarnia wszystko w domu, ja wstaje tylko do toalety i na prysznic. Dzis 22+0 bylam na tym prywatnym USG I szyjka ma...36mm. Pytam lekarza jak to możliwe? Lekarz mówi, że to mięsień i cały czas pracuje. Jak by zbadał jutro to znów wyszedl by inny wynik. Powiedzial, ze dopiwro jesli 2 wyniki pod rzad wyjda malejaco mozna mówić o skracajacej szyjce. A może to lezenie pomogło? Nie wiem. Nie mam żadnych leków, bo tu zaleca się progesteron na szyjke dopiero od 25mm, sama z siebie biorę magnez i potas, żeby zapobiec skurczom. W którym tygodniu jesteś? Nie wiem dokładnie jaki jest Twój przypadek, ale jeden niższy wynik ponoć nie oznacza jeszcze nic złego, choć pewnie co lekarz to opinia.

Dzisiaj 24+2 🙂
Szyjkę sprawdza na każdej wizycie na fotelu i mierzy na usg

Dziewczyny tak mnie bolą więzadła 😱 masakra jakaś żadna pozcja nie jest dobra do leżenia 😕

Szukam ostatnio kombinezonikow, jednakowych jasnych ale póki co w sklepach nawet na necie szału nie ma 😒 ciekawe kiedy dodadzą cos fajnego. Z rozmiarami tez nie wiem co robić, wydaje mi się ze muszę kupić 56 ale będę musiała pewnie później dokupić rozmiar większe bo jak się urodzą to w 56 przypuszczam ze wpadną ale po 3 miesiącach dalej będzie zima i juz mogą mieć problem ze zmieszczeniem się 😊
 
Ostatnia edycja:
Ja dzisiaj jestem dętka. Martwię się o ta skracajaca się szyjkę i cos tam posprzątałam ale głównie leżę. Leze to i tak mnie spina, jadę po dziurach i czuje jak ściąga brzuch, a jak tak konkretniej twardnieje to muszę siku trzymać ze zwiekszona siła 🤭
Dziewczyna jezdzila po dziurach i szyjke miala masakra w szpitalu lezala lekarz pow,ze porod chciala chyba miec w 21 tyg
 
Dzisiaj 24+2 🙂
Szyjkę sprawdza na każdej wizycie na fotelu i mierzy na usg

Dziewczyny tak mnie bolą więzadła 😱 masakra jakaś żadna pozcja nie jest dobra do leżenia 😕

Szukam ostatnio kombinezonikow, jednakowych jasnych ale póki co w sklepach nawet na necie szału nie ma 😒 ciekawe kiedy dodadzą cos fajnego. Z rozmiarami tez nie wiem co robić, wydaje mi się ze muszę kupić 56 ale będę musiała pewnie później dokupić rozmiar większe bo jak się urodzą to w 56 przypuszczam ze wpadną ale po 3 miesiącach dalej będzie zima i juz mogą mieć problem ze zmieszczeniem się 😊
Mnie tez bola wiezadla i skurcze lydek mimo brania magnezu
 
Mnie nic przy badaniach nie boli, współżyć też mogę, więc myślę że lekarz by zwrócił uwagę, gdyby na fotelu było coś nie tak. Taką skracająca szyjkę da się na fotelu zauważyć. Ufam mu, nie mam wyjścia 😅
To nie do konca tak jest. Na fotelu lekarz może zauważyć czy jest rozwarcie. Szyjka ma średnio 3-5cm długości- jest część zewnętrzna czyli ta, która można dotknąć palcem i ta lekarz widzi na fotelu i część wewnętrzna, która można zmierzyć tylko za pomocą USG. Jesli zaczyna sie skracac to wlasnie od wewnatrz, tam, gdzie dziecko napiera swoim ciężarem. Jak się zaczyna robić tzw lejek, to już jest kiepsko, bo uwypukla sie jajo plodowe, "wpada" do tego lejka i moze peknac jajo plodowe, jeśli się "tylko" skraca, to jeszcze nie tak zle. Niektórzy lekarze w ogóle nie badają szyjki cała ciążę. Ja uważam, że to źle, bo jest wiele powodów niewydolnosci szyjki, chociazby infekcja, o ktorej mozna nie wiedziec. Nie zawsze "swedzi". Mojej kolezance przez infekcje skrocila się z 4 do 2 cm w 2 tygodnie. Moim zdaniem warto sprawdzać szyjke na USG co jakiś czas zwlaszcza, że skracanie może być zupełnie bezobjawowe. Wy tam macie w Polsce USG bardzo często to przy okazji lekarz może chyba spr szyjke, myślę, że nie odmówi. W UK mamy 2 USG- w 12 i 20tc i to tyle. Ja mam dodatkowo w 16, 20 i 24tc badanie szyjki ze względu na wczesniejsza ingerencję chirurgiczna, ale to i tak mało, bo w 24tc jest ostatnie, więc będę musiała kontynuować prywatnie.
 
reklama
To nie do konca tak jest. Na fotelu lekarz może zauważyć czy jest rozwarcie. Szyjka ma średnio 3-5cm długości- jest część zewnętrzna czyli ta, która można dotknąć palcem i ta lekarz widzi na fotelu i część wewnętrzna, która można zmierzyć tylko za pomocą USG. Jesli zaczyna sie skracac to wlasnie od wewnatrz, tam, gdzie dziecko napiera swoim ciężarem. Jak się zaczyna robić tzw lejek, to już jest kiepsko, bo uwypukla sie jajo plodowe, "wpada" do tego lejka i moze peknac jajo plodowe, jeśli się "tylko" skraca, to jeszcze nie tak zle. Niektórzy lekarze w ogóle nie badają szyjki cała ciążę. Ja uważam, że to źle, bo jest wiele powodów niewydolnosci szyjki, chociazby infekcja, o ktorej mozna nie wiedziec. Nie zawsze "swedzi". Mojej kolezance przez infekcje skrocila się z 4 do 2 cm w 2 tygodnie. Moim zdaniem warto sprawdzać szyjke na USG co jakiś czas zwlaszcza, że skracanie może być zupełnie bezobjawowe. Wy tam macie w Polsce USG bardzo często to przy okazji lekarz może chyba spr szyjke, myślę, że nie odmówi. W UK mamy 2 USG- w 12 i 20tc i to tyle. Ja mam dodatkowo w 16, 20 i 24tc badanie szyjki ze względu na wczesniejsza ingerencję chirurgiczna, ale to i tak mało, bo w 24tc jest ostatnie, więc będę musiała kontynuować prywatnie.
Dokładnie tak jak piszesz. Lekarz NFZ tylko mi na fotelu badal szyjke. Prywatnie to co 2 wizytę, a jak zaczęła się skracać to już na każdej. Niestety moja znajoma stwierdziła, że skoro jest młoda i na NFZ wszystko wychodzi dobrze, to nie warto wydawać pieniądze na prywatne badania. Chodziła do tego samego lekarza na fundusz co ja. Urodzila w 25tc+5...Lekarz do końca nie wiedział żadnego problemu
 
Do góry