Długość urlopu macierzyńskiego w 2011 roku, tak jak i w poprzednich latach, zależeć będzie od ilości urodzonych przez ciebie dzieci. Po urodzeniu jednego dziecka przysługuje ci 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Gdy na świat przyjdą bliźnięta liczba ta zwiększy się do 31 tygodni. Z każdym kolejnym dzieckiem otrzymujesz dodatkowe 14 dni. Maksymalna długość urlopu macierzyńskiego w 2011 roku to 37 tygodni. Otrzymasz je wtedy, gdy podczas jednego porodu urodzisz 5 lub więcej dzieci.
Od 2010 roku rodzicom przysługuje również dodatkowy urlop macierzyński, w wymiarze: 2 tygodni dla matki dziecka i tygodnia dla ojca. Liczba ta będzie się stopniowo zwiększać. W latach 2012 – 2013 będą to już 4 tygodnie, a w 2014 – 6 tygodni.
Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie trzeba korzystać, jeśli jednak się na niego zdecydujesz, pracodawca nie może odmówić ci jego udzielenia. Co ciekawe, będąc na dodatkowym urlopie macierzyńskim możesz wykonywać swoje zawodowe obowiązki, jednak nie mogą ci one zająć więcej niż połowę normalnego czasu pracy.
Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński składamy co najmniej 7 dni przed jego rozpoczęciem, nawet jeśli chcemy, w trakcie jego trwania, pracować w skróconym wymiarze godzin.
Polecam kalkulatorek:
Kalkulator urlopu macierzyńskiego - Kalkulator ciąży - Ciążowy.pl
A tu jeszcze coś, co mi się udało znaleźć:
Pracownica w ciąży, której skończyło się zwolnienie lekarskie, ale jeszcze nie urodziła dziecka ma kilka możliwości, aby nie świadczyć pracy aż do porodu. Pracownica w ciąży, której skończyło się zwolnienie lekarskie, ale jeszcze nie urodziła dziecka ma kilka możliwości, aby nie świadczyć pracy aż do porodu.
1. Urlop bezpłatny - niekorzystny dla pracownicy
Pracownica może wziąć urlop bezpłatny na czas pomiędzy zakończeniem zwolnienia lekarskiego, a porodem. Urlop taki może być udzielony tylko na pisemny wniosek pracownicy zaakceptowany przez pracodawcę. Nie jest to jednak rozwiązanie korzystne dla pracownicy, ponieważ za ten okres nie otrzyma ona wynagrodzenia.
2. Urlop wypoczynkowy - ryzykowny bez badań kontrolnych
Innym rozwiązaniem byłoby udzielenie pracownicy urlopu wypoczynkowego. Jednakże z pytania wynika, iż pracownica przez ponad 30 dni była na zwolnieniu lekarskim. A zatem udzielenie pracownicy tego urlopu bez wcześniejszego przeprowadzenia badań kontrolnych byłoby ryzykowne. Pojawiają się bowiem opinie ekspertów prawa pracy, iż udzielenie urlopu wypoczynkowego pracownikowi powracającemu z długiej choroby nie jest możliwe bez uzyskania przez niego uprzednio aktualnego zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku (patrz: wyjaśnienia E. Szemplińskiej do art. 229 kp, PiZS 2001/2/42 - t.2).
3. Urlop macierzyński - to najlepsze wyjście
Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest skorzystanie z urlopu macierzyńskiego. Co najmniej 2 tygodnie tego urlopu mogą bowiem przypadać przed przewidywaną datą porodu (określoną przez lekarza prowadzącego ciążę). Natomiast po porodzie pracownicy będzie przysługiwał urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wyczerpania przysługującego jej wymiaru tego urlopu.
Uwaga!
Z przepisów prawa pracy nie wynika wprost, iż pracownica musi złożyć wniosek o urlop macierzyński przed porodem. Jednak korzystanie z części tego urlopu przed przewidywaną datą porodu jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracownicy. Z tego względu pracownica powinna złożyć pracodawcy oświadczenie, że chce wziąć 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed porodem. Dla celów dowodowych zadbaj, aby zrobiła to na piśmie.