reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Starające się 2008

reklama
tikinis kochana mosi miec napisane czy mozesz chodzic czy musisz lezec zeby zus sie nie doczepil jak przyjdzie na kontrole a ciebie nie bedzie w domu
 
:confused:tak sie kochane zastanawiam co u kevinki i katastrofy nie odzywaly sie dzis a mialy miec betki robione na potwierdzenie ... dziewczynki jak sie pojawicie dajcie znac co i jak;:tak::confused:
własnie... ciekawe co z nimi.
Czekamy na wiesci od Was dziewczyny :tak::happy:

Ahh ja też sie na betke wybieram... :blink: chce byc pewna na 100%
 
ja mam kod 2B wiem, ze 2 oznacza ze moge chodzic a 1 oznacza ze trzeba lezec, ale ja mam 2B czy to jest dobry kod??? martynko222???

1) wogole jak to jest z tym l-4 ??? ile mozna na nim byc??? ja jestem obecnie w 16 tygodniu, czytalam gdzies ze mozna byc 182 dni.. a pozniej co??? a mozna tak zrobic ze jakby te 182 dni minelo a ja jeszcze nie urodzilam czy moge wziasc pare dni urlopu i pozniej znow l-4 od nowa ciazowe?? czy tak by moglo byc???
a jesli nie to co w momencie jak te 182 dni mina to co wtedy???
2) no i slyszlalam ze bedac na l-4 przez 30 dni placi zaklad pracy a po 30 dniach zus ale ta druga wyplata co wyplaca zus sie troche moze opoznic czy tak moze byc??

3) a i wyczytalam gdzies na necie ze mimo tego ze pracodawca wie ze jest dana pracownica w ciazy to oprocz l-4 trzeba zlozyc zaswiadczenie o ciazy... bo o tym zaswiadczeniu nie slyszlam a lekarz tez mi nic nie dal...hmmm:/// prosze o rade
 
kingus to jak najszybciej i trzymamy kochana kciuki a krwawienie juz sie nie pojawilo?
wiesz... troszke krwawię ale tylko jak ide siku tz przy podcieraniu. A tak to mi nie leci...
pierwszy raz tak mam jeżeli to @ to naprawde pierwszy raz taka skąpa.

ja już nie wiem dziewczyny co mam mysleć chyba znowu się za bardzo nakręcam??!!
martynka a co sie dzieje? Wyluzuj.. mowie Ci ze nakrecanie to najgorsze co moze byc wiem cos o tym już. Odpoczywaj i nie denerwuj sie:)
 
dziewczynki mam pytanko czym charakteryzuje sie l-4 ciazowe co musi miec?? bo wiem ze cos tam musi miec napisane... moze ktoras wie???

Jestem kadrową....

Zwolnienie ciążowe jest oznaczone literą B, jest to zwolnienie 100 % płatne, w wypadku gdy nie będzie litery B pracodawca jakby nie ma prawa naliczać za zwolnienie 100 % wynagrodzenia, bo niby skąd ma wiedzieć, że to zwolnienie jest z powodu ciąży ? Równie dobrze może być na jakąś ginekologiczną przypadłość.

AAA i ciekawostka... przykładowo jak pracownica przynosi L4 ciążowe (twierdzi, że jest w ciąży), a ciąży jeszcze nie widać i na L4 nie ma litery B- pracodawca odsyła ją w celu poprawienia zwolnienia.

Może sie też zdarzyć tak, że pracownica przynosi ciągle L4 z literą B (ciążą) i nagle kadrowa dostaje kolejne zwolnienie już bez litery B (czyli albo poronienie, albo pomyłka lekarze). Dla kadrowej i pracownicy to trochę niezręczna sytuacja, ale kadrowa przecież musi wiedzieć czy naliczyć 80 czy 100 % za zwolnienie. :-)

Tu jest trochę informacji:
http://zus-l4.zwolnienielekarskie.pl/ciaza-zwolnienie-lekarskie-w-ciazy

Po 182 dniach L4 możesz wystąpić do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne z 60 dniowym wyprzedzeniem przed upływem 182 dnia L4, ale zus jak to zus albo przyzna albo nie, ale powinien przyznać.

Aż tak szczegółowo nie jestem jeszcze zagłębiona w ten temat ,ponieważ mam w pracy samych ludzi przed emeryturą, ja 26-latka jestem najmłodsza i chyba tylko ja w tym zakładzie mogę mieć jeszcze dzieci :-), ale to bzdura co napisałaa SISi, że na L4 można isć od 12 tygodnia, przecież jak coś jest nie tak z ciążą to lekarz da L4 odrazu !

Najlepiej zadzwonić do ZUSU jak masz jeszcze jakieś pytania- to jest najmądrzejszy pomysł.
 
Ostatnia edycja:
reklama
ja mam kod 2B wiem, ze 2 oznacza ze moge chodzic a 1 oznacza ze trzeba lezec, ale ja mam 2B czy to jest dobry kod??? martynko222???

1) wogole jak to jest z tym l-4 ??? ile mozna na nim byc??? ja jestem obecnie w 16 tygodniu, czytalam gdzies ze mozna byc 182 dni.. a pozniej co??? a mozna tak zrobic ze jakby te 182 dni minelo a ja jeszcze nie urodzilam czy moge wziasc pare dni urlopu i pozniej znow l-4 od nowa ciazowe?? czy tak by moglo byc???
a jesli nie to co w momencie jak te 182 dni mina to co wtedy???
2) no i slyszlalam ze bedac na l-4 przez 30 dni placi zaklad pracy a po 30 dniach zus ale ta druga wyplata co wyplaca zus sie troche moze opoznic czy tak moze byc??

3) a i wyczytalam gdzies na necie ze mimo tego ze pracodawca wie ze jest dana pracownica w ciazy to oprocz l-4 trzeba zlozyc zaswiadczenie o ciazy... bo o tym zaswiadczeniu nie slyszlam a lekarz tez mi nic nie dal...hmmm:/// prosze o rade
lekarz może ci wypisywać L-4 przez cały okres ciąży bo różnie bywa. prawda że najpierw płaci pracodawca o potem dooiero zus wypełnia sie taki formularz ale to już robi twój pracodawca, musi byc zaswiadczenie o ciąży! przez ten czas pracodawca nie może cię zwolnić więc sie nie martw. dostajesz 100% wynagrodzenia mimo ze jesteś na zwolnieniu
 
Do góry