reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy urzędowe

o miło ,że poruszyłaś ten temat ja z tego co się oriętuje to wszystko zalatwisz w uk chodzi mi o paszport i akt urodzenia też tylko właśnie nie pamiętam gdzie to sie latwi ale jak sie dowiem to napisze na pewno a poki co idz do poloznej i ona tez bedzie na 1wizycie rozmawiala o tym z toba!!Gratuluje dzidzi i oszczedzaj sie to dopiero poczatek pozdrawiam;-)
 
reklama
Witaj

Odpowiem ci na pytania w związku że sama przez to przechodziłam jak urodziła się Milenka. PO urodzeniu dziecka twój mąż lub ty idziecie do Registery Office(coś jak urząd stanu cywilnego) z dokumentem ze szpitala. JEst to dokument potwierdzający urodzenie dziecka. Tam wydają ci akt urodzenia dla dziecka ale brytyjski. I na podstawie tego aktu możesz wyrobić paszport tymczasowy- pierwszy w uk. Tylko przy wyrobieniu paszportu przypilnuj żeby wam aktu nie odebrali bo będziecie mieć lipe przy wyrobieniu polskiego aktu urodzenia. Na wyrobienie paszportu nie jest potrzebny pesel ale możesz się o niego postarać w ambasadzie jeśli chcesz. Jeśli twój mąż partner jest POlakiem dziecko ma tylko paszport polski. Inna sytuacja jest jeśli jest brytyjczykiem.
jak będziecie w PL wybierzcie się z brytyjskim aktem urodzenia do Urzędu stanu cywilnego aby umiejscowić ten akt w księgach i kobieta wystawi wam polskie akty urodzenia które będą potrzebne do wyrabiania kolejnych paszportów- niestety dzieci do 5 roku maja paszporty tymczasowe na rok:)/
To chyba tyle jak macie jakieś pytania to odpowiem o ile będę wiedzieć
 
chciałąm jedynie dodać że jeśli chcecie uniknąć wyrabiania paszportów co rok możecie złożyć w Polsce prośbę o wydanie tymczasowego dowodu dla dziecka i jest on ważny przez 5 lat i nic nie kosztuje. My tak zrobimy jak tylko pojedziemy do pl :-)
No i oczywiście jak będzieci wyrabiać polski akt urodzenia to ten angielski trzeba najpierw przetłumaczyć (ale to wiadomo :-) ) i koniecznie sprawdzcie tłumaczenie dokładnie bo nam załatwiali rodzice i efektem tego było pomylone miejsce urodzenia.
 
dzieki wielkie za wszystkie porady jesli cos sobie przypomne o czym zapomnialam to napisze jeszcze raz bardzo dziekuje i pozdrawiam
 
Upewnij sie ze dostaniesz tu akt urodzenia z waszymi danymi|(sa dwa rodzaja-jeden ma tylko dane dzidzki, drugi dzidzki i wasze).Trzeba je przetlumaczyc.Ja zalatwialam paszport tymczasowy w konsulacie-akt urodzenia byl tylko do wgladu.W Polsce w urzedzie jak bedziecie umiejscowiac to zabiora wam oryginal angielski i tlumaczenie.
My tez zlozylismy o dowod:)
Wyrobienie peselu tu jest dosc kosztowne.
Pamietaj ze przy skladaniu podania o paszport/dowod musza byc oboje rodzice.

Jesli masz ubezpieczenie w Pl np Pzu to mozesz odebrac kase za urodzenie dzidzki:)do tego tez bedzie ci potrzebny akt ur(oryginal i tlumaczenie-do wgladu)
Duuuzo zdrowka
Pozdrowionka z Edynburga
 
Mamy w planach ochrzcic córeczke w Uk ,możecie napisac jak to wyglada, o czym nalezy pamietać itd.itp.
zaznacze ze chcielismy na poczatku w Polsce ale opłata wynosi 500zł. :szok:
mam nadzieje ze tutaj bedzie troche inaczej:)
 
jaka opłata? poszukaj kościoła innego jak tyle ksiądz chce. my daliśmy co łaska 200 zł a szwagier dał 100 bo go na tyle stać było. Ksiądz ładnie podziękował. Nie było żadnego cennika. A ksiądz ochrzcił nam synka chociaż to nie nasza parafia była.
 
Podejrzewam ze tak jak w Polsce-co ksiadz to inne ceny i wymagania:)Wiem , ze znajoma miala klopoty z chrztem (bo nie ma slubu koscielnego) wiec poszla ochrzcic dziecko do szkockiego ksiedza, w rzym-kat kosciele i nie bylo najmniejszych problemow.
My chrzcilismy Asie w malutkiej wiosce i dalismy w kopercie 50 zl.Ksiadz tam i tak juz ma ogromna plebanie to nic wiecej nie bedziemy mu sponsorowac.
 
reklama
Ja bede chrzcila swojego w pazdzierniku. Na razie musialam byc na kursie, ktory byl przez trzy soboty z rzedu po godzince. Nie slyszalam, zeby ktos mial u nas problemy ze nie mial slubu koscielnego. Na kursie byla para bez takiegoz....Nie wiem jeszcze jaki jest cennik, ale za slub duzo nie dalam( w tym samym kosciolku bada tez chrzciny), wiec chyba podobnie bedzie. A ciekawostka, synek bedzie mial tylko chrzestna, bez chrzestnego, i pytalam, jak ktos chce, to i mozna miec 3 chrzestnych! Niekoniecznie katolikow(jedno z rodzicow chrzestnych musi byc katolikiem), tak samo z rodzicami-moj M nie jest chrzescijaninem!
 
Do góry