reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy socjalne i urzedowe w Irlandii

reklama
witam, moze Ktoras z Was jest, była albo wie i poradzi i poinformuje :) ...własnie dzisiaj dowiedziałam sie, ze moj pracodawca szykuje sie do zmainy kontraktow. Moi koledzy zostali poinformowani, ze dostana do podpisania nowe kontrakty za 30 dni - redukcja godz z 38 na 20, nie beda płacic za chorobowe, nie bedzie podwojnie płatnych niedziel, redukcja stawki do podstawowej 8,65 to tyczy sie full tme. I w zwazku z ta sytuacja mam pewne niejasnosci. Jezeli chodzi o mnie pracuje w tej firmie na part time - tylko weekendy, obecnie przebywam na macierzynskim, zostało mi do powrotu 2,5 miesiaca. Wiem , ze musze powiadomic pracodawce o powrocie na 4 tyg przed koncem urlopu macierzynskiego, tylko wtedy juz wszyscy beda miec nowe kontrakty, a o ile wiem to po powrocie z macierzynskiego pracodawca powinien zapewnic mi prace na tych samych warunkach ... jezeli zmienia tj. obniza stawke,nie bedzie podwojnie płatnych niedziel, redukcja godz - to chyba istotne zmiany w warunkach pracy. Teraz bedac na maternity nie mam obowiazku niczego podpisywac!!!ale po powrocie jezeli sie nie zgodze na nowe warunki to jest jednoznaczne ze zwolnieniem, tak?
I jeszcze sprawa odprawy, za kazdy przepracowany rok przysługuje 2 tygodniowe wynagrodzenie, a jak bedzie liczone moje jezeli 4,5 roku pracowałam na full time , a 2,5 na partime - czyli przysługuje mi odprawa wyliczona osobno za full time i part time?
I teraz jezeli nie zgodze sie na nowy kontrakt, pracodawca sam mnie zwolni to dostane jobseekers benefit w jakiej wysokosci jezeli moje zarobki tygodniowe były miedzy 140-160 e przez cały ten okres kiedy pracowałam na part time (jezeli ponizej 150e tyg - jest 84,5 e a powyzej 121,40e) - czy bedzie liczona srednia z poprzedniego roku?czy jezeli moj maz jest obecnie na jobseekers allowance to moj zasiłek bedzie wpływał na wysokosc jego zasiłku - zaznacze, ze ma doliczona kwote na mnie do swojego zasłku?
 
Anetajoanna - pracodawca nie może zmienić Ci warunków pracy (zmiany kontraktu) po macierzyńskim,ale może nie zagwarantować Ci odpowiednich ilości godzin w tyg. Np.powie,że może dać ci tylko 6h w tyg powodując,że będziesz musiała się zwolnić,bo nie starczy Ci na życie. Z odprawką liczone są pełne lata pracy czyli na pewno 4 lata full time ,ale z part time nie wiem jak to wygląda. Na resztę twoich pytań nie umiem odpowiedzieć....
 
Anetajoanna - pracodawca nie może zmienić Ci warunków pracy (zmiany kontraktu) po macierzyńskim,ale może nie zagwarantować Ci odpowiednich ilości godzin w tyg. Np.powie,że może dać ci tylko 6h w tyg powodując,że będziesz musiała się zwolnić,bo nie starczy Ci na życie. Z odprawką liczone są pełne lata pracy czyli na pewno 4 lata full time ,ale z part time nie wiem jak to wygląda. Na resztę twoich pytań nie umiem odpowiedzieć....

Jak pzreszłam z full na part time dostałam min 8h w tygodniu - inni na partime maja po 3h i chyba beda chcieli mi
zmienic... byłam w tej dogodnej sytuacji , ze pracowałam tylko sob i niedz (ktora podwojnie płatna była) i zawsze wychodziło mi tygodniowo cos koło 13 - 15 h, a teraz jak mam miec 3 h to wydaje mi sie smieszne... to co piszesz taycia
to dla mnie jest tez zmiana w kontrakcie bo np 6 h to nie 8- a kontraktowe godziny powinno sie dostac- przynajmniej zawsze tak było u mnie - to było minimum!!! no własnie jak to jest z ta odprawa za part time - jest liczona od zarobkow za dany rok srednio ???
 
anetajoanna za full time jest odprawa jak za full time a za part time tak samo 2 tygodnie za rok i nie ważne ze to part time,odprawa naliczana jest za każdy przepracowany rok,wyliczana jest średnia i z tego 2 tygodnie za rok:tak:byłam u adwokatki i tak mi powiedziała wiec informacja sprawdzona:tak:
 
o odprawie za part time, wyczytałam ze pracownicy niepełno etetowi maja takie same prawa do odprawy jak pełno etatowi wiec to mnie cieszy :)

Part-time workers
The Redundancy Payments Act 2003 amended the insurability requirements for redundancy to ensure the rights of part-time workers to statutory redundancy. This amendment brings them into line with the Protection of Employees (Part-Time Work) Act 2001 which provides that part-time employees cannot be treated in a less favourable manner than comparable full-time employees in relation to conditions of employment.
It means that the right of certain part-time workers (such as those in casual employment or in employment of inconsiderable extent) to statutory redundancy is now recognised. They must still meet the requirement for 2 years' continuous service as described above.
 
Ostatnia edycja:
reklama
o odprawie za part time, wyczytałam ze pracownicy niepełno etetowi maja takie same prawa do odprawy jak pełno etatowi wiec to mnie cieszy :)

tak własnie:tak:oni wyliczają średnią za wszystkie lata i wtedy 2 tygodnie za każdy rok:tak:tylko dowiedz sie czy jak zmieniają ci kontrakt a ty sie nie zgadzasz to czy ci sie należy bo ja (z niewiedzy:sorry:)zgodziłam sie po macierzynskim na part time i straciłam na tym:confused2:gdybym wiedziała to inaczej bym to rozegrała:sorry:
 
Do góry