reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

skaza białkowa

Taż mam problem z rozpoznaniem czy to skaza :confused:
Mój czteromiesięczny synek od miesiąca miał na kolanku (nie pod kolankiem ale centralnie na) łatkę suchej skórki - ale żeby to zauważyć trzeba się było przyglądac. Od dwuch tygodni to mu sia nasiliło - już są oba kolanka i łokcie, na pysiu też jest szorstka skórka z zaczerwieniona łatką. Te zmiany nie są bardzo widoczne, na buzi jak nakreuję to w ogóle nie widać.
Od ponad tygodnia nie jem absolutnie nic co ma w sobie nabiał albo ślady mleka - niestety poprawy nie widać :no: Czy to już skaza? Kiedy łatki zejdą? :dry:
Karmię piersią i dokarmiam Enfamilem HA. Szymek jest kompany w Oilatum.
 
reklama
Ponadto skaza białkowa objawia sie nie tylko wysypką, ale także uporczywymi kolkami, ulewaniem bądź biegunką, bądź jednym i drugim, spadkiem wagi lub słabym przybieraniem, dużym niepokojem dziecka.

Skaza bialkowa objawia sie jak chce ;-p
moje dziecko nie mialo jej zdiagnozowanej na czas bo poza rumianymi policzkami nie mialo zadnych objawow - zadnych kolek, spadkow wagi (wrecz przeciwnie - rosl jak na drozdzach), niepokojow - cudowne dziecko - je, spi, kupki OK. a jednak na jednej z wizyt (to wczesniak, wiec do lekarza jezdzilismy srednio co 2 tygodnie) pani doktor zaproponowala zrobienie testu - zmiana mleka na Bebilon Pepti - po tygodniu policzki byly juz normalne ;-)

Z własnych doświadczeń odradzam też dermatologa. Jeśli już to alergolog.

tu sie zgadzam - jesli to skaza to dermatolog bedzie leczyl jej skutki a nie zapobiegal ich powstawaniu

Aha, na testy przeciwciał dziecko jest za małe, dopiero kilkulatkom się robi. Jeżeli ktokolwiek je zaleci, to ich nie rób, bo umęczysz niepotrzebnie dzieciątko i siebie, a wyniki i tak nie bedą wiarygodne.

tu znow mam inne zdanie bo u nas testy skorne pokrywaly sie z testami przeciwcial i objawami klinicznymi wiec nie mozna powiedziec ze sa niewiarygodne ;-) oczywiscie moj Jasiek byl sporo starszy gdy mial pierwszy raz robione testy....

radze zrobic wywiad w swojej okolicy i znalezc dobrego alergologa a najlepiej dwoch zeby porownac ich opinie i potem pozwolic by leczeniem zajal sie lekarz a nie kolezanki z forum, choc maja one czasem wieksze doswiadczenie nic niejeden pseudo-alergolog ;-)

powodzenia

PS. ze skaza da sie zyc i to calkiem niezle! trzeba sie tylko tego nauczyc ;-)
 
Monika! Jasiek mial robione pierwsze testy skorne jak nie mial jeszcze 2 lat. potem byly potwierdzane testami przeciwcial z krwi i po odebraniu wynikow zaczelismy stosowac diety - objawy ustapily do czasu drugiej prowokacji - wtedy masakra - bylo gorzej niz przed zdiagnozowaniem alergii ;-( teraz znow jestemy na diecie ;-)
najwazniejsze to znalezc dobrego alergologa tyle ze to chyba najtrudniejsza czesc naszego zadania ;-/

pozdrawiam i powodzenia ;-)
 
witam :-)
podejrzewam u mojego synka skaze bo ma wlasnie takie jak przy AZS suche plamy na policzkach ramionkach i brzuchu...maly ma 6mies i ma to od jakichs 3mies z tym ze teraz jest wiecej i wyglada to gorzej...niestety mieszkam w UK i diagnoza lekarza (ogolnego) jest ze to "niedojrzala skora nie zatrzymuje wilgoci, wyrosnie do 5 lat" i przepisuja masci ze sterydami ktore kaza stosowac do 7 dni a ktore nie bardzo pomagaja..
w styczniu bede w polsce i chce pojsc do alergologa...czy ktoras z mam moglaby mi napisac jak taka wizyta bedzie wygladac (podejrzewam jakis wywiad itp) i co ewentualnie taki alergolog moze zlecic jakie badania?
dziekuje i pozdrawiam :-)
 
pierwsza wizyta to w sumie tylko wywiad... kilka dni wczesniej trzeba zrobic "rachunek sumienia" czyli przypomniec sobie wszystkie objawy jakie u dziecka wystapiły. potem sa testy skorne i ewentualnie skierowanie na testy z krwi.

jesli sama podejrzewasz skaze to najlepiej zmien dzidzi mleko na nutramigen - moze zrob zapas w Polsce albo niech ktos Ci je sporowadza z Polski...Jesli po 2-3 tygodniach stosowania preparatu mlekozastepczego skora sie poprawi to jestes w domu - maly ma skaze, jesli nie to...szukasz dalej.
Nie wiem czy juz rozszerzasz diete synkowi... jesli nie to ok, ale jak juz zaczelas to bedziesz musiala powoli eliminowac produkty ktore juz dostaje i potem robic nimi mala prowakacje... my tak wlasnie bladzilismy jak dzieci we mgle to przez przybieranie na wadze lekarze nie podejrzewali go o skaze...

powodzenia

PS. jak maly juz dostawal inne produkty to musisz sobie przypomniec jak na nie reagowal - do 2 tygodni po jednorazowym podaniu!!!
 
Rubi dzieki za odpowiedz :-)
wprowadzamy nowe jedzonko od jakiegos miesiaca ale z moich obserwacji wynika ze plamy na skorze w tym czasie nic sie nie zmianialy a zadne inne objawy sie nie pojawily wiec chyba nic go dodatkowo nie uczula z tego co je...
a plamki wyskoczyly w 3miesiacu jak jadl tylko mleczko...od urodzenia ten sam proszek (no chyba ze zaczal uczulac) kosmetyki Oilatum...
teraz Malemu wychodza zabki wiec obrazil sie na lyzeczke tak ze ma przerwe od jedzenia stalych produktow...zacznie wiec je jesc jakby od nowa to poobserwuje jeszcze jak reaguje...
a jesli chodzi o wage to maly tez przybiera normalnie a nawet powiedzialabym ze jest duzy :zawstydzona/y:waga na 91centylu a wzrost na 99:-D
myslalam o nutramigenie ale nie moge go tutaj dostac...jakbym miala recepte to apteka sprowadzi a tak...czasami sie pojawia na ebayu ale rzadko..nie wspominajac o cenie..puszka 400g jakies 70zl:szok:
 
:-(Witam drogie panie.Mam małego synka 1.4 roku który własnie niedawno dostal skazy białkowej. Ma wypryski na policzkach i delikatne niewidoczne białe krostki na rączkach. Pytanie moje jest takie ,że nie wiemy jaka diete dokładnie stosować względem mięsa bo to że zero nabiału to wiadomo ale dieta jakaa????
pozdrawiam serdecznie
 
Mięso można byle nie cielęcina ani wołowina. Spokojnie można dawać wieprzowiną i drób. W diecie bezwzględnie należy wyeliminować nabiał - mleko, śmietanę i wszystko co je zawiera. Objawy alergii powinny przejsc. po jakimś czasie można spróbować podac mleko kozie, jest szansa ze nie bedzie uczulac.
Aha, zeby nie brakowało wapnia nalezy podawac ryby np makrela z puszki, sardynki, orzechy (o ile dziecko nie ma alergii) i rośliny typu zielony groszek, fasola itp
 
reklama
Należy również wyeliminować białko jaja kurzego. W internecie jest mnóstwo przepisów na potrawy bezmleczne i bezbiałkowe. Wejdź na mojego bloga (link poniżej), jest tam poradnik o AZS, możesz pobrać darmowy fragment może znajdziesz jeszcze jakieś pomocne informacje. Pozdrawiam.
 
Do góry