reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sierpniówki 2016

MammyBlue to można tak wnioskować? O dowolną liczbę godzin czy są z góry narzucone do wyboru?

Sent from my SM-G800F using Forum BabyBoom mobile app

tak,

"Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może – zamiast korzystania z tego urlopu – złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego (art. 1867 § 1 Kodeksu pracy). (...)Wniosek złożony przez osobę uprawnioną do urlopu wychowawczego jest wiążący dla pracodawcy, tzn. pracodawca musi go uwzględnić. Wniosek o obniżenie etatu pracownik składa na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykorzystywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. W przypadku, gdy został on złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku. Wniosek pracownika powinien zawierać informacje dotyczące poziomu zmniejszenia etatu, np. do 1/2 etatu oraz czasu trwania pracy w obniżonym wymiarze– może być on równy przysługującemu wymiarowi urlopu wychowawczego lub krótszy. (...) Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego powoduje proporcjonalne obniżenie (do wymiaru etatu) jego wynagrodzenia za pracę."

Ponadto przez rok od złożenia wniosku jesteś chroniona przed zwolnieniem. Ja zmiejszyłam sobie o 5h.Ze względów organizacyjnych w mojej pracy, ja już złożyłam ten wniosek.
 
reklama
O ciekawe to jest, nie wiedzialam. Hmm ale ja mam taka specyfike pracy ze ciezko bedzie bo mam w organizacji klientow wewnetrznych ktorzy pracuja 9-17 i pewnie dyrka krecilaby nosem jakbym chciala na 1/2 etatu... :/

n59y6iye227k1jnm.png
 
Ja tez w korpo ale w takim dziale produktowym ze do nas duzo ludzi z firmy przychodzi i dzwoni a kazdy odpowiada za jakis swoj produkt i juz czuje ze by krecili nosem ale dobrze wiedziec! MammyBlue dzieki za info!

n59y6iye227k1jnm.png
 
reklama
@Dordaw, ale nie musisz zmiejszyć aż o pół etatu, to może być mniej,
"Ustawodawca nie określa bowiem, jaki rozkład czasu pracy obowiązuje pracownika po obniżeniu etatu. Rozkład ustala zatem pracodawca, co wynika z jego uprawnień kierowniczych. Jeśli więc wniosek rodzica wskazuje na chęć obniżenia wymiaru np. o jedną ósmą wymiaru, to pracodawca może go „zrealizować", jednostronnie określając co ósmy dzień wolny."

No ale właśnie dużo zależy od specyfiki pracy i dogadania z szefostwem ;)
 
Do góry