reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sierpień 2012

komentarz jednej z matek
Pani Agata pisze : "Wczoraj szczepiłam mojego półrocznego synka na WZW B 3. dawka. Oczywiście nie tym "cudem" Euvaxem, zakupiłam Engerixa (mam nadzieję troszeczkę bezpieczniejszy). Mimo wielkiego zdziwienia i oburzenia, Pani doktor wypisała mi receptę. Zeszłam na dół, zakupiłam szczepionkę i w torebce termo dostarczyłam pani pielęgniarce. A tu kolejne zdziwienie, przecież nie musiała Pani kupować, my tu mamy szczepionki. Nim Pani pielęgniarka rozpakowała i wpisała nazwę, zapytałam "- Co z tymi wycofanymi szczepionkami? Mój mały był nią szczepiony, więc tutaj też były."
"- Dzisiaj otrzymałam z Sanepidu nową serię. A te wycofane nadal u nas są, mamy je trzymać dla pięciolatków." ZAMARŁAM, NIE WIEDZIAŁAM CO POWIEDZIEĆ. CZY TO NORMALNE, ŻE WYCOFANĄ SZCZEPIONKĘ NADAL TRZYMA SIĘ W PRZYCHODNI, A NIE ODSYŁA NA PRZYKŁAD DO SANEPIDU I UTYLIZUJĘ??????? "

Nic się nie zmarnuje zatem ;)
 
reklama
Gosia ja Ci już wtedy po tej DTP pisałam że to najprawdopodobniej NOP bo problemy jelitowe to bardzo częsty przykład. Nic nie zrobisz. Teraz trzeba Tymka leczyć. Będzie dobrze. Na forach czytałam że takie problemy najczęściej mijają w wieku przedszkolnym, zdrówka.
 
Jedna z mam dziecka zaszczepionego Euvaxem z wycofanej serii napisała do PZH. Otrzymała taką odpowiedz:

" Mogę Pani jedynie wyjaśnić, że wada szczepionki Euvax przeciw wzwB seria UFA 12001 wycofanej 18.07.2013r. z obrotu przez GIF byłą związana z widoczną niewłaściwą konsystencją preparatów (niehomogennością). Odkryta wada wynikała najprawdopodobniej z nieodpowiedniej temperatury przechowywania na jakimś etapie transportu lub samego przechowywania w jednej przychodni gdzie to odkryto. Proceduralnie w takiej sytuacji profilaktycznie podejmowana jest decyzja o wycofaniu całej dostępnej serii szczepionki na rynku.

Główny Inspektor Farmaceutyczny Zofia Ulz zapewniła, że „…rodzice zaszczepionych niedawno dzieci tymi seriami szczepionki mogą być spokojni, bo szczepionki o podejrzanym wyglądzie nie zostały podane. Wykryta wada jakościowa polega na zmianie wyglądu szczepionki i fachowy personel medyczny, jakim są pielęgniarki, nigdy nie podałby takiej szczepionki”.

Podobnie pragnę zapewnić, że przed dopuszczeniem do obrotu szczepionka wycofanej serii przeszła wszystkie wymagane surowe badania jakości, bezpieczeństwa i immunogenności, badania były prowadzone przez wytwórcę szczepionki oraz niezależne od wytwórcy Laboratorium Zakładu Badania Surowic i Szczepionek Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego- PZH , gdzie na podstawie uzyskanych wyników szeregu badań dopuszczono tą serię do obrotu w Polsce w kwietniu 2012. Podawanie tej serii szczepionki (dostępna realnie od jesieni 2012) nie miało żadnego związku z odkrytą wadą. Wada szczepionki była związana najprawdopodobniej z niewłaściwym przechowywaniem szczepionki i została odnotowana w 1 miejscu w Polsce, dotyczy jedynie dawek szczepionki przechowywanych w tym jednym konkretnym miejscu i powtarzam odkryte wadliwe dawki szczepionki nie zostały podane dzieciom. Decyzja GIF jest wyrazem szczególnych środków ostrożności , gwarantujących bezpieczeństwo szczepionki.

Po podaniu szczepionki Euvax jak w przypadku podania każdego produktu leczniczego (innej szczepionki czy w ogóle leku) mogą występować niepożądane odczyny poszczepienne. Wszystkie są wymienione w ulotce dołączonej do preparatu. Uznaje się, że odczyn niepożądany po podaniu szczepionki to zaburzenie zdrowia, które występuje w okresie 4 tygodni po jej podaniu. Rozpoznaje go lekarz na podstawie obrazu klinicznego uzupełnionego o relację rodziców/opiekunów dziecka. Lekarz ma obowiązek zgłoszenia każdego rozpoznanego przez siebie odczynu do Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej.
Na marginesie nie mamy żadnych wiarygodnych dowodów naukowych które pozwalałyby łączyć autyzm z podaniem jakiejkolwiek z obecnych na rynku szczepionek.

W sprawie ewentualnych roszczeń to proszę skierować zapytanie do Ministerstwa Zdrowia ponieważ to właśnie z budżetu tego ministerstwa finansowane są wszystkie szczepienia obowiązkowe.

Ciepło pozdrawiam,
Ewa Augustynowicz
Redakcja Portalu

dr hab. Ewa Augustynowicz, prof. nadzw. NIZP-PZH Zakład Badania
Surowic i Szczepionek Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego –
Państwowy Zakład Higieny ul. Chocimska 24, 00-791 Warszawa"
 
Ciekawe to bardzo co piszą, no ale co mają napisać? bardzo nam przykro, że naraziliśmy Pani dziecko, nie wiemy jakie będa konsekwencje, ale jak będą, to nic nam do tego, bo to na bank nie przez szczepionkę, tylko Pani zaniedbanie, bo jest Pani złą matką. Śmiech na sali, niech to powiedzą rodzicom, których dzieci mają kosmiczne odczyny.
 
Wróciłam do żywych :). Witam się po dłuuugiej nieobecności :). Wróciliśmy z kilkudniowej wizyty u moich rodziców na Śląsku, Tymek mi wydoroślał, nauczył się wielu rzeczy, ale co najważniejsze - moja mama nie może wyjść z podziwu jakim to on jest fajnym dzieckiem, ile potrafi, porównując jego i córki brata :D. A ja fruwam z dumy, że mam takie cudne dziecko :p. Tymkowi rośnie kolejny ząb (ósmy) i niestety przechodzimy pierwsze problemy związane z ząbkowaniem. Od sobotniego popołudnia Tymek ma wysoką temperaturę, w nocy kiepsko śpi. Najgorzej z tą temperaturą w sobotę i w niedzielę ponad 39 stopni było. Syrop zbija ją po ok. 3-4 kwadransach na kilka godzin, ale potem znowu wraca. Przy tym Tymon poci się niemiłosiernie. Jak w nocy dotykałam jego głowy to się aż wystraszyłam. Calusieńki mokry, jak po kąpieli. Musiałam rękę wycierać. Na karku mu się krople wody zbierają, autentycznie. Nie dość, że taki gorąc to jeszcze gorączka do tego :/ Bidulek. oby szybko wylazł ten ząb i dał mu święty spokój :(.
Łojoooj, znowu ta sama szczepionka? :/ Mój Tymek też Euvaxem szczepiony (też nam nikt nie mówił że w ogóle jakiś wybór mamy), ale na szczęście inna seria. I tak jak Gosha, zaczynam się zastanawiać, czy szczepić Tymka na ospę. Chyba zrezygnuję. A kolejne szczepienie (chyba to mmr, tak?) mamy 7 sierpnia. Od razu przegadam z lekarką drugą dawkę meningokoków. Boshe boshe... Szczepić - nie szczepić? Tak źle i tak niedobrze...
No i kilka roczków mnie ominęło... Wszystkiego najlepszego dla Kacperka malinki 1980, Milenki doti, Wiktora katjuszy, Tymona Gosi, Miłosza emki, Anieli ewy86 - dużo zdrówka Dzieciątka! Rośnijcie zdrowo i radośnie :).

Edit: O, i forum mi się naprawiło :D.
 
W Szczecinie w sobote 40 pokazywało... Niedziela też była masakryczna, słońca nie było, ale duchota była okropna, chyba z godzine z Titkiem w basenie siedzieliśmy.
A od poniedziałku leje i leje. Wody tyle, że ulicami jak rzeka płynie, zamiast auta kajak by sie przydał :)
 
oj mnie też nie było,w końcu mam wolne, to odsypiamy tydzień w pracy :baffled: właśnie wstałam po 3 h "drzemki", ta praca mnie zajedzie :no:

u nas na szczęście nie szczepione tymi felernymi, ale Nina ma teraz mieć jakieś szczepienia 22.08 i się zwyczajnie boję, K8, Karolina możemy je olać teraz? teraz chyba różyczka, odra, nie wiem, mam taki mętlik

u nas burze przeszły, od rana prądu nie było co chwile, ale chłodniej, Nina dostała takich potówek od upału, że wszystko rozdrapała, kark ma w strupach :-( niczym nie smaruję, może powinnam?
 
reklama
Irisson ja różyczkę, świnkę odrę na bank olewam. Maksa na to dopiero teraz zaszczepię za tydzień. Olka jeszcze się nie wyrobiła ze szczepionkami 3 dawka błonnicy, tężca i krztuśca jej została to jakoś do końca wakacji powoli machniemy a potem przynajmniej pół roku przerwy na wzw i potem 12 miesi i dopiero rózyczka świnka odra taki mamy prywatny kalendaz szczepień.

Jak ma karw w strupach to smaruj koniecznie, bidula czymś przyspieszającym gojenie i przeciw świądowo np fenistilem.

My upały przeżyliśmy spoko ja dobrze znoszę to i dzieci też. My się nawet nie pocimy w trójkę :tak: dzisiaj za to zimno 22stopnie tylko. W te upały siedzieliśmy cały dzień na dworze tylko na rowerek nie wychodziliśmy.

A Irisson Maks opanował rowerek biegowy i to od razu w wersji kaskaderskiej. Mam luksu taki że szok. Wszędzie śmigamy szybko i bez marudzenia. Chodzimy cały czas. A jak wasz pedałowy?

Pierwszy raz od roku wyszłam dziś z M bez dzieci. Kupiliśmy szafki do kuchni tra lalala i płytki, jeszcze zmywarka i w łikend lifting:-) a potem mega sprzątanie :sorry:
 
Do góry