Ja podobnie jak Kasiulek , zgodnie z tabelą na mamazone dopiero po 6 miesiącu zacznę wprowadzać jedzonko inne niż mleko, wiem, że wcześniej w 4-5 miesiącu trzeba dziecku podawać gluten w postaci łyżeczki kaszki manny rozrobionej w mleku mamy lub mm.
Angel tutaj kilka słów o zbyt wczesnym wprowadzaniu pokarmów stałych i jego konsekwencjach:
Dopiero po około czterech miesiącach od urodzenia ścianki jelita i nerki dziecka są w pełni rozwinięte i przystosowane do radzenia sobie z niestrawionymi resztkami pokarmu stałego. Wprowadzenie tego typu pokarmu, zanim organizm dziecka potrafi wytwarzać wszystkie enzymy niezbędne do jego prawidłowego trawienia, może doprowadzić do zbytniego obciążenia wątroby i nerek i uszkodzić system trawienny dziecka.
Fizyczne problemy związane z jedzeniem. Ważne jest, żeby poczekać z wprowadzaniem pokarmów stałych do czasu, gdy koordynacja nerwowo-mięśniowa dziecka będzie rozwinięta na tyle, że będzie potrafiło podczas karmienia kontrolować ruchy głowy i szyi, siedząc na krzesełku. Powinno również umieć swobodnie przełykać jedzenie, przesuwając je od przodu jamy ustnej do tyłu. Niemowlęta potrafią przełykać tylko w pozycji siedzącej i muszą być podparte od tyłu.
Zbyt wczesne wprowadzenie pokarmów stałych może zwiększać u dziecka ryzyko wystąpienia dolegliwości alergicznych, takich jak astma, egzema czy katar sienny.
Badania naukowe przeprowadzone w Szkocji wykazały, że niemowlęta, u których pokarm stały zaczęto wprowadzać przed ukończeniem 12 tygodnia życia, częściej cierpiały na uporczywy kaszel.
Dziecko, któremu zbyt wcześnie zaczęto podawać pokarm stały albo zbyt gwałtownie zwiększono jego ilość, może przyjmować za mało mleka, a tym samym nie otrzymywać niezbędnych składników odżywczych w nim zawartych.
Zbyt wczesne wprowadzenie pokarmów stałych może czasami prowadzić do przekarmienia dziecka, co powoduje nadwagę, a ta z kolei, jak wykazały badania, może prowadzić do otyłości w późniejszym wieku i zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych, chorób serca, cukrzycy itp.
Są eksperci, którzy twierdzą, że to nie zmiana diety dziecka przed ukończeniem czwartego miesiąca życia dziecka stanowi zagrożenie dla jego zdrowia, ale rodzaj pokarmu, jaki mu się podaje. Wiadomo również, że niektórym dzieciom dieta składająca się wyłącznie z mleka nie wystarcza przez pełnych sześć miesięcy. Takie dzieci stają się nieszczęśliwe i rozdrażnione, kiedy rodzice mimo to przez cały ten czas starają się je karmić samym mlekiem.
Poniższe wskazówki powinny pomóc wam rozpoznać
oznaki, które mogą sugerować, że dziecko jest gotowe na wprowadzenie pokarmu stałego. Dziecko może być już gotowe, jeśli:
Przyjmuje pełne karmienia 4-5 razy dziennie z obu piersi albo 240 ml mleka modyfikowanego i, choć do tej pory bez problemu wytrzymywało czas między początkiem jednego karmienia a początkiem kolejnego, teraz robi się nerwowe i wkłada rączki do buzi na długo przed czasem kolejnego karmienia.
Przyjmuje pełne karmienia z obu piersi albo 240 ml mleka modyfikowanego, ale płacze i chce więcej, gdy karmienie dobiega końca.
Zwykle przesypiało całą noc, ale teraz zaczyna budzić się wcześniej albo w środku nocy, pomimo pełnego karmienia o godzinie 22.00 lub 22.30. Sen w ciągu dnia również jest niespokojny, dziecko budzi się w środku drzemki i nie potrafi na powrót zasnąć albo wybudza się wcześniej niż zwykle.
Ma skończone cztery miesiące, jego waga się podwoiła i waży teraz ponad 6,8 kg, a opiekujący się nim lekarz pediatra uważa, że tygodniowy przyrost masy dziecka jest prawidłowy.
Jeśli twoje dziecko ma już więcej niż cztery miesiące i wykazuje większość z powyższych oznak, pomimo przyjmowania 4-5 pełnych karmień dziennie, być może jest już gotowe na wprowadzenie pokarmów stałych. Jeśli dziecko nie skończyło jeszcze sześciu miesięcy, należy jednak skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą, którzy pomogą ci zdecydować, czy można już zacząć urozmaicać jego dietę.
Źródło: Pierwsze potrawy twojego dziecka