reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Rodzeństwo - szaleństwo :-)

aaa tyle chętnych a ja cały łikend jak po ogień na bb wpadałam piszę ogólnie tu w takim razie
(wszystko z durnej książki Giny Ford ale akurat tu jej metody się sprawdzają)
 
Ostatnia edycja:
reklama
Czym jest nauka korzystania z nocniczka?

Dziecko potrafi bez niczyjej pomocy zdjąć majteczki, następnie zrobić, co nalezy, ubrac ponownie majteczki, umyć i wytrzeć rączki.

* * *

Oznaki gotowości do nauki:

1. dziecko skończyło 18 m-cy
2. pieluszka często bywa sucha, kiedy budzi sie po popłudniwej drzemce lub po kilku godz. od ostatniej zmiany
3. jest ono świadome tego, że robi kupkę np. zachowuje się bardzo cicho, jest skoncentrowane, pokazuje na pieluszkę, że zrobiło siusiu lub kupke
4. rozumie i potrafi wypełniac proste polecenia np idź i przynies czerwoną piłeczkę
5. chętnie pomaga przy zdejmowaniu swoich ubranek
6. potrafi wskazać rózne części swojego ciała
7. potrafi usiedziec w miejcu i skoncentrować się na zabawie, książeczce lub ogladaniu bajki przez czas 5-10 minut

* * *
Etap pierwszy

Zabieramy dziecko ze sobą do łazienki kiedy sami idziemy sie załatwiać, mówimy i pokazujemy co robi mama, że zdejmuje majteczki, robi siuisu, podciąga spodnie, nalezy zachęcic dziecko żeby robiło to samo, naśladowało, na początku może siadac na nocnik w pieluszce.
Jeśli dziecko chętnie się w to angażowało, zachęcamy do siadania na nocniczku bez pieluszki, kiedy przygotowujesz mu kapiel. Wystarczy aby dziecko siedziało 5-10 minut. Oczywiscie jeśli uda się coś zrobić do środka nagradzamy barwami. Kiedy zacznie mu to sprawiac przyjemność, nalezy sadzać na nocnik także po śniadanku, kiedy zdejmujemy piżamkę, czy zmieniamy pieluszkę.

Szybciej jest oduczyć sie robienia kupki niż siusiu, gdyż jest dziecku łatwiej to kontrolowac. Jesli dziecko robi kupke o określonych porach dnia, warto zacząć je sadzać w tym czasie na nocniku, oprócz pór wymienionych wcześniej. Na tym etapie jest to na zasadzie "uda się albo nie"

UWAGA:
Jeśli siedzenie na nocniczku sprawia dziecku przyjemność i robi to już od około tygodnia, można zastanowic się nad rezygnacją i ćwiczeniem korzystania z nocniczka w ciągu dnia. Aby nauka była efektywna równiez Ty musisz być na to gotowa. Nie nalezy przechodzić do drugiego etapu, jeśli nie masz pewności, ze znajdziesz czas na całkowite poswięcenie się temu zadniu..

* * *


 
Etap drugi

Większośc dzieci jest gotowych do rozpoczecia etapu drugiego nauki pomiędzy pierwszym i drugim tygodniem od rozpoczęcia etapu pierwszego. Ważne jest, by na nauke wybrac tydzień, który nie obfituje w wiele wydarzeń. Przez pierwszych kilka dni maluszek potrzebuje ciągłej uwagi i zachęty z twojej strony, ponieważ w innym razie moze szybko stracić zainteresowanie.

Gdzie należy uczyć

Dziecko musi miec na sobie majteczki, wtedy łatwiej zrozumie różnicę między suchym a mokrym.
Z pewnością zdarzą sie wpadki, dlatego przez pierwszych kilka dni nauki sporóbuj przebywac z nim w mniejszej ilości pomieszczeń.
Jeśli masz dywan w pomieszczeniu, to nocnik ustaw na ręczniku, bo wiele wpadek zdarza się tuż obok nocnika, gdy dziecko nie zdąży na niego uściąść.

Higiena

Podczas pierwszych etapów nauki korzystania z nocniczka powinnas zawsze wycierać pupkę i pomagać umyć i wysuszyć rączki.


* * *
 
DZIEŃ PIERWSZY

Pierwszego dnia nauki, zaraz po śniadanku, ubierz swojemu dziecku majteczki. Powiedz, że jest dużym chłopcem/dziewczynką i teraz może już nosić majteczki tak jak tata czy mama i jeśli będzie chciało zrobic siusiu czy kupkę powinno używac nocniczka.
Przez pierwszych kilka dni trzeba mu będzie ciągle powtarzać aby siadało no nocnik. Powinnaś zachęcić je do siadania na nocnik co 15 minut, najlpeiej za kazdym razem na okres 5-10 minut. W tym czasie usiądź obok i czytaj książeczki lub ogladajcie bajki (róbcie to na czym dziecko najchetniej się skupia). Jesli musisz iść do drugiego pokoju wazne aby zabrać ze sobą dziecko i jego nocniczek, najlepiej jednak jest przebywac w jednym pomieszczeniu.
Kiedy uda się dziecku kilkakrotnie skorzystać z nocniczka, można zacząć je na niego sadzać w dłuższych odstępach czasu.


Radzenie sobie z wpadkami

Nie czuj sie zawiedziona, jeśli pierwszego dnia twojemu dziecku przytrafi się mnóstwo wpadek. Watro wtedy zachowac spokój i zbagatelizować sprawę. Nie okazuj gniewu, powiedz " nic nie szkodzi, prawie Ci sie udało, chodź załozymy czyste majteczki, następnym razem będzie dobrze".

DZIEŃ DRUGI

W miarę upływu drugiego dnia nauki nalezy stopniowo przechodzić od przypominania dziecku, że powinno usiąść na nocniku, do pytania go, czy czuje, że powinno to zrobić. Chdzi oto, żeby dziecko samo zdecydowało, nawet jeśli miałoby to oznaczac kilka wpadek.
Można zaprosić kolegę lub kolezankę, która umie już korzystać z nocniczka, ponieważ twój maluch będzie chciał się popisac swoimi umiejętnościami.


TRZECI DZIEŃ

Pod koniec trzeciego dnia powinien uwidocznić się regularny rytm pojawiania się potrzeby skorzystania z nocniczka.
Aby nauka była efektywna bądź konsekwentna w działaniu. Majteczki zakładaj na cały dzień, pieluszki używamy tylko wporze snu.
Nie nalezy zakłdac pieluszek na spacer.
(jest to przyczyna tego, ze niektórym rodzicom nauczenie dziecka korzystać z nocniczka zajmuje tak wiele czasu). Nalezy zabierać na krótkie spacery czy wizyty u znajomych ubranka na zmianę, a przed wyjsciem zachęcic dziecko by skorzystało znocniczka.


DNI OD CZWARTEGO DO SIÓDMEGO

Czwartego dnia większośc dzieci zazwyczaj umie już regularnie korzystać z nocniczka bez potrzeby przypominania im o tej konieczności. Kiedy dziecko umie juz kontrolowac pracę pęcherza nocnik powinien znaleźć sie w ubiakcji na stałe.
Pod koniec pierwszego tygodnia dobrze byłoby zaznajomić dziecko z mozliwością korzystania z toalety.
Wiekoszość dzieci zazwyczaj do końca pierwszego tygodnia potrafi całkowicie się oduczyć siusiania w majteczki, choc moga przydarzyć się sporadyczne wpadki.



 
irisson u nas nagrodą były żelki :) a spaceru się nie bój na stówę się nie zsika.Ja się bałam sikania po koszyku w CH ale wię udało. Trzeba zaufać swoim dzieciom, wysikaj przed i będzie dobrze.

Żeby nie było Maks pierwszego dnia tez nie sygnalizował. Tylko ja go przez kilka miesięcy wcześniej ani razu nie wysadzałam nie mówiłam o sikaniu i zabroniłam rodzinie. Musiałam naprawić to co spaprałam próbując go odpieluchować gdy nie miał jeszcze dwóch lat. Wtedy przez miesiąc chodził bez pieluchy a potem był taki regres że szkoda gadać. Na widok nocnika uciekał do wujka sąsiada. Zapomniał zaczęłam od nowa tą metodą i już wiecie błyskawiczny sukces.
 
kakarolina - dzięki bardzo :) teraz wiem od czego zacząć (etap pierwszy - postawię nocnik w łazience, będę sikać przy otwartych drzwiach i zobaczę czy Natalia w ogóle chce mnie naśladować :) jeśli wykaże zainteresowanie to pójdziemy dalej ale na spokojnie, pomalutku :) byłoby super gdyby się okazało że już gotowa jest
 
u nas też pierwszy etap zaliczony, Natalii do tego stopnia podoba się naśladowanie mnie, że jak podczas sikania wysiąkam nos, to ona też to powtórzy ;-) ale narazie siada na nocnik w pieluszce, w prawdzie zdarza się często, że każe ją sobie ta ten moment sciągnąć ale jak już zdejmiemy to ie chce siąść na nocnik (?), w żłobku podobno często jej się zdarza wysikać (ale oni tam sadzają na trzy cztery i wszystkie dzieci siedzą :-))
 
u nas dzisiaj zaliczona kupa w majtochy, w nocnik siku ładnie, a z kupą się chyba wstydzi :-p zdjęłam bok łóżeczka i będziemy próbować spać w półotwartym łóżeczku, Laurze okropnie się podoba :tak: no ale zobaczymy
 
reklama
Do góry