reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

pusty pęcherzyk ciążowy

:)
USG genetyczne moj lekarz tez mowil mi o tych badaniach. Wiem, ze robi sie je miedzy 11 a 23 tyg ciazy. Mozemy zbadac czy dziecko nie jest chore i czy dobrze sie rozwija. Ze wzg. na moj wiek, wiem ze powinnam sie poddac im..
Dziewczyny czy w jakis specjalny sposob musze sie do nich przygotowac?
 
reklama
Powiedzcie mi a co jak okaze sie ze powinno byc zrobione usg genetyczne. Czy to cos pomoze, jezeli okaze sie ze dziecko jest chore? Czy mozna w jakis sposob temu zapobiec?
sorry ze tak pytam, ale mam tyle watpliwosci, wiec pytam..
 
kasia3636 już chyba jaśniej i prościej nie mogłam napisać.
Albo nie zadajsze sobie trudu żeby przeczytać poprzednie posty.

KAŻDA kobieta w ciąży bez względu na wiek i inne wskazania robi usg genetyczne.
Między 10-13 tc podczas usg badana jest min przeziernośc karkowa, lekarza sprawdza czy dziecko ma kość nosową, ogląda dokładnie rozwijające się narządy(mózg, serce), sprawdza naczynia w pępowinie, przepływy, mierzy kości, obwód głowy, brzucha, klatki piersiowej itp.
Podczas badania można wykryć czy dziecko cierpi na ZD, zespoł Edwardsa i zesp. Patau.
Jeżeli przezierność np karkowa wyjdzie źle wtedy lekarz kieruje na dodatkowe badania np. test Papp-a czy też amniopunkcje.
Te badania są ze wskazań lekarski.
Natomiast samo usg genetyczne jest standardowym badaniem, które robie się każdej ciężarnej.

Ok 20 tc robi się kolejne usg genetyczne tzw pałówkowe.
Bada się znowu organy, naczynia itd a oprócz tego fałd karkowy, któregoo nieprawidłowa grubość może świadczyć o ZD.
Ale i to badanie nie jest żadnym dodatkowym, które robi się np ze względu na wiek.

Obydwa te usg wykonuje się nawet 15-letnim dziewczynom w ciąży.
To chyba normalne, że lakarz sprawdza jak rozwijają się poszczególne organy dziecka.
Nie trzeba mieć skończonych 35 lat.
 
Ostatnia edycja:
Zastanawiam się, w którym tygodniu lekarz robi pierwsze USG brzuszka...? Jestem ciekawa, bo z pewnością mój partner będzie chciał zobaczyć dzidzie...a on nie jest w stanie chodzić ze mną na każdą wizytę...
 
Zastanawiam się, w którym tygodniu lekarz robi pierwsze USG brzuszka...? Jestem ciekawa, bo z pewnością mój partner będzie chciał zobaczyć dzidzie...a on nie jest w stanie chodzić ze mną na każdą wizytę...

Pierwsze usg lekarz może zrobić na potwierdzenie ciąży (z tym, że wtedy to raczej przezpochwowe usg), ale czasem zlecają tylko badanie krwi. Takie pierwsze konieczne, bez względu na to, czy chodzi się prywatnie czy na nfz, to usg genetyczne. Wykonuje się je między 12 a 14tc. U nas już było widać wtedy malusie rączki, nóżki itp :) i wtedy lekarz powiedział, że na 70% będzie chłopak. No i jest :-) Ale z tak wczesnym określeniem płci, to mieliśmy farta i fachowego lekarza :)
 
właśnie dopochwowe już miałam i widziałam jak bije serduszko;-) ale chciałabym żeby przy USG takim "brzuszkowym" był mój partner, żeby zobaczył dzidzie .
 
właśnie dopochwowe już miałam i widziałam jak bije serduszko;-) ale chciałabym żeby przy USG takim "brzuszkowym" był mój partner, żeby zobaczył dzidzie .
To pewnie na genetycznym :) lekarz uprzedzi Cię (no przynajmniej powinien), kiedy będzie je robił, wtedy możecie iść razem :) Powodzenia i spokojnej ciąży :)
 
reklama
Do góry