reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

pusty pęcherzyk ciążowy

Kochana ja mam za soba usg genetyczne. Pierwsze robi sie jakos miedzy 11-14 tygodniem. Tam mierzy sie przeziernośc karkowa i dzieki temu mozna wykryc różne choroby jak np. zespół downa itp. Poza tym lekarz sprawdza czy sa wszystkie narządy, czy w serduszku jest odpowiednia liczba komór, jaki typ jest pępowiny i wiele innych. W Twoim wieku jest to tym bardziej zalecane, gdyż po 35 roku życia wzrasta ryzyko wad.

Drugie usg mam przed 22 tygodniem. Tam beda cos waznego mierzyć(niestety nie pamiętam co to takiego), i moja gin mówiła,że jak to źle wyjdzie to dziecko skazane na wózek, nigdy nie usiądzie samo itp. Dlatego robią to do tego tygodnia gdyż do 24 tygodnia mozna legalnie przeprowadzic aborcje.

Uważam,że warto je robic, gdyz wiele wad można leczyc w lonie matki juz i warto wydać te 150-250zł. Moja koleżanka dowiedziała sie ,że jej kruszynka ma wade serca bardzo poważna i mieli jechać za granice operować w łonie matki ale nie zdązyli, bo poród się zaczął.

Pozdrawiam i namawiam do tego badania, zawsze lżej na sercu po dobrej nowinie.
 
reklama
kasia3636, ja mam za sobą takie usg, na pewno warto je robić, z jakiego powodu to już napisała Ati. A chciałabym jeszcze od siebie dodać, że po 35 roku życia to badanie przysługuje Ci za darmo (nie wiem ile masz lat - tak się domyślam po nicku ;))
Tak, że nie zastanawiaj się, niech lekarz wypisze skierowanie i na badania marsz:-)
Pozdrawiam
 
Dziewczyny....
USG genetyczne to usg, które standardwo wykonuje się każdej kobiecie w ciąży.
Jest zupełnie darmowe na NFZ.
Przecież w ciąży przysługują 3 usg i właśnie 2 z nich to genetyczne.
Między 10-13 tc badają przezierność karkową, kość nosową, mierzą kośći, sprawdzają przepływy, żyły itd.
Na połówkowym badają fałd karkowy i całą resztę czyli kości, organy itd.
Nie mylcie tych badań z prenatalnymi, które za darmo przysługują po 35 czy 36 r.ż.;-)
 
Tak czy inaczej warto je zrobić i przysługują za darmo :-( - pewnie nie mam dobrych wiadomości, przepraszam za zmylenie
 
Ostatnia edycja:
moniaw23 to nie jest jakieś tam dodatkowe badanie tylko zwykłe badanie, które jest wykonywane na planowej wizycie.
Lekarz i tak Ci jes zrobi.
Chyba, że nie będziesz chciała
 
Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Wydaje mi się, że usg genetyczne powinien przeprowadzić dobry specjalista od usg właśnie, a nie każdy ginekolog prowadzący ciążę ma takie uprawnienia.
Ja od swojej pani doktor dostałam skierowanie do szpitala na usg genetyczne.
Pozdrawiam
 
71barbara może nie jasno napisałam;-)

Wiadomo, że nie każdy ginekolog jest specjalistą od usg i nie każdy gabinet ma sprzęt do tego badania.
Dlatego często pacjentki(szczególnie w państwowych przychodzniach) dostają skierowanie do szpitali bądź innych przychodni dysponujących dobrym ultrasonografem i specjalistą w dziedzinie usg.
Ale samo badanie nie jest jakimś dodatkowym ponadto co jest zaplanowane dla kobiety w ciąży.

Badania prenatalne(amnio, test Papp-a itp) wykonywane ze wskazań.....wiek powyżej 36 lat, choroby genetyczne w rodzinie itd.......są one wtedy bezpłatne.
Można sobie je zrobić bez wyraźnego powdu ale wtedy na swój koszt.

Natomiast usg genetyczne jest standardowym badaniem w ciąży i wykonuje się je każdej kobiecie bez względu na wiek oraz inne okoliczności.

Mam nadzieję, że wyraziłam się tym razem jaśniej:-)
 
reklama
Oki, teraz jest jasno.
A z mojej strony, żeby była jasność, to ja nie mam zamiaru się spierać - teraz, po uściśleniu, już chętnie się zgodzę i pozdrawiam :-)
 
Do góry