Zawsze, jeśli spełnia się warunki do zasiłku rodzinnego (czyli poniżej 504 zł/os), dostaje się drugie, socjalne becikowe. Czasem, w niektórych gminach, można dostać jeszcze więcej, ale to już zależy od stanu lokalnego budżetu i lokalnych przepisów.(ciekawi mnie tylko czy wtedy jest szansa na becikowe socjalne czy tylko 400zł wychowawczego + 48 rozinnego-na 1 dziecko)
Przepis brzmi tak: "Pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni - w razie (...) urodzenia się dziecka pracownika" (rozp. MPiPS z dn. 15.05.1996r. (Dz.U. nr 60, poz. 281, art. 15).P.S. Melulu mam do Ciebie pytanie, kilku moim znajomym młodym mamom udało się wziąć urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka (...)
Jak widać, nie jest napisane, że jest on na "przywiezienie mamy ze szpitala". W praktyce przyjmuje się, że wszystkie urlopy tego typu powinny być wykorzystane w związku z okolicznością, czyli np. może to być także dzień na pojechanie do urzędu po odbiór numeru PESEL, miesiąc po narodzinach dzidziusia, czy na załatwienie innych tego typu spraw. Oczywiście w ramach zdrowego rozsądku.
Co do urlopu okolicznościowego branego przez mamę, to się tego nie praktykuje - na "okoliczność" porodu mama dostaje urlop macierzyński i tak praktyka prawnicza interpretuje przepisy. Ale może Twoje znajome mówiły o dwóch dniach opieki nad dzieckiem do lat 14-stu - takie dwa dni dodatkowego urlopu przysługują co roku jednemu z rodziców (lub obojgu po jednym dniu) i można je wziąć w dowolnym dniu, nie trzeba usprawiedliwiać terminu. Faktycznie najczęściej mamy biorą macierzyński, potem cały swój wypoczynkowy, a potem jeszcze te dwa dni opieki.