reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Poronienia nawykowe - leczenie immunologiczne

Wierzę , jak byś nie złapała rodzinnej spróbować możesz np zadzwonić na jakiś SOR wieczorem czy inny POZ żeby chociaż ustalić czy Ty nie powinnaś brać teraz heparyny przy takim wyniku, nie robiłaś teraz ddimerow ani aptt albo robili Ci w szpitalu podczas porodu ? Może masz w karcie wypisu ?
Nie mam patrzylam
 
reklama
Dziewczyny mam pierwsze wyniki fatalne białko s 30 a norma od 70 białko 70 norma od 75 @Porzeczka1234 @Destino co myślicie
To nie jest tak, że niedobór białka s oznacza, że nastąpił epizod zakrzepowy. Ten niedobór często występuje genetycznie np. przy mutacji V Leiden (ja tak mam), ale tez może być po prostu wrodzony. A ciąża zawsze niedobór wzmaga, więc będzie trzeba też sprawdzić poziom później. Liczą się przede wszystkim wyniki krzepliwości na tu i teraz. Niedobór wskazuje raczej na ryzyko wystąpienia epizodu zakrzepowego, który tak samo sygnalizuje mutacja (których Ty nie masz). I na to ryzyko miałaś heparynę. Ja mam zalecenie heparyny w ciąży prewencyjnie (i od prof i od dr JP). Heparyna Ci białka S nie podwyższy, może tylko zapobiec ryzyku związanemu z jego obniżeniem

"1. Czy można zwiększyć stężenie białka C i białka S w organizmie?

Nie bezpośrednio. W przypadku niedoborów spowodowanych przejściowym stanem klinicznym (jak ciąża lub zakażenie), stężenie unormuje się samoistnie. Jeżeli przyczyną jest inne, współistniejące zaburzenie, jak choroba wątroby lub niedobór witaminy K, należy najpierw wyleczyć ten stan. W przypadku dziedzicznych niedoborów lub dysfunkcji białka C lub białka S, należy skoncentrować się na zmniejszeniu czynników ryzyka powstawania zakrzepów, takich jak obniżenie zbyt wysokiego stężenia homocysteiny, zaprzestanie palenia tytoniu i stosowania antykoncepcji hormonalnej. Czasami krótkoterminowym środkiem zapobiegawczym może być podanie świeżo mrożonego osocza zawierającego białko C i białko S (na przykład przed zabiegiem operacyjnym), lecz nie jest to metoda, którą można stosować regularnie."
 
Ostatnia edycja:
To nie jest tak, że niedobór białka s oznacza, że nastąpił epizod zakrzepowy. Ten niedobór często występuje genetycznie np. przy mutacji V Leiden (ja tak mam), ale tez może być po prostu wrodzony. A ciąża zawsze niedobór wzmaga, więc będzie trzeba też sprawdzić poziom później. Liczą się przede wszystkim wyniki krzepliwości na tu i teraz. Niedobór wskazuje raczej na ryzyko wystąpienia epizodu zakrzepowego, który tak samo sygnalizuje mutacja (których Ty nie masz). I na to ryzyko miałaś heparynę. Ja mam zalecenie heparyny w ciąży prewencyjnie (i od prof i od dr JP). Heparyna Ci białka S nie podwyższy, może tylko zapobiec ryzyku związanemu z jego obniżeniem."

1. Czy można zwiększyć stężenie białka C i białka S w organizmie?

Nie bezpośrednio. W przypadku niedoborów spowodowanych przejściowym stanem klinicznym (jak ciąża lub zakażenie), stężenie unormuje się samoistnie. Jeżeli przyczyną jest inne, współistniejące zaburzenie, jak choroba wątroby lub niedobór witaminy K, należy najpierw wyleczyć ten stan. W przypadku dziedzicznych niedoborów lub dysfunkcji białka C lub białka S, należy skoncentrować się na zmniejszeniu czynników ryzyka powstawania zakrzepów, takich jak obniżenie zbyt wysokiego stężenia homocysteiny, zaprzestanie palenia tytoniu i stosowania antykoncepcji hormonalnej. Czasami krótkoterminowym środkiem zapobiegawczym może być podanie świeżo mrożonego osocza zawierającego białko C i białko S (na przykład przed zabiegiem operacyjnym), lecz nie jest to metoda, którą można stosować regularnie."
Mam mutacje pai i mthfr przed ciążą miałam też poniżej normy coś nie całe 60
 
Akurat PAI i mthfr nie mają przełożenia na to białko. Ja tez mam stale poniżej normy, ale jak się ma V Leiden, to tak jest. Natomiast istnieje jeszcze coś takiego jak wrodzony niedobór białka S. Ono w ciąży naturalnie spada, często nawet podaje się dla ciąży inne normy. Heparyna go nie podwyższy, czyli to, że ją brałaś nie ma wpływu na wynik. Jak ją bierzesz to ona po prostu przeciwdziała ryzyku epizodu zakrzepowego związanemu z niedoborem tego białka. Na pewno będzie trzeba w ciąży monitorować wszystkie istotne czynniki krzepliwości, ale prof się tym zajmie. Ja już mam na kartce rozpisane badania dot. krzepliwości, które muszę zrobić u niego zaraz jak zajdę w ciążę.
 
Akurat PAI i mthfr nie mają przełożenia na to białko. Ja tez mam stale poniżej normy, ale jak się ma V Leiden, to tak jest. Natomiast istnieje jeszcze coś takiego jak wrodzony niedobór białka S. Ono w ciąży naturalnie spada, często nawet podaje się dla ciąży inne normy. Heparyna go nie podwyższy, czyli to, że ją brałaś nie ma wpływu na wynik. Jak ją bierzesz to ona po prostu przeciwdziała ryzyku epizodu zakrzepowego związanemu z niedoborem tego białka. Na pewno będzie trzeba w ciąży monitorować wszystkie istotne czynniki krzepliwości, ale prof się tym zajmie. Ja już mam na kartce rozpisane badania dot. krzepliwości, które muszę zrobić u niego zaraz jak zajdę w ciążę.
Zobaczymy co powie profesor. A teraz to gdybanie
 
Ostatnia edycja:
Niestety brak tętna dziewczyny ja już tyle nie staram się to koniec mam dość
Kochana, serce mi pękło jak przeczytałam 💔💔 tak bardzo mocno trzymałam kciuki za Ciebie. Teraz będę trzymać dalej, żebyś poradziła sobie i przeszła przez żałobę. Super że mąż tak Cię wspiera, bo pamiętam jak jeszcze nie tak dawno pisałaś wręcz prawie o rozwodzie. Płacz kochana ile trzeba, nie ukrywaj tego w sobie. Psycholog to dobry pomysł. Trzymaj się mocno :*

@Auri_a kochana ja , roki i oczekująca tez miałyśmy takie aptt i dotrwalysmy do końca, ja miałam 0,4 potem na własne ryzyko zwiększyłam na 0,6. Roki miała 0,4.. oczekująca nie pamietam... to wszystko jest za trudne, masakra :(
@basiawol ja uważam że zprofesorem Malinowskim masz o tyle super ze w cenie jaka się u niego płaci nie musisz myśleć i się zastanawiać bo większość decyzji podejmuje on za Ciebie a robi tyle badań że nie trzeba się bać że coś mu umknie fakt kosztuje to podobno , ale ja wcale mniej kasy nie wydałam u innego lekarza.
Do szpitala bym i tak wzięła skierowanie nie zaszkodzi.

@olaa90 no ale zwiększyła ś dawkę tak ? Po za tym ważne wręcz najważniejsze jest kiedy to aptt miałaś na poziomie 26 w którym TC ? Bo Bas miała jakby jeszcze wczesny tydzień ciąży pod kątem krzepliwości a mimo wszystko aptt już na dolnej granicy ,Oczekująca chyba miała wysoka dawkę heparyny więc nie wiem czy u niej dało by się jeszcze zwiększyć do tego jeszcze ciąża bliźniacza to całkiem inaczej. A historii roki nie kojarzę przepraszam :)
Ja nie mówię że to jest powód bo mogło ich być kilka choćby wady serca płodu. Dlatego badanie genetyczne ja bym dla pewności zrobiła też.

Prawda, też.mialam niskie aptt, A do końca ciąży brałam dawkę 0.4 mimo sporej wagi
No ładnie, nie kojarzysz mnie :p żart, sama nie ogarniam już co u kogo....
Ale masz rację że moje aptt spadało dużo wolniej i poniżej normy było dopiero gdzieś koło połowy ciąży.
 
reklama
Dziewczyny mam pytanie o immunologię.
Jestem zapisana do dr, ale wizyta dopiero za 3mce.
Które badania immunologiczne trzeba wykonać niedługo po poronieniu?
Nie znam się na tym, a jesli potrzeba będzie zrobić te wszystkie badania, o których piszecie (jakieś NK, p/c plemnikowe i łożyskowe, allo itp.) a okaze sie, ze za 3 mce to juz za pozno, wolalabym chociaz niektore z nich wazne zrobic. Chyba, ze wszystkie mozna zrobic w dowolnym momencie, to poczekam na wizyte.
 
Do góry