reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

o badanich hormonalnych dla starających się...

Witam wszystkie staraczki, ja również mam problemy z zajściem w ciążę. Staramy się od roku bez rezultatu - bardzo często jest to spowodowane złym wyborem lekarza. Ostatnio przekonałam się o tym, trafiłam do lekarza zajmującego się problemami niepłodności w Olsztynie. Jako jedyny lekarz zwrócił uwagę na to że moje owulacje występują między 16-18 dc. Poprzedni lekarz przepisywał mi duphaston od 16 dc. kiedy pęcherzyk był jeszcze w jajniku co powodowało hamowanie owulacji. Ta wiadomość może się przydać kobietkom w podobnej sytuacji. Wybór lekarza jest ważny ze względu na to, że często kobiety płacą za wizyty i badania osobom niekompetentnym. Pozdrawiam
 
reklama
Witam wszystkie staraczki, ja również mam problemy z zajściem w ciążę. Staramy się od roku bez rezultatu - bardzo często jest to spowodowane złym wyborem lekarza. Ostatnio przekonałam się o tym, trafiłam do lekarza zajmującego się problemami niepłodności w Olsztynie. Jako jedyny lekarz zwrócił uwagę na to że moje owulacje występują między 16-18 dc. Poprzedni lekarz przepisywał mi duphaston od 16 dc. kiedy pęcherzyk był jeszcze w jajniku co powodowało hamowanie owulacji. Ta wiadomość może się przydać kobietkom w podobnej sytuacji. Wybór lekarza jest ważny ze względu na to, że często kobiety płacą za wizyty i badania osobom niekompetentnym. Pozdrawiam

Witaj,

Wiem o czym mówisz, ja już w ciągu 8 lat 10ciu lekarzy zmieniłam. Wszyscy lecą na kasę, wystarczy zobaczyć jakie bryki stoją pod ginekologią. Niestety nie mamy wyjścia, nie jesteśmy lekarzami w pewnym momencie naszego życia musimy im zaufać... jeżeli chcemy mieć dziecko, musimy zdać się na ich metody leczenia. Ja od trxzch cykli biorę luteinę, cykl mi się skrócił, wczoraj miałam plamienia, ale podobno nie ma się czym przejmować... mam nadzieję że to pomoże w szybkim zajściu. Od przyszłego miesiąca będę stosowała testy owulacyjne może dzięki nim się wstrzelimy:-) Pozdrawiam i życzę powodzenia:-)
 
przepraszam, ze dopiero teraz odpisuj,a le ostatnio jestem strasznie zakręcona:sorry:

Może ty Elżbietko wiesz co może oznaczać kiepski stosunek LH do FSH (3,48:8,05) dało to 0,43 a minimum to 0,6. Jak to określić, jakiego ewentualnego leczenia mogę się spodziewać?

może przegapiłam, ale w jakim dniu cyklu robiłaś te badania? jesli na początku cyklu (1-3 dzień), to taki wynik może wskazywać na niewydolność przysadki. ale z drugoej strony o pniewydolnsci przysadki mówi sie, jesli FSH jest poniżej 3.
jak rozumiem LH wyniosiło 3,48?
leczenie powinno być dobrane nie tylko na podstawie tych 2 badąń, ale całego szergu badań hormonalnych. i leczenie powinno odbywac sie pod ścisłą kontrolą lekarza. jesli chcesz zajsc w ciaze, to leczenie bedzie walka o owulację.


Elżbietko,
być może odpowiadałaś już na podobne pytanie, jeśli tak, przepraszam! Ale szukałam już sporo - bez skutku.
Chodzi o progesteron.
W skrócie:
praktycznie "od zawsze" miałam problemy z zanikającą @, raz, z różnych powodów nie miałam @ 6 miesięcy, często cykle wynosiły po 50-60 dni. Lekarze tłumaczyli mi to niską wagą ciała, badań - brak.
Dwa i pół doku temu na uregulowanie cykli dostałam Yasmine - pomogło. Z tym, że pół roku temu, odstawiłam-starajac się z małżonkiem szanownym o dzidzię. Rezultat: cykle odpowiednio 34,39, 48 dni (ten cykl zakończył się Duphastonem), teraz jestem w 31 dc, Duphaston brałam zgodnie z zaleceniem gina od 20 dc do 27 dc. i czekam.
Wg lekarzy mam "książkowe" wyniki badań - prolaktyna, tsh,etc. w porzadku.
Zrobione w 21 dc badanie progesteronu wykazało 0,76 ng/mol. Dodam, że robione również w 21 dc (ale inny cykl) USG wykazało liczne pęcherzyki przy obu jajnikach średnicy do 10-11 mm oraz niedużą torbiel (15mm).
Zastanawiam się, czy martwić się tym progesteronem - dzidzi oczywiście nadal nie ma :(
03.02 mam wizytę u giny, może powinnam ją o coś konkretnego spytać, sama nie wiem..totalnie sie nie znam :(

Menina - po poiersze antykoncepcyjne pigułi nie regulują miesiączek! miesiaczki są regularne tylko wtedy, kiedy bierzesz pigułki, jak odstawiasz - jest to samo co przed braniem pigułek.
antykoncepcja nie jest leczeniem (chyba ze diane-35 od trądziku czy wysokiego testosteronu)!
progesteron wskazuje na to, że nie było owulacji. duphaston jest hormonem syntetycznym i jest "niewidoczny" w badaniu progesteronu we krwi.
moim zdaneim warto zrobić profil hormonalny w jednym cyklu, zrobić monitoring USG (czy rosną jajeczka) i na tej podstawie zacząć działać.
badałaś testosteron?


Witam,mam do Was prośbę czy możecie mi podać jakie badania hormonalne powinnam zrobić mam strasznie nieregularne cykle :-(w maju zeszłego roku odstawiłam tabletki thyrozol i letrox na nadczynność tarczycy i od tego czasu raz mam owulacje a raz nie :-(nie wiem czy to przez odstawienie tych hormonów cykl świruje??leczyłam sie ponad rok.Wczoraj zrobiłam sobie badania na tarczycę i wynika są ok.:-)

TSH-1,934
FT4-13,69
PRL-9,20

nie wiem jeszcze jakie badania zrobic i w którym dniu cyklu??
Z góry dziękuję

nemezja, ty chodzisz do endokrynologa, czy ginekologa-endokrynologa?
cały sytem hormonalny jest ze sobą połączony i zalezny od siebie. wiec nie ma tak, ze są zaburzenia w hormoanch tarczycy, a reszta hormonów jest książkowa.
w tym wątlu już nei raz pisałam jakie badania, w któym dniu cyklu należy robic, przejżyj wątek, a napewno znajdziesz :-)
aha, na jakiej podstawie masz stwierdzony brak owulacji??

Witajcie. Jestem tu nowa Moja historia wyglada nastpeujaco. staramy sie juz 4 lata do lekarza chodze juz 8m-cy i zadnych rezultatów. miałam roboine wszelkie badania...jestem na cigłych kuracjach hormonalnych. jestem zdrowa ale cos mnie blokuje POMÓZCIE:-(

wyluzuj :-). wiem, że łatwo mi to powiedzieć, ale to działa :-) a najlepiej przestańcie sie starac ;-)
czy mąż miał badanie nasienia?
do jakeigo lekarza chodzisz? jaką on ma praktykę w zaburzenaich płodności?

Kobietki własnie odebrałam wyniki badania hormonów prolaktyny i progesteronu , robiłam je w 23 dc oto moje wyniki:

Prolaktyna

26.85 ng/ml

N: 4.79-23.3

Progesteron

54.19 ng/ml

N: Faza folikularna: 0.2 -1.5
Srodek cyklu : 0.8 - 3.0
Faza lutealna: 1.7 -27.0
I trymestr ciązy: 16.4-49.0
II trymestr ciązy: 19.7-52.0
III trymestr ciązy: 25.3-93.0

Bardzo mnie dziwi fakt , ze mam podwyższona prolaktyne i progesteron.

Przeciez przy podwyzonej prolaktynie, przewaznie jest za niski progesteron, dobrze to wszystko rozumie?

elfa, prolaktyna jest ttylko LEKKO ponad norme, co mogło być spowodowane stresem, może zjadłaś śniadanie przed badaniem, niewyspałaś sie, uprawiałaś sex poprzedniego wieczoru. to wszystko wpływa na prolaktynę.
progesteron jest piękny :-), owulacja musiała być :-)
druga opcja: w ciąży prolaktyna ulega fizjologicznemu podwyższeniu :-)

Witajcie, jestem kolejną dziewczyną z problemami. O dziecko staramy się już ponad rok. Lekarz dał mi skierowanie na badania hormonów. Jak na razie zrobiłam tylko progesteron w 22dc. I od razu porażka; wynik 5,84 nmol. Powinno to świadczyć o braku owulacji a owulka była na 100 %, bo 15dc miałam USG i (wg lekarza) prawy jajnik był właśnie po owulacji. No i zawsze mam typowe objawy owulacji. Niestety 19dc dostałam plamienia a 23dc przeklętą @. Podejrzewam , że może właśnie stąd tak kiepski wynik. Cykle mam regularne, zazwyczaj 28 dni. Tak krótki zdarzył mi się po raz drugi. Podejrzewam, że być może za każdym razem doszło do zapłodnienia, a przez ten niski progesteron do samoistnego poronienia. Co sądzicie? Czy ktoś miał podobne problemy?

agasol, na 100% owulację potwierdza tylko ciąża. u mnie w USG wyszło, ze nei było owulacji, a tak naprawde w dniu USG byłam w 10 dniu ciąży :-)
to co było na USG, mogło być pustym pęcherzykiem, bez jajeczka - czasami tak może sie zdarzyć.
a zakładając ze była prawidłowa owu, to poziom progesterony wskazuje na niemomogę lutealną, czemu można zaradzić łykajac po owulacju duphaston czy luteinę.

Witam wszystkie staraczki, ja również mam problemy z zajściem w ciążę. Staramy się od roku bez rezultatu - bardzo często jest to spowodowane złym wyborem lekarza. Ostatnio przekonałam się o tym, trafiłam do lekarza zajmującego się problemami niepłodności w Olsztynie. Jako jedyny lekarz zwrócił uwagę na to że moje owulacje występują między 16-18 dc. Poprzedni lekarz przepisywał mi duphaston od 16 dc. kiedy pęcherzyk był jeszcze w jajniku co powodowało hamowanie owulacji. Ta wiadomość może się przydać kobietkom w podobnej sytuacji. Wybór lekarza jest ważny ze względu na to, że często kobiety płacą za wizyty i badania osobom niekompetentnym. Pozdrawiam

magdawójcik, ja przez 2 lata błądziłam po różnych lekarzach, stosowałm tysiące kuracji. każdy lekarz móił co innego, ale za kazdym razem nei byłam przekonana do tych zaleceń.
w końcu poszliśmy do kliniki leczenia niepłodnosci, gdzie lekarz podszedł do nas jak do PARY mającej problemy z poczęciem dziecka, a nie tylko DO MNIE. zlecił nam kompleksowe badania, na podstwaie których postawił diagnoze i przedstawił plan leczenia. i tak dobrze gadał, zaufałam mu, wyluzowałam, zdałam sie na jego leczenie, że zaszłam w ciąże naturalnie - w ostatnim cyklu przed rozpoczęciem stymulacji do in vitro :-)
 
magdawójcik, ja przez 2 lata błądziłam po różnych lekarzach, stosowałm tysiące kuracji. każdy lekarz móił co innego, ale za kazdym razem nei byłam przekonana do tych zaleceń.
w końcu poszliśmy do kliniki leczenia niepłodnosci, gdzie lekarz podszedł do nas jak do PARY mającej problemy z poczęciem dziecka, a nie tylko DO MNIE. zlecił nam kompleksowe badania, na podstwaie których postawił diagnoze i przedstawił plan leczenia. i tak dobrze gadał, zaufałam mu, wyluzowałam, zdałam sie na jego leczenie, że zaszłam w ciąże naturalnie - w ostatnim cyklu przed rozpoczęciem stymulacji do in vitro :-)


Gratuluję, u mnie okaże się to dopiero pod koniec lutego, stosowałam testy owulacyjne i mam nadzieję że udało nam się szczęśliwie zajść w ciążę. Życzę powodzenia
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Elżbietko przede wszystkim pytanko do Ciebie bo widze ze jestes super zorientowna w tych wszystkich badaniach,wynikach itp...
zrobilam wczoraj w 22 dc progesteron i wynik 3 ng/ml co jak dobrze wyczytałam jest za mało i swiadczy o braku owulacji-załamka!!!!
dodam ze ostatnio cos mi sie cykl rozregulował i wynosi ok 35 dni (wczesniej 0k 30dni)
prolaktyne mam 33,3 ng/ml wiec wiem ze duzo za duzo..podłamałam sie normalnie:-(
ok 3 mc wczesniej robiłam prolaktyne i wynik był 25 ng/ml i brałam przez 2 cykle jakies tabletki ziołowe...no i widac jak pomogły:wściekła/y:wizyte mam za prawie 2 ty dopiero i bardzo sie denerwuje
dziekuej CI z góry za pomoc
 
Elżbietko jeszcze dodam ze na moim wyniku pisze ze w fazie lutealnej prolaktyna powinna wynieść 0,95-21 czyli moje 3ng/ml to oki??
jak czytalam to powinna byc duzo wieksza....juz nic nie rozumiem
 
oto moje wyniki calego leczenia oprocz hormonow ktore pozniej wrzuce
moze ktos sie zna?czy te wyniki oznaczaja bezplodnosc nigdy nie bede miala dzidzi pomozcuie przetrwac mi te ciezkie chwile

rozpoznanie: Susp.pco, sterilitas i,hiperandrogenizm
26.01.07
trzon macicy jednorodny przodozgiety 48*36mm, endometrium 5mm
jajnik prawy 50*30mm z torbielka prosta o średnicy 30mm
jajnik lewy 33*21 mm z pecherzykami o calej echostrukturze
03.10.07
trzon macicy przodozgiety jednorodny 58*36mm, endometrium rowne 5mm
jajnik prawy 35*25mm z torbielka 3mm
jajnik lewy 28*25mm o prawidlowej echostrukturze
18.12.2007
macica o jednorodenj budowie 38*53mm endometrium 9mm
jajnik prawy 54*37mm z torbielka plynowa 35mm
jajnik lewy 39*24mm z pecherzykami ulozonymi jak w pco
badanie tk nadnerczy
badanie tk miednicy uwidocznilo wielotorbielowate zmiany w jajnikach zwlaszcza w prawym
trzon macicy w przodozgieciu, zachowane echo centralne jamy macicy, nerki prawidlowe
watroba , śledziona trzustka w normie, drogi zolciowe w normie
15.3.08
trzon macicy przodozgiety jednorodny o wymiarach 55*32mm endometrium 4mm
jajnik prawy 40*33mm z centralnie polozonym pecherzykiem 26mm
jajnik lewy 35*26mm z drobnymi pecherzykami
hsg
obustronnie drozne jajowody, jama macicy trudna do oceny z uwagi na slabe zakontrastowanie, duzy zaciek kontrastu do pochwy
21.10.08
trzon macicy przodozgiety 48*37mm jednorodny, endometrium 11mm regularne
prawy jajnik 51*40mm z torbiela surowicza 33mm
lewy jajnik 42*26mm prawidlowy
laparoskopia.harmonic system. Resectio partialis ovari bilateralis.cauterisatio ovariorum.h-p
wynik badania-wycinki z jajnika prawego i lewgo
w obydwu jajnikach widoczne sa pecherzyki pierwotne jak rowniez wzrastajace,ponadto cialka zolte oraz cialka bialawe

MOJE HORMONY
2007r
DHE-SO4 25.01.- 10,1 9.10.2007-10, 20.12.07- 13,2
ANDROSTENDION 25.01.07 -7,4, 31.07.-7, 02.10.07- 6,6
ESTRADIOL- 02.02.07 -31PG/ML
FSH 02.02.07-11,74ML/U/ML
LH 02.02.07- 6,27 ML/U/ML
FTS 02.02.07-5,45 PMOL/L
FT4 -12,44 PMOL/L

PROLAKTYNA 02.02.07 -582,50 UIL/ML
PROLAKTYNA PO MCP 02.02.07 2454,66
PROLAKTYNA 23.03.2008 398.63

TESTOSTERON 02.07-1,15 31.07.07 -1.00, 20.12.2007-1,23
17KS 8.10.2007 33.6MG/D
170KIS 8.10.2007 10,4 MG/D

ANDROSTENDION 7,4

 
Ostatnia edycja:
aga19766, z tym progesteronem to bardzo dużó zeleży od tego, ile dni po owulacji było robione badanie. ale dla mnie lekarz zawsze mówił, ze progesteron poniżej 3 ozncza, ze nie było owulacji. ale pamietaj, ze progesteron rośnie z dnia na dzień. jelsi masz cykl 35 dni, to prawdopodobnie owulację masz ok 20 dnia cyklu, przy 30 dniowych cyklach - owu około 16 dnia.
wiec jesli owu była np w 20 dniu, a badanie w 22, to nie jet źle :-)
co do prolaktyny - nie jest to poziom starsznie wysoki, aczkolwiek podwyższony. według specjalistów najlepiej zeby pozom PRLO nie przekraczał 15 - to taka optymalna wartość. na pocieszenie dotam, ze moja PRL miewała w zwyczaju mieć poziom powyżej 100:baffled:
przy badaniu prolatyny wazne jest żeby być na czczo i bez picia, żeby być wyspanym, ale ok 2 godz po obudzeniu sie, wyluzowanym, bez stresu i bez emocji, bez sexu dzień przed bdaniem (ni i w sniu badnaia tez nie ;-) ). te wsztkie czynniki wpływają na poziom PRL - podwyższają (tzn jesli sie ich nie przestrzega).
jesli chodzi o ziołowe leki - ja ich nie stosowałam, wiec sie nei wypowiadam. brałam bromergon i i bardzo szybki moja PRL się unirmowała. tyle te tabl trzeba brac przez dłuższy czas, nawet jak juz wynik jest ok.
 
masz po prostu pco. dużo dziewczyn z tym schorzeniem zachodzi w ciążę, ale musisz poddać się specjalistycznemu leczeniu. pozdrawiam :)
 
reklama
Do góry