reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

o badanich hormonalnych dla starających się...

LH i FSH powinnaś zrobić w 1-3 dniu cyklu, pora dnai nei ma raczej znaczenia.
natomaist progesteron i prolaktyne zrów w 20-22 dniu cyklu. tylko ze proalktyne trzeba robić włąsnie z rana i na czczo
 
reklama
Elżbietko moja historia wygląda następująco. Mam wspaniałych dwóch synków, z któymi zaszłąm w ciąże już przy pierwszym cyklu starań. Młodszy ma prawie rok i nadal karmię go. Marzę o trzecim dzieciatku ale...no właśnie jest ale. Pierwszą miesiąckę po porodzie miałąm 30 listopada 2008r. i do dnia dzisiejszego nie było nastepnej, dziś jest mój 54 dzień cyklu chyba juz nawet przestałam liczyć. Czekam tak i czekam do pewnego momentu uważałam to za normę gdyż zawsze mialam bardzo długie cykle 41 dniowe ale ile można...poszłam do ginekologa 3 dni temu, ten kazał zrobić badania na poziom prolaktyny, najprawdopodobniej mam za wysoką ze względu na małego rocznego przyssawka cysiowego :-p i stąd to zatrzymanie miesiaczki. Mam więc dwa pytania. Czy w takiej sytuacji gdy teraz zaczniemy sie teraz starać o bejbika da to da to jakieś rezultaty? czy po prostu nie mam owulacji bądź być może już była. Zapewne rozpocznę leczenie od przyszłęj wizyty ale chciałą bym się dowiedzieć juz przed nia co mnie czeka. I takie obniżanie PRL ile potrwa? miesiąc? dwa? I wogóle jaki realny czas musi minąć zanim po raz trzeci zajdę w ciąże? Jest nadzieja że do połowy marca będę nosiła dzidziusia pod serduszkiem?
 
LH i FSH powinnaś zrobić w 1-3 dniu cyklu, pora dnai nei ma raczej znaczenia.
natomaist progesteron i prolaktyne zrów w 20-22 dniu cyklu. tylko ze proalktyne trzeba robić włąsnie z rana i na czczo
własnie ma znaczenie...rano hormony sa produkowane w innym stężeniu.Własnie w minionym cyklu pani odeslała mnie z kwitkiem z laboratorium, bo przyszlam zrobic po godz.11 a te badania, jak mi powiedziano, robi się do godz.11!!! i nic sie nie je! dodam ze dzwonilam do przychodni do innego lekarza niz prowadzacy gin. i TO POTWIERDZIŁ!!!
 
Mamo syneczków:-) jesli karmisz piersia to najpewniej prolaktyna hamuje owulacje...wiec chyba musisz sobie zadac pytanie-chcesz nadal karmic piersia czy chcesz zajsc w ciaze....podejrzewam ze jak bedziesz chciala uregulowac cykle to dostaniesz leki na obnizenie prolaktyny a wtedy karmienie moze sie skonczyc.....wydaje mi sie ze mimo ze karmisz i nie masz miesiaczki to jednak szansa na zajcie w ciaze jest....moze byc tak ze masz owulacje ale bez miesiaczki...moze obejdzie sie bez leczenia i obnizania prolaktyny-starajcie sie:)
 
własnie ma znaczenie...rano hormony sa produkowane w innym stężeniu.Własnie w minionym cyklu pani odeslała mnie z kwitkiem z laboratorium, bo przyszlam zrobic po godz.11 a te badania, jak mi powiedziano, robi się do godz.11!!! i nic sie nie je! dodam ze dzwonilam do przychodni do innego lekarza niz prowadzacy gin. i TO POTWIERDZIŁ!!!

oczywiście że poziom hormonów jest rózny o róznych porach dnia. ale szczególne znaczenie ma to tylko przy prolaktynie, gdzie wahania mogą być spore. a że do godz 11 - przeważnie do tej godz jest pobieranie, bo później odsyłają próbki do badań :-).
ac zy leakrz powiedział ci, że badania najlepiej robić 2 godz po wstaniu z łóżka i dobrym wypoczynku, bez stresowania się, sexu dzień wcześniej?
z hormonami tak już jest, ze ich poziom zmienai się z minuty na minutę. ale np przy LH i FSH ważne jest, żeby oba te badnaie były wykonane z tej samej próbki krwi, czy też z tego samego pobrania krwi! a czy krew ci pobiorą o 7 rano czy o 12 w południe, to inna kwestia.

Syneczki2, jak karmisz piersią, to miesiączki mogą byc nieregularne, ze wzgledu na "zaburzoną" pracę jajników i przysadki mózgowej. proalktyne masz prawie na 100% podwyższoną, ale to fizjologicznie, bo karmisz piersią. jak odstawisz od piersi, to ona sam a ci powolo spadnie. można zrobic to farmakologicznie bardzo szybko (kwestai tygodnia-dwóch), ale zastanów się czy tak anprawdę warto faszerwać się tabletkami.
warto by też po odstawieniu od piersi dać organizmowi trochę odsapnać przed kolejną ciążą.
 
Ostatnia edycja:
Elżbietka słuchaj, rozmowa byla o tym czy czas jest wazny.Tak czy siak jest.i przy tych hormonach tak się sklada ze tez.:happy2:

A zresztą mamo Syneczków porady kolezanek sa znaczące, ale najwazniejsza wiadomosc z pierwszej ręki-Od lekarza:tak: będzie dobrze:tak:
 
Witam,
Zwracam się przede wszystkim do Elżbietka: przeczytałam całą masę Twoich wypowiedzi i wiem, że masz szalona wiedzę; ale z chęcią poczytam też wypowiedzi wszystkich, którzy zechcą mi pomóc.
Miałam okazję przywitać się na wątkach: :) Mamusie,staraczki w 2009 roku i starania się - watpliwości.. .
Ale pokrótce przypomnę: jestem mamą 1,5rocznego synka (nieplanowany owoc naszej miłości). Od jakiegoś czasu myślimy o powiększeniu rodziny.
W grudniu 2008 endokrynolog zdiagnozował u mnie głęboką niedoczynność i wykrył guzek na płacie tarczycy. Po 5tyg leczeniu euthyrox’em nastąpiła znacząca poprawa wyników hormonów tarczycy a biopsja guzka nie wykazała potrzeby by coś z nim robić. Lekarz kazał dalej zażywać euthyrox, zgłosić się na badania kontrolne dopiero na jesieni i dał zielone światło na starania o kolejne dziecko :happy:

Domyślam się, że w związku z niedoczynnością mogły wystąpić u mnie problemy z prolaktyną a co za tym idzie z owulacją.
Dodam też, że mam skończone 35lat.

Wybieram się w najbliższym czasie do mojej ginki. Jednak chciałabym wcześniej zrobić niezbędne badania by na wizytę mieć już wyniki.

I tu moje pytanie do Was Drogie Forumowiczki: jakie badania się przydadzą?
Na pewno sprawdzę hormony tarczycy.
Myślę o prolaktynie.
Czy jest potrzeba sprawdzić:
FSH wraz z badaniem estradiolu (E2)
LH
Progresteron?
A może jeszcze jakieś badania? :confused:


No i pytanie uzupełniające: w jakich dc wykonać badania? :confused:

Z góry dziękuję za wszelką pomoc :happy:

Pozdrawiam
[FONT=&quot]mon[/FONT]
 
molphin, co do badań: podejrzewam, ze badania atrczyciwe masz cały cas pod kontrolą.
jesli chodzi o hormony płciowe, to trzeba je zrobić następująco:

1-3 dzien cyklu: LH, FSH, Estradiol, Testosteron
12-14 dzień cyklu (ocjonalnie): LH, Estradiol. jesli masz możliwosc, to USG dopochwowe.
20-22 dzień cyklu: Progesteron, Prolaktyna

pamietaj, ze prolaktyne bada sie na czczo i z rana
 
molphin, co do badań: podejrzewam, ze badania atrczyciwe masz cały cas pod kontrolą.
jesli chodzi o hormony płciowe, to trzeba je zrobić następująco:

1-3 dzien cyklu: LH, FSH, Estradiol, Testosteron
12-14 dzień cyklu (ocjonalnie): LH, Estradiol. jesli masz możliwosc, to USG dopochwowe.
20-22 dzień cyklu: Progesteron, Prolaktyna

pamietaj, ze prolaktyne bada sie na czczo i z rana

Krótko, zwięźle i na temat :tak:
Super expresowa odpowiedź ;-)
O testosteronie nawet nie pomyślałam :baffled:
I dziękuję za sugestię na kiedy wyznaczyć wizytę u ginki :blink:
Tak, kontroluję na bieżąco hormony tarczycy.

Jeszcze raz dziękuję
pozdr
mon

 
reklama
Może ty Elżbietko wiesz co może oznaczać kiepski stosunek LH do FSH (3,48:8,05) dało to 0,43 a minimum to 0,6. Jak to określić, jakiego ewentualnego leczenia mogę się spodziewać?
 
Do góry