reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

Marcowe mamy 2015

reklama
Olejek migdałowy nie zatyka porów i jest naturalny a oliwka niestety ma różne niefajne dodatki. Teraz smaruje Franiową buzię tym emolientem i nie powiem- jest lepiej ale gdzie mu się ognisko zagoi to w innym miejscu się łuszczy. Jak tak mu się jeszcze długo będzie utrzymywać to pójdę z tym do lekarza. Ponoć podobne objawy daje skaza białkowa ale mało to prawdopodobne bo ja prawie nie jem nabiału. W każdym razie jeszcze się tym nie martwię:) trzymam się póki co wersji że to po prostu przesuszona skóra. I to występuje tylko na buzi, ciało piękne i aksamitne:)

Pielęgnujecie jakoś specjalnie pachy, fałdki i za uszami?
 
Xenian Teosiowe faldki, pachy i "zauszniki" nie wymagaja specjalnej pielegnacji.

Aknytsuj ile dni trwal Twoj okres? moj rowniutko 9... z czego pierwszy dzien byl niemal suchy, dwa kolejne tez cienkie. za to reszta obfita i sprawiajaca wrazenie, ze sie nie zakonczy... wcz rano juz przeskoczylam na wkladke no i wkoncu nic na niej nie znalazlam.

a my mamy dzis znow wariacka pogode. niby w prognozie bylo slonce. a praktyka? slonce a chwile pozniej grad wielkosci czerwonej porzeczki... potem ulewny deszcz a teraz znow slonce. masakra jakas. jak tu na dwor wyjsc?
ostatnia w srode mielismy wizyte kontrolna Teosia. na szczescie pojechalismy na nia autem. bo piekne slonce z nienacka znow zamienilo sie grad. i tak akurat wtedy bieglismy z parkingu do domu. Tesc niosl Teosia w foteliku przed soba a ja bieglam obok trzymajac nad nim parasol. porazka jakas z ta pogoda.
 
Xenian bardziej wysuszona skora na twarzy moze tez byc spowodowana zbyt suchym powietrzem w domu no i od ogrzewania.Polecam tez produkty z Oilatum junior no i E45 junior sa to specjalne produkty do kapieli i pielegnacji skory maluszka dla dzieci podatne na problemy skorne oraz bardziej wysuszona skore sa bardzo dobre praktycznie tak samo jak te Emolient.
 
U mnie również. 9 dni no jeszcze jakies plamki ze dwie 10tego dnia z tym ze zaczął sie z grubej rury a skończyć sie nie mogl.. Bo miałam pare godzin sucho 8 dnia i nagle na grubo krew.. Ale juz dzis czysciutko.. Suchutko

Do nas przyjechala dzis na chwile koleżanka moja ze swoim synkiem Kacperkiem... Wyszliśmy na chwile na spacer i zerwala sie nagle burza wróciliśmy przed deszcze na szczęście ale się rozszalala.. A teraz ladne niebo znowu.. Chcieliśmy wyjść ale znowu czarna chmura idzie..


Jeszcze synu od rana mocno ulewa.. O 8mej jak wstał to chyba ulal wczorajszy obiad.. Az mu butle z mm zrobiliśmy bo byl glodny bardzo.. Ale tez ulal teraz po spaniu zjadl i znowu ulewa.. Masakra jakac
 
u mnie teraz sloneczko sie trzyma. powinnam wyjsc z Teosiem, ale jakis spadek sil mnie ogarnal. nie chce mi sie od spfy odkleic. zwlaszcza, ze Teos spi. Filip. dziadkami poszedl do babci M na obiad. a z kolei moj M jest w pracy. wiec cisza, spokoj.

aknytsuj no moj okres sie zacial w niedziele wieczor i do poniedzialku do 13 nie bylo nic. i nagle o 13 od nowa. a na wtorek mialam wizyte kontrolna u poloznej. napisalam do niej, ale kazala i tak przyjsc. badac mnie jednak nie badala. jedynie krew i cisnienie. i wazenie (ciekawe po kiego dzwona?). no i nawet chciala zrezygnowac z kolejnej wizyty, ale ja sama chcialam by jednak kontrol byla. i bedzie za 2 tyg.
z ulewaniem nkc nie doradze. Filip nie ulewal wcale ( a przynanajmniej ja sobie nie przypominam) a Teos raz tylko.
 
Ja właśnie dzisiaj też dostałam @.... akurat dziś miałam w końcu skonsumować męża pierwszy raz po porodzie. Porażka. Miałam nadzieję że błogi stan bezmiesiączkowy potrwa przynajmniej 3 miesiące.
 
Ciekawe ze tak szybko dostalyacie okres wkoncu karmicie cyckiem regolarnie ale widac ze kazdy organizm jest inny bo mam znajome ktore po 6 miechach dopiero dostaly @ albo i dluzej.
 
Teraz to już w ogóle bardzo się chce przyłożyć do antykoncepcji. Drugie dziecko jak najbardziej tak ale nie za prędko. Muszę trochę odpocząć.

Franek już ponad tydzień wstawał tylko dwa razy w w nocy i w końcu stało się to do zniesienia. A dziś znów co półtorej godziny. Mam nadzieję że to epizod.
 
reklama
Justynka wspolczuje z tym ulewaniem wiem jak to jest bo moj tez caly czas tak ulewal pomimo ze se odbil po jedzeniu ale po tym innym mleku jest super maly uleje ale doslownie odrobinke.
Xenian moze maly ma skok rozwojowy dzieci przy skokach wlasnie przechodza rozne burze rozwojowe.

Dodam zdjecie z tabela skokow rozwojowych w pierwszym roku zycia dziecka moze sie wam przyda ;-)

2431983.jpg

.
1 skok – 5 tydzień – wrażenia – Miesiąc drugi życia dziecka
Pierwszy skok zaczyna się już około 5 tygodnia życia, zaraz po ukończeniu pierwszego miesiąca. Jest to moment, w którym nasz noworodek zaczyna się baczniej rozglądać wokół siebie. Wzrok zatrzymuje się na twarzach i przedmiotach, głośne dźwięki wywołują nerwowość, a nawet płacz, także zapach (szczególnie mamy) pełni coraz większą rolę. Zmysły rozwijają się i zaczynają inaczej odbierać docierające do nich wrażenia. To czas, kiedy pojawiają się pierwsze łzy (a nie tylko sam, charakterystyczny, noworodkowy płacz), ale i pierwsze uśmiechy. W tym okresie maluszek potrzebuje spokoju, ograniczenia ilości bodźców, a w przypadku ich nadmiaru – wyciszenia, zwłaszcza przed snem.

2 skok – 7-9 tydzień – wzory – Miesiąc trzeci życia dziecka
Około 8 tygodnia dziecko zaczyna dostrzegać w otaczającym go świecie powtarzające się wzorce: po kąpieli sen, przy takim ułożeniu ciała będzie jedzenie, a światło w tamtym miejscu to czas zabawy. Maluch odkrywa własne dłonie, uważnie je ogląda, próbuje dotykać nimi różnych rzeczy – ruchy stają się coraz precyzyjniejsze – dziecko zaczyna je kontrolować. W tym czasie powtarzający się stale rytm dnia i małe rytuały to najlepsze warunki dla rozwoju maluszka.

3 skok – 11-12 tydzień– niuanse – Miesiąc trzeci życia dziecka
Rodzice wreszcie rozpoznają znaki wysyłane przez dziecko, coraz lepiej je rozumieją, nauczyli się, jak pomóc dziecku zasnąć i jak je zabawiać, a tu przychodzi 11 tydzień i kolejny kryzys: dziecko nie chce jeść, płacze, marudzi, nie daje się uspokoić, a wręcz przeciwnie – im bardziej otoczenie stara się je zabawić, tym głośniej maluch płacze. Dzieje się tak dlatego, że niemowlę zaczyna dostrzegać detale i widzi, że mają one znaczenie. Rozpoznawanie niuansów powoduje, że brzdąc reaguje znacznie silniej na poirytowany głos mamy i zdaje się widzieć to, co do tej pory mu umykało. Staje się też bardziej ruchliwe, przytrzymuje w dłoni podany przedmiot, próbuje go włożyć do buzi. Wiele dzieci odkrywa też własne możliwości wokalne: piszczy, krzyczy, głuży. Starajmy się stymulować malucha mówiąc do niego, proponując do zabawy przedmioty o rozmaitej fakturze, ale dbajmy też o to, żeby jak najmniej było wokół niego nerwowości i gwałtownych zdarzeń.
.
4 skok – 14-19 tydzień – wydarzenia – Miesiąc czwarty życia dziecka
Ten skok może poważnie dać się rodzicom we znaki, gdyż okres marudzenia poprzedzający go wydłuża się. W tym czasie dziecko zaczyna rozumieć, że z jednych rzeczy wynikają inne, potrafi przewidzieć następne wydarzenia, np. uczy się, że jeśli potrząśnie trzymaną grzechotką, to ona wyda dźwięk, a jak wykona określone ruchy rękoma, to uda mu się ją włożyć do buzi. Umie odepchnąć butelkę, gdy ma dość jedzenia i wyciągnąć dłoń po zabawkę. Coraz lepiej reaguje na otaczające go słowa – rozpoznaje swoje imię, reaguje na pieszczotliwą intonację i śmieszne dźwięki wydawane przez rodziców. Wspólna zabawa z dzieckiem, polegająca na zasłanianiu i odkrywaniu zabawek, pokazywaniu jak coś się łączy, jak za dotknięciem uruchamia się i przestaje działać, jest bardzo rozwijająca.

5 skok – 22-26 tydzień – relacje – Miesiąc piąty życia dziecka
Przełom piątego i szóstego miesiąca to okres, gdy dziecko zaczyna dostrzegać związki między ludźmi. Przestaje uśmiechać się do każdego napotkanego człowieka i dostrzega, że ludzie dzielą się na bliskich i obcych – stąd nieśmiałość i lękliwość w stosunku do tych drugich. Towarzyszy temu tzw. lęk separacyjny, czyli obawa przed rozstaniem z rodzicami (zwłaszcza z mamą). Ich zniknięcie, choćby tylko na chwilę, z oczu dziecka, wywołuje płacz, może też być przyczyną kłopotów z zasypianiem i częstego przebudzania się w nocy. Dziecko coraz lepiej rozumie też inne relacje zachodzące w otoczeniu – zrzucanie przedmiotów na podłogę, łapanie za łyżeczkę z kaszą, ciągnięcie mamy za włosy – to ważne eksperymenty. W tym okresie dzieci uwielbiają bawić się tym, co jakoś nie pasuje do zabawki, czyli metką. Miłym urozmaiceniem zabawy może być dowiązanie do znanych zabawek nowych elementów.
.
6 skok – 33-37 tydzień – kategorie – Miesiąc ósmy i miesiąc dziewiąty życia dziecka
To znowu ciężka próba dla rodziców: sprawnie już poruszający się (pełzający czy też raczkujący) maluch, znów domaga się nieustannego noszenia na rękach, płacze (używa różnych rodzajów płaczu i czasem zupełnie świadomie wykorzystuje płacz „dzieje mi się krzywda”, gdy się nudzi, aby na pewno wywołać pożądaną przez siebie reakcję) i nieustannie narzeka. Jednocześnie jest to czas intensywnego rozwoju inteligencji. Dziecko uczy się porządkować świat według kategorii: rozumie, że pies, to nie tylko jamnik babci, ale potrafi też wskazać psa na obrazku; auto może mieć różny kolor, ale należy do tej samej kategorii, ba, nawet zabawkę maluszek umie przyporządkować do aut! Wymaga to jednak sporej pracy i mnóstwa ćwiczeń, w których niezwykle pomocne będzie wspólne oglądanie z rodzicami książeczek oraz zabawa, w czasie której dziecko coraz częściej samo wykazuje inicjatywę.

7 skok – 41-46 tydzień – sekwencje – miesiąc dziesiąty i miesiąc jedenasty życia dziecka
Prawie roczne dziecko wchodzi w nowy etap – sekwencji. Maluch potrafi już nie tylko burzyć, ale i budować, np. wieżę z kilku klocków. Zaczyna dostrzegać powiązania pomiędzy wydarzeniami: gdy schowasz na jego oczach zabawkę, wie, że ona tam jest i po nią sięgnie. Posadzone w krzesełku oczekuje jedzenia, potrafi gestami lub nawet prostym słowem się go domagać. Z coraz większym zdecydowaniem używa słowa „nie” i oczekuje, że jego zdanie zostanie uszanowane. Chętnie bawi się różnymi sorterami i dopasowuje klocki do otworów. Nic dziwnego, że nabycie tak niezwykłych umiejętności musi być okupione wcześniejszym okresem nierównowagi emocjonalnej, kiedy to wydaje się, że dziecko zapomniał wszystkiego, co już umiało.

Koniec pierwszego roku życia nie oznacza bynajmniej, że dziecko od tej pory rozwijać się będzie spokojnie i bez gorszych momentów… Kolejne lata przebiegać będą według podobnego schematu, kiedy to okresy wewnętrznej równowagi przeplatają się z bardziej burzliwymi. Aby móc zbudować coś nowego (wejść na wyższy poziom rozwoju), najpierw dziecko musi zburzyć to, co tam stało (dotychczasowe dobra zachowanie), stąd taka spiralna droga, którą nasze dziecko zmierza ku dojrzałości.
 

Załączniki

  • image.jpg
    image.jpg
    25,5 KB · Wyświetleń: 59
Ostatnia edycja:
Do góry