reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Irlandii!!

Iwona123 problem z dzidzią jest o tyle złożony iż mój mąż chce, ale niekoniecznie w Polsce... a ja twierdze iż niedługo będzie mi ciężej bo magiczne 30 przekroczyłam jakiś czas temu :p Problem jest w tym że nie wiemy jak temat ugryźć ponieważ aby mieć macierzyńskie w Polsce to musiałabym urodzić dziecko do końca sierpnia ponieważ obecnie jestem na umowie na zastępstwo a wg polskiego prawa aby macierzyński mi się należał to muszę urodzić do czasu wygaśnięcia umowy tudzież powrotu osoby którą zastępuję.... a z tego co mój małżonek wyczytał iż aby mieć w irlandii macierzyński musiałabym przepracować tam chociażby tydzień... czego nie zakładaliśmy ze względu na naszego syna....
także pytania:
1. jak jest w irlandii z macierzyńskim dziewczyny?
2. czy ubezpieczenie, które dają pracodawcy(jako dodatkowe) obejmuje tylko pracownika czy też jego rodzinę? czy to też zależy od pracodawcy?
3. Kiedy w Irlandii zaczyna się rok szkolny?? I co powinnam mieć i gdzie się udać aby 5 latka zapisać do junior czy też senior infants??

Pozdrawiam i życzę spokojnej nocki
 
reklama
Gosia - ze względu na sytuację kryzysową w Irlandii nie jest już tak łatwo dostać tu zasiłek, jeśli dopiero co się przyjechało i nie masz za wiele przepracowane. Przede wszystkim samo zatrudnienie na tydzień.... no to nie takie proste tutaj, bo formalności troche trwaja i mało który pracodawca tak od razu zwolni. Jesli masz odpowiednie druki i dokumenty z Pl to moga Ci zaliczyć lata ciagłości pracy z Polski, ale co do tego to nie mam pewności - musiałabyś zasięgnąć informacji np. w Citizem Information. Na pewno będziecie musieli wyrobić sobie numery PPS, bez których tu sie nic nie załatwi,, a co do ubezpieczenia - chodzi Ci pewnie o świadczenia służby zdrowia. To zależy od dochodów na osobę w rodzinie. Z tym, ze jeśli jest się w ciąży to prowadzenie jej jest darmowe.

Jesli chodzi o szkołe, to rok szkolny zaczyna się tak jak w Polsce, tzn. w tym roku 2 września. Twoje dziecię w przyszłym roku będzie miało 5 latek? Ja bym proponowała, żeby zapisać do Junior Infants - wbrew pozorom juz w tej pierwszej klasie dzieci sporo się uczą, a jak to będzie pierwszy rok w tutejszej szkole i w ogóle w Irlandii, to niech się osłucha z językiem i zacznie od początku.
 
Ostatnia edycja:
Witam Kobitki

Ale wiatr wieje, tylko słychać jak świszcze. Dzisiaj mam kontrolę u GP no i nie wiem co zrobić z moim Zuzikiem. Ostatnio na wizytę czekałyśmy godzinę. Zaczął się sezon chorobowy i raczej bym nie chciała żeby siedziała dzisiaj godzinę w poczekalni wśród chorych. Może zostawię ją u sąsiadki a na spacerek, żeby sie przewietrzyć, wyjdziemy po obiadku.
 
Witam z Polski
Jesteśmy tu od niedzieli, ale czasu i chęci na kompa brak. Trochę spraw pozałatwialiśmy, trochę przed nami:cool2:, w weekend wybieramy się do mojej siostry i jak dobrze pójdzie to cała nasza czwórka rodzeństwa się spotka. Taki mini zlot rodzinny, bo dawano się wszyscy razem nie widzieliśmy:cool2::-p. A że wszyscy mamy rodziny i dzieci to w ogóle może być wesoło

Dobrego tygodnia Wam życzę, bo ni wiem, kiedy znowu zajrzę
 
Witam się ze wszystkimi :)

Gosia z macierzyńskim tak jak dziewczyny pisały 52tyg., a jeżeli liczą się z Pl, to nie wiadomo na kogo trafisz i czy ci to uzna czy nie- musiałabyś się wcześniej wypytać właśnie w Citizen i jeśli oni by powiedzieli że tak, to wtedy masz się na kogo powołać. Ale i tak pierwsza sprawa to PPS -y, a Mąż od razu do pracy idzie?
Synka ja też bym od razu dała do Iunior Infants- myślę, że nie będzie problemu w szkole, bo jak dobrze pamiętam to w czerwcu chcecie przyjechać, więc od razu możesz iść prosisz tylko o aplikacje, wypełniasz i spokój ;) a z Polski dla 5latka to chyba nic ci nie trzeba na razie- u nas w aplikacji pytali czy dziecko chodzilo do przedszkola,ale żadnych potwierdzeń ani nic- jedynie mogą chyba akt urodzenia w niektorych szkolach ..
moja Córcia w Iunior bardzo duzo się nauczyla- wprawdzie chodziła 2lata do przedszkola wczesniej, wiec juz byla obeznana, angielski lapala, ale właśnie wydaje mi się że dla Synka będzie to takie dobre przygotowanie, załapie angielski, osłucha się i już na pewno w Seniorach będzie mu łatwiej i już szybciej się zaaklimatyzuje :)

miłego dzionka dla wszystkich Mamusiek :)
 
witajcie

Gosia - wczoraj jeszcze na stronie Citizen-a poczytałam i jest tam napisane o tym, że wystarczy jeden okres składkowy w Irlandii jesli pracowało się w innym kraju UE. Ale ja bym się jeszcze dokładnie wypytała, z tym, że nie w Citizen, a bezpośrednio w Socjalu i dopytała jakie dokładnie dokumenty byłyby wtedy potrzebne, bo oni tu czasami robią problemy.
 
reklama
Hej kobietki.
mam do was pytanie a raczej do mam ktore sa w ciazy badz byly tutaj.Powiedzcie mi czy tutaj roba badania po d wzgledem konfliktu serologicznego??? nie przypominam sobie zeby w pierwszej ciazy takie cos robili i teraz tez nic na ten temat nie slysze,a niewiem jaka grupe krwi ma partner:confused: wiecie cos w tym temacie?
 
Do góry