reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

reklama
Hej dziewczyny, jestem tu nowa. Szukam informacji o porodzie w wilhelminenspital. Mogłybyście napisac cos na ten temat? Szukałam tu na forum ale nic nie znalazłam. Interesuje mnie co tak naprawdę spakować no i przede wszystkim jak Wasze opinie. Pozdrawiam.
 
Baska1991 ja tam rodzilam dwójkę dzieci i wszystko spoko to dobry szpital. Pracuja tam same polki wiec przy porodzie nie ma problemu. Po porodzie w pokoju dla noworodków i wszyscy lekarze tam tylko niemiecki albo angielski. Jest tam pokoj rodzinny oczywiście wcześniej trzeba się zapisać wtedy partner jest z Tobą 24h w szpitalu i jest platny. Najlepiej sobie iść na zwiedzanie i sama ocenisz. Moja szwagierka będzie tam w listopadzie rodzic. Z tego co wiem to z miejscami tam tez już jest ciężko trzeba się wcześniej zapisywać.
 
Hej Eewwaaxd! Pierwsze co to akt urodzenia w Standesamt (rodzisz w 16. Bezirku więc też w tym Bezirku wybiera się akt). W Standesamt od razu zrobicie też Meldezettel i można też złożyć wniosek o Anmeldebescheinigung, także weźcie odpowiednie dokumenty :) Potem przyjdzie list żeby dostarczyć paszport malucha i wtedy wydadzą papier. Możecie też bezpośrednio oczywiście w MA35 złożyć wniosek. Ecard w WGKK, ja jechałam osobiście, bo i tak donosiłam jeszcze im akt urodzenia do Wochengeld i zaświadczenie o cc, ale podobno teraz przychodzi automatycznie. Paszport w ambasadzie jeśli tata też jest Polakiem - koniecznie zróbcie termin online, bo tam różnie bywa i zależy od humoru pań czy przyjmą bez terminu, ale lepiej nie ryzykować ;)
W pierwszym tygodniu życia malucha jest też wizyta u pediatry, jeśli jeszcze nie będzie ecard to przeważnie płaci się 50€ kaucji a potem zwracają.
Automatycznie przyjdzie co będzie trzeba dostarczyć do Familienbeihilfe (z reguły jest to Anmeldebescheinigung) a jak już przyjdzie decyzja o FBH to można złożyć wniosek o Kinderbetreuungsgeld :) to chyba tyle


Dziękuję bardzo za odpowiedź ;)
 
Baska1991 ja tam rodzilam dwójkę dzieci i wszystko spoko to dobry szpital. Pracuja tam same polki wiec przy porodzie nie ma problemu. Po porodzie w pokoju dla noworodków i wszyscy lekarze tam tylko niemiecki albo angielski. Jest tam pokoj rodzinny oczywiście wcześniej trzeba się zapisać wtedy partner jest z Tobą 24h w szpitalu i jest platny. Najlepiej sobie iść na zwiedzanie i sama ocenisz. Moja szwagierka będzie tam w listopadzie rodzic. Z tego co wiem to z miejscami tam tez już jest ciężko trzeba się wcześniej zapisywać.
 
Cześć dziewczyny mam pytanie urodziłam tydzień temu tutaj w Wiedniu. I chcemy się z mężem starać o rodzinne i
Kinderbetreuungsgeld i chciałam się was zapytać jakie dokumenty do złożenia tego sąpotrzebne. Pozdrawiam Ewelina
 
reklama
Dla dzieci urodzonych tutaj przychodzi list z Finanzamtu z wnioskiem do wypełnienia i odesłania z papjerami automatycznie. Każą wypełnić rubryczki, dosłać numer konta, ewentualnie jeszcze raz akt urodzenia i Anmeldebescheinigung Twoje i dziecka. I tu się zaczynają schody bo do Anmelde pktrzebujesz paszportu dziecka, do paszportku terminu w ambasadzie. Radze zrobić go już teraz, to może w miesiąc się wyrobicie [emoji14]
A potem wniosek o KBG. Do niego potrzebna decyzcja o przyznanym rodzinnym z Finanzamtu.
 
Do góry