reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Mamy z Austrii

Drogie mamy :) Czy moglybyscie mi powiedziec ile po wyslaniu wniosku czekalyscie na odpowiedz w sprawie Kinderbetreuungsgeld oraz Familienbeihilfe? I czy podczas brania Kinderbetreuungsgeld wyjezdzalyscie normalnie do Polski? ;)
 
reklama
mamami1 w temacie tego czy jakąś kasę się dostaje to się wogóle nie orientuje kiedyś się dowiadywałam i to tu na forum i z tego co mi dziewczyny pisały to mi tylko rodzinne i jakieś jeszcze jedno przysługuje :-) podobno jak mąż albo ty jesteś zatrudniona tutaj 6 miesięcy przed porodem to urlop wychowawczy przysługuje a to dość duże pieniądze są mnie niestety to nie łapie:-( mój też jest na pól etatu ale od 1 czerwca dopiero:-)
vixen89 dzięki:-) a do tego pierwszego po odbiór aktu urodzenia to pewnie tylko dowód osobisty?? czy jeszcze coś??
 
vixen89-czytałam Twoją wypowiedz apropo odbioru aktu urodzenia dziecka, i nie wiedziałam ze jest też potrzebny mój i męża do tego. Myślałam ze akt śluby tylko wystarczy.. No to fajnie, bo mój akt urodzenia jest w Polsce...A ten miedzynarodowy gdzie sie wybiera też w Pl?
 
vixen89 a mam jeszcze jedno pytanie pisałaś o tej pani dr. do której chodzisz z małym ona przyjmuje z poza 16 bez?? podała byś mi dokładny adres i nr tel:-) fajna ta pani dr?? bo szukałam jej i nigdzie nie ma wpisane że mówi po polsku :-) muszę wszystko notować żeby mi po porodzie łatwiej było:-) a jeśli chodzi o ubezpieczenie dziecka to po porodzie trzeba do kasy chorych się zgłosić?? a dziecko też dostaje tą zieloną kartę:-)??
 
Nowe mamusie wszystko na temat przyslugujacych Wam zasilkow i dodatkow po porodzie byl na tym watku juz predzej poruszany. Cofnijcie sie do strony 366. Na str. 369 znajduja sie informacje o wymogach obowiazujacych przy przyznawaniu FB i KBG. W moim przypadku powiadomienie o ich przyznaniu przyszlo po okolo 2 tygodniach od zlozenia podania.

Nie wiem kto jest moderatorem tego naszego watku "mamy w Austrii", ale skoro dochodza co jakis czas nowe mamusie, to moze warto by stworzyc odrebny watek, w ktorym bylyby jedynie wszystkie informacje na temat skladania wnioskow, potrzebnych dokumentow, itp?

Pauluska pewnie, ze podczas pobierania KBG mozesz podrozowac. Przeciez nie jestes na chorobowym ;-);-);-)

Witajcie po przerwie. Najpierw bylam 2 tygodnie w Polsce z Kilianem. Ostatnio wrocilismy znad Gardasee. A za tydzien swietujemy roczek naszego szkraba. Zamowilismy stolik w restauracji w Donauturm.

Pytanie do doswiadczonych mamus. Gdzie kupowalyscie buciki dla dzieciaczkow? Slyszalam, ze Deichmann ma fajne z serii Elefanten. Kiliana ostro rwie do pionu i koniecznie musze cos kupic, bo coraz ciezej jest go utrzymac w wozku.
 
gabi89 Oddział MA35 znajduje się w Standesamt, więc to jest jedno i to samo, tylko tam idziesz ze wszystkimi dokumentami o których pisałam ;) Dopiero jak tam złożysz dokumenty, to wystawią akt urodzenia maluszka, ja czekałam ok godziny.

Pani doktor przyjmuje z poza 16. Bezirku, bo ja mieszkam w 17. :p Liebhartsgasse 32/1 1160 Wien, +43/1/4858787. Mówi po polsku na 100% ;) Dzisiaj nawet była pielęgniarka Polka, zawsze może przetłumaczyć w razie czego. W rejestracji nie mówią po polsku. Jestem z pani doktor zadowolona, jest bardzo miła, polecam.

Dziecko trzeba zgłosić do kasy chorych, ale to dopiero jak już będziecie mieć akt urodzenia. Dziecko dostaje też e-card ;)

Aha, w Standesamt gdy składa się dokumenty o wystawienie aktu urodzenia to warto też mieć już wypełniony formularz o meldunek dla maluszka, od razu też Wam wydadzą Meldezettel.

Pieniądze za urlop wychowawczy to jest po prostu Twoja wypłata, tylko zamiast pracodawcy płaci Krankenkasse. A konkretnie średnia trzech ostatnich wypłat, a jak wynagrodzenie jest stałe no to wiadomo, tyle ile mama miała wypłaty.

mamami1 ja międzynarodowy mam z Polski, z USC, nie wiem czy tutaj można taki uzyskać.

Patili
dobry pomysł z tym osobnym wątkiem, bo też miałam problemy z doszukaniem się odpowiednich informacji gdy jeszcze chodziłam w ciąży :p Co do butów to jeszcze się nie wypowiem, przed moim szkrabem jeszcze daleka droga do stawiania pierwszych kroków :)
 
vixen89 wielkie dzięki:-) już teraz przynajmniej wiem co mam robić po porodzie męża wyślę niech się gimnastykuję bo jak był ze mną na zameldowaniu w szpitalu to był w szoku że to tyle załatwiania:-)
 
gabi89 nie ma za co :) Jakbyś miała jeszcze jakieś pytania to zawsze możesz napisać mi wiadomość żeby nie zaśmiecać forum, jak tylko będę mieć czas to chętnie pomogę i odpiszę. Dzisiaj moje dziecko wyjątkowo daje mamie zająć się innymi sprawami to nadrabiam z pisaniem tu :p
 
reklama
Patili młodemu kupujemy buciki w Dajśmanie i Jello. Elefantki polecam bardzo - są wytrzymałe, wygodne, Erikowi bardzo dobrze się w nich człapie. Mamy też butki Nike i Adidas - również super.

Niestety nie mam ostatnio czasu na forum, zaczynam pakowanie do Polski, H ma urlop od 22 lipca, także w końcu pojedziemy do mojej mamy. Korzystamy z małym z pogody - ja grzebię w warzywie i kwiatach, a mały uczy się chodzenia lub pluska w basenie :)
 
Do góry