reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Listopadowe mamy 2021

Ogólnie myślę, że warto się tym zainteresować bo każdy szpital ma swoje wytyczne.
Ja też już przewertowałam listę i napewno biorę na kółkach i podręczną,bo przeraża mnie właśnie ilość koszul, ubranek, podkładów itp jak na taki krótki okres czasu.. 😳 A oprócz tego wiadomo warto zabrać jakaś wodę, kosmetyki...

Jeszcze jest trochę czasu więc spokojnie zdążymy to rozłożyć w torbach na 5 różnych sposobów tak żeby było dobrze 😂🙈
 
reklama
Wracam właśnie z USG 3 trymestru - Helutka waży już 1340 g (dziś jest 29+4).
2 tygodnie temu moja szyjka macicy miała 26 mm dziś już 34, więc pięknie się wydłużyła. No i dodatkowo mała w końcu odwróciła się z położenia miednicowego na te z główką do dołu :)
 
Kobietki, a może któraś ma juz doświadczenie i wie co z higieny dla maluszka trzeba poprostu mieć? Chodzi mi o różnego rodzaju płyny maści kremy pampersy witaminy? Nie mam pojęcia co trzeba kupić ile? Jakie firmy?
 
Dzisiaj powoli się przymierzałam do pakowania torby i troche się przeraziłam. Same pieluchy, podkłady na łózko i podpaski poporodowe zajęły większość torby, a gdzie do tego ubrania dla mnie i małego, reczniki, klapki i kosmetyki. Nie ma szans do jednej torby się spakować. Chyba będe mięc dwie takie małe, sportowe.
Trzeba się kierować szpitalna lista. Ja nie zabieram pieluch ani podpasek. Podkłady z mojego doświadczenia też mają, ale na liście są, więc biorę. No, ale pieluchy i podpaski to ja dostałam jeszcze od położonych do domu. To jednak placówka medyczna wątpię by wszędzie kazali to zabierać.
 
Uczestniczę w szkole rodzenia Online z moją położną, ostatnio wkleiła nam takie info podsumowujące co wziąć do szpitala, co po porodzie itp. Może jeszcze komuś się przyda:)

Torba do szpitala dla mamy
Spakuj się w wygodną i podręczną torbę , którą będziesz mogła swobodnie przenieść a po powrocie do domu wyprać.
-koszula do porodu – duży T-shirt, koszula do karmienia 3x (planujemy 3 dniowy pobyt)
-majtki siateczkowe jednorazowe, skarpety, biustonosz laktacyjny
- klapki pod prysznic
- szlafrok, ręczniki mały i duży
- przybory toaletowe – pamiętaj o hipoalergicznych kosmetykach, pomadka nawilżająca
-wkładki dla kobiet w połogu : typu Bella Mamma, wkładki laktacyjne, papier toaletowy bezzapachowy
-sztućce i kubek
-dokumentacja przebiegu ciąży ( wyniki badań, karta ciąży) oraz dokument z peselem
-drobne pieniądze, telefon z ładowarką

O czym będzie pamiętać osoba towarzysząca w porodzie?
-na salę porodową zabierze wygodny strój, jest tam zawsze ciepło + emocje , klapki do przebrania w zimowo- jesienną aurę nie będą przesadą
-woda mineralna niegazowana w małych butelkach, sok ananasowy , brzoskwiniowy, winogronowy- jaki przyszła mama preferuje
-kanapki , drobne przekąski ale uwaga lekkostrawne , preferowane owoce
-termos z herbatą, kawą dla osoby towarzyszącej lub drobne do automatu
-mp3 ze słuchawkami ( muzyka relaksacyjną )
-mały ręcznik do zimnych okładów
- oliwka do masażu
-aparat fotograficzny by uwiecznić młodego człowieka- unikajmy zdjęć telefonem

Torba do szpitala dla malucha:
-bet czyli rożek ewentualnie koc w poszewce, pieluszki z tetry do 5 sztuk
-body krótki rękaw 3x, body długi rękaw 3x, skarpetki 2x, czapka bawełniana
-krem do pielęgnacji pupy, pampersy , chusteczki nawilżone.

Co przygotować w domu na wyjście ze szpitala?
Mama: rzeczy do ubrania te z przed ciąży -komplet z bielizną i butami, najlepiej sznurowane. Okrycie wierzchnie
Maluch: fotelik samochodowy, body z krótkim i długim rękawem, czapka bawełniana i grubsza(zima), rękawiczki, skarpety, kombinezon, koc do przykrycia oraz tetra do zakrycia głowy. Ubiór dostosujemy do aury na zewnątrz.

Kącik noworodkowy w domu;
-łóżeczko z podniesionym materacem, poduszka „klin” , kołderka , koc, bielizna pościelowa (poduszka po 3-4 miesiącu życia), pamiętaj nie zakrywaj przestrzeni pomiędzy strzeblami do 3mż, ogranicz liczbę przedmiotów w okolicy głowy dziecka
-lampka nocna z łagodnym światłem
-wygodne miejsce do przewijania z półkami lub kieszeniami na pampersy, chusteczki/ miseczka z wodą , zmianą bielizny, kosmetykami, przyborami do pielęgnacji
Kosmetyki i przybory do pielęgnacji które mogą się przydać:
- krem do zabezpieczenia pośladków dwa rodzaje: nawilżający i kojący, mąka ziemniaczana, zasypka niemowlęca
-płyn do kąpieli po pierwszym miesiącu, oliwka do masażu
-sól fizjologiczna( Na Cl 0.9%)w ampułkach do pielęgnacji nosa i oczu
- gaziki jałowe małe do pielęgnacji oczu , jamy ustnej i kikuta , duże niejałowe do przemywania
-octenisept do pępka
-podkłady higieniczne
- Katarek/ Frida czyli aspirator do nosa
-nożyczki do paznokci z zaokrąglonymi końcami
- witamina d3
-wanienka oraz stojak – kąpiel nie powinna nadwyrężać pleców rodzica
-ręczniki dwa na zmianę
-nawilżacz powietrza
-laktator
Zalecam więcej ubrań, zawsze dziecku a to pielucha przecieknie a to uleje
 
Kobietki, a może któraś ma juz doświadczenie i wie co z higieny dla maluszka trzeba poprostu mieć? Chodzi mi o różnego rodzaju płyny maści kremy pampersy witaminy? Nie mam pojęcia co trzeba kupić ile? Jakie firmy?
Do kapieli najlepiej mi się sprawdziła mustela. Szampon używałam tez od musteli, moje dziecko miało mnóstwo włosów. Pieluchy pampers premium pózniej od 4 pampers zwykle. Chusteczki waterwipes (chyba zielone od rossmana są tez dobre ale wolałam te bo bardziej nasączone i bezzapachowe). Zielony linomag, nasmarować na tłusto to szczególnie te pierwsze kupy smolki łatwo schodzą. I dziecko nie dostaje odparzeń. Przy odparzeniach stosowałam bepanthen. Do kikuta octenisept i wysuszasz na sucho jałowymi takimi gazikami. Sekret polega na tym ze jak porządnie wysuszysz po psikaniu to szybciej odpada kikut. Najlepiej jak jest kikut to luźne ubranko dla dziecka (rozmiar większy lub wielowarstwowo zeby nie na styk). Większość podaje dzieciom wit d. Moje miało od niej straszne kolki i przestałam dawać (miało w moim mleku i w mm). Jest zdrowe. Spało lepiej, mniej płakało. Ale pediatra zadowolony by nie był. Zdania są podzielony. Ma obecnie ponad dwa lata i jest okazem zdrowia na cały zlobek.
 
No i dopadł mnie okropny ból gardła, córka w szkole pierwszy tydzień i już coś przyniosla… jestem mega osłabiona i drapie gardło, do tego mały katar. Przez to ze mam cukrzyce nie mogę pic miodu, a sam imbir bez miodu mi przez gardło nie chce przejść:( tantum verde średnio działa, a te „cukierki” na gardło dla kobiet w ciąży to nie wiem czy kiedyś chociaż leżały obok tabletek na gardło;) nic nie pomagają!
Ratuuuunkuuu zwariuje zaraz, 8 miesiac a tu tak mnie rozłożyło:(
 
No i dopadł mnie okropny ból gardła, córka w szkole pierwszy tydzień i już coś przyniosla… jestem mega osłabiona i drapie gardło, do tego mały katar. Przez to ze mam cukrzyce nie mogę pic miodu, a sam imbir bez miodu mi przez gardło nie chce przejść:( tantum verde średnio działa, a te „cukierki” na gardło dla kobiet w ciąży to nie wiem czy kiedyś chociaż leżały obok tabletek na gardło;) nic nie pomagają!
Ratuuuunkuuu zwariuje zaraz, 8 miesiac a tu tak mnie rozłożyło:(
Biedna, współczuję. Ja też co jakiś czas to kicham, to kaszle, niby zdrowa ale jednak coś tam siedzi. Non stop jestem zatkana, bez kropli do nosa się nie ruszam. Gardło pobolewa w nocy, w dzień jest ok. Mąż chory na antybiotyku to z nim też ostroznie na kilometr, no chyba że w łóżku to plecami do siebie 😁
Niestety na gardło nic nie polecę bo sama mialam z tym problem, nic a nic mi nie pomagało i finalnie skończyło się na antybiotyku 10dni bo tak się rozhulalo, że bez leków ani rusz.. Ale mam nadzieję, że u Ciebie będzie lepiej i obejdzie się bez mocniejszych leków 😘
 
Uczestniczę w szkole rodzenia Online z moją położną, ostatnio wkleiła nam takie info podsumowujące co wziąć do szpitala, co po porodzie itp. Może jeszcze komuś się przyda:)

Torba do szpitala dla mamy
Spakuj się w wygodną i podręczną torbę , którą będziesz mogła swobodnie przenieść a po powrocie do domu wyprać.
-koszula do porodu – duży T-shirt, koszula do karmienia 3x (planujemy 3 dniowy pobyt)
-majtki siateczkowe jednorazowe, skarpety, biustonosz laktacyjny
- klapki pod prysznic
- szlafrok, ręczniki mały i duży
- przybory toaletowe – pamiętaj o hipoalergicznych kosmetykach, pomadka nawilżająca
-wkładki dla kobiet w połogu : typu Bella Mamma, wkładki laktacyjne, papier toaletowy bezzapachowy
-sztućce i kubek
-dokumentacja przebiegu ciąży ( wyniki badań, karta ciąży) oraz dokument z peselem
-drobne pieniądze, telefon z ładowarką

O czym będzie pamiętać osoba towarzysząca w porodzie?
-na salę porodową zabierze wygodny strój, jest tam zawsze ciepło + emocje , klapki do przebrania w zimowo- jesienną aurę nie będą przesadą
-woda mineralna niegazowana w małych butelkach, sok ananasowy , brzoskwiniowy, winogronowy- jaki przyszła mama preferuje
-kanapki , drobne przekąski ale uwaga lekkostrawne , preferowane owoce
-termos z herbatą, kawą dla osoby towarzyszącej lub drobne do automatu
-mp3 ze słuchawkami ( muzyka relaksacyjną )
-mały ręcznik do zimnych okładów
- oliwka do masażu
-aparat fotograficzny by uwiecznić młodego człowieka- unikajmy zdjęć telefonem

Torba do szpitala dla malucha:
-bet czyli rożek ewentualnie koc w poszewce, pieluszki z tetry do 5 sztuk
-body krótki rękaw 3x, body długi rękaw 3x, skarpetki 2x, czapka bawełniana
-krem do pielęgnacji pupy, pampersy , chusteczki nawilżone.

Co przygotować w domu na wyjście ze szpitala?
Mama: rzeczy do ubrania te z przed ciąży -komplet z bielizną i butami, najlepiej sznurowane. Okrycie wierzchnie
Maluch: fotelik samochodowy, body z krótkim i długim rękawem, czapka bawełniana i grubsza(zima), rękawiczki, skarpety, kombinezon, koc do przykrycia oraz tetra do zakrycia głowy. Ubiór dostosujemy do aury na zewnątrz.

Kącik noworodkowy w domu;
-łóżeczko z podniesionym materacem, poduszka „klin” , kołderka , koc, bielizna pościelowa (poduszka po 3-4 miesiącu życia), pamiętaj nie zakrywaj przestrzeni pomiędzy strzeblami do 3mż, ogranicz liczbę przedmiotów w okolicy głowy dziecka
-lampka nocna z łagodnym światłem
-wygodne miejsce do przewijania z półkami lub kieszeniami na pampersy, chusteczki/ miseczka z wodą , zmianą bielizny, kosmetykami, przyborami do pielęgnacji
Kosmetyki i przybory do pielęgnacji które mogą się przydać:
- krem do zabezpieczenia pośladków dwa rodzaje: nawilżający i kojący, mąka ziemniaczana, zasypka niemowlęca
-płyn do kąpieli po pierwszym miesiącu, oliwka do masażu
-sól fizjologiczna( Na Cl 0.9%)w ampułkach do pielęgnacji nosa i oczu
- gaziki jałowe małe do pielęgnacji oczu , jamy ustnej i kikuta , duże niejałowe do przemywania
-octenisept do pępka
-podkłady higieniczne
- Katarek/ Frida czyli aspirator do nosa
-nożyczki do paznokci z zaokrąglonymi końcami
- witamina d3
-wanienka oraz stojak – kąpiel nie powinna nadwyrężać pleców rodzica
-ręczniki dwa na zmianę
-nawilżacz powietrza
-laktator
Podoba mi się motywujący komentarz żeby na wyjście ze szpitala mama wzięła ubrania sprzed ciąży :))))
Mi się bardzo sprawdziło podczas porodu ze miałam papcie miękkie w formie baletek bo nie spadało to jak zwykle wsuwane i miałam cały czas na sobie. Później tez w nich chodziłam po oddziale a pod prysznic gumowe klapki zwykle.
Do porodu warto mieć oddzielna mniejsza torbę która powinien się zając tata (jak restrykcje pozwolą). Ja miałam w podpisanych woreczkach strunowych dwa zestawy ubran dla malucha (56 i 62 z pieluszkami) no i dla mnie kilka drobiazgów na poród. Tłumaczyłam mężowi co gdzie jest ale tez było podpisane bo męska pamięć do takich spraw jest krótka. Reszta rzeczy w dużej (taka kabinowa wys 55) walizce na oddział.
 
reklama
No i dopadł mnie okropny ból gardła, córka w szkole pierwszy tydzień i już coś przyniosla… jestem mega osłabiona i drapie gardło, do tego mały katar. Przez to ze mam cukrzyce nie mogę pic miodu, a sam imbir bez miodu mi przez gardło nie chce przejść:( tantum verde średnio działa, a te „cukierki” na gardło dla kobiet w ciąży to nie wiem czy kiedyś chociaż leżały obok tabletek na gardło;) nic nie pomagają!
Ratuuuunkuuu zwariuje zaraz, 8 miesiac a tu tak mnie rozłożyło:(
Sok pomarańczowy?
Olejek z tymianku działa super tez. Wrzucam do dyfuzora kilka kropel nawet na noc w sypialni chłopców jak słyszę pierwszy kaszel.
 
Do góry