reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Lipcowe mamy 2022

Dziewczyny dajecie rezygnację z urlopu wychowawczego i pierwszego dnia którego macie wrócić do pracy dajecie L4 z kodem B i normalnie masz płatne 100%. Koleżanka zrobiła miesiąc temu tak wszystko według prawa
 
reklama
Nie musi być przerwa [emoji6] kupiłam ebook mamyprawnik i tam jest bardzo dużo informacji, ale powiem szczerze, że nie napisała nic czego w necie nie znajdziesz więc szkoda kasy. Chodzi mi o ochronę - chce być uczciwa i poinformuje pracodawce od razu, że mimo, że rezygnuje z urlopu wychowawczego to od pierwszego dnia planowanego powrotu do pracy idę na L4 ze wskazań lekarskich. Jednak nie wiem od kiedy jestem chroniona ? Czy mam dac razem z wypowiedzeniem urlopu wychowawczego zaświadczenie o ciąży? Czy wystarczy L4 z kodem B. Wiem, że pracodawca nie może mi odmówić powrotu do pracy po 30 dniach od wypowiedzenia wychowawczego - ale czy w okresie od złożenia wypowiedzenia do dnia dostarczenia L4 ciążowego (bo wtedy prawo mnie chroni) mogą mnie zwolnić? Nie wiem za bardzo jak to ugryźć aby być fair w stosunku do nich (to duża firma państwowa) a z drugiej strony zabezpieczyć swój tyłek. A Ty jesteś obecnie na wychowawczym czy pracujesz w kadrach np ? [emoji6]
Póki wątek nie jest zamknięty to raczej nie chciałabym ujawniać gdzie pracuję. Jeśli chodzi o tą przerwę to nie możesz wziąć ZLA będąc na wychowawczym bo ono nie przysługuje. Nie wiem jak mamaprawnik opisała to w ebooku ale zwolnienie lekarskie musisz brać w chwili gdy już teoretycznie pracujesz. Może to być pierwszy dzień pracy ale musi on być. W praktyce najwygodniej to zrobić tak jak napisałam tj mieć zakończony w piątek wychowawczy a od poniedziałku pójść na zwolnienie. Zadziała również jak będziesz miała koniec wychowawczego w poniedziałek a pójdziesz we wtorek na zwolnienie, ale po prostu czasami jest to trudniej wycyrklować. Tak czy inaczej ta przerwa musi być. Nie możesz mieć w poniedziałek ostatniego dnia wychowawczego i tego dnia wziąć zwolnienia. Co do ochrony to jesteś chroniona od samego początku ciąży, ale warto poinformować pracodawcę co by nie wręczył wypowiedzenia i później trzeba się ciągać po sądach pracy. Nawet były sprawy gdzie pracownica złożyła wypowiedzenie nie wiedząc, że jest w ciąży i żądała przywrócenia do pracy powołując się na błąd.
 
I pytanie od kiedy jesteśmy chronione? Czy pracodawca może zwolnić w okresie od złożenia wniosku do dnia L4 z kodem B?
Dziewczyny dajecie rezygnację z urlopu wychowawczego i pierwszego dnia którego macie wrócić do pracy dajecie L4 z kodem B i normalnie masz płatne 100%. Koleżanka zrobiła miesiąc temu tak wszystko według prawa
 
I pytanie od kiedy jesteśmy chronione? Czy pracodawca może zwolnić w okresie od złożenia wniosku do dnia L4 z kodem B?
Od samego początku ciąży. Nie ma terminu. Kobiety w ciąży nie można zwolnić, są od tego wyjątki ale to już trzeba by analizować sytuację konkretnej osoby. Zasadą jest, że nie można.
 
mi na pierwszej wizycie gin powiedziała, że na pewno będę ten test musiała zrobić, tylko nie powiedziała kiedy. Na razie mam hiper pakiet badań do zrobienia: hiv, różyczki, toxo, mocz, glukoza , WR, i milion innych. ;//
Ja też plus właśnie te prenatalne mi kazał już zrobić na wizytę
 
Dziękuję. W takim razie spróbuję zrobić tak jak napisałaś, albo jak nie uda mi się z weekendem to faktycznie wymowie np w poniedziałek a we wtorek będę miała lekarza. A przy złożeniu wniosku o wypowiedzenie urlopu wychowawczego mogę od razu dać zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę czy to "śliskie" ?
Póki wątek nie jest zamknięty to raczej nie chciałabym ujawniać gdzie pracuję. Jeśli chodzi o tą przerwę to nie możesz wziąć ZLA będąc na wychowawczym bo ono nie przysługuje. Nie wiem jak mamaprawnik opisała to w ebooku ale zwolnienie lekarskie musisz brać w chwili gdy już teoretycznie pracujesz. Może to być pierwszy dzień pracy ale musi on być. W praktyce najwygodniej to zrobić tak jak napisałam tj mieć zakończony w piątek wychowawczy a od poniedziałku pójść na zwolnienie. Zadziała również jak będziesz miała koniec wychowawczego w poniedziałek a pójdziesz we wtorek na zwolnienie, ale po prostu czasami jest to trudniej wycyrklować. Tak czy inaczej ta przerwa musi być. Nie możesz mieć w poniedziałek ostatniego dnia wychowawczego i tego dnia wziąć zwolnienia. Co do ochrony to jesteś chroniona od samego początku ciąży, ale warto poinformować pracodawcę co by nie wręczył wypowiedzenia i później trzeba się ciągać po sądach pracy. Nawet były sprawy gdzie pracownica złożyła wypowiedzenie nie wiedząc, że jest w ciąży i żądała przywrócenia do pracy powołując się na błąd.
Edit. Sprawdziłam, że mój lekarz przyjmuje tylko wtorek i piątek [emoji2368]
 
Ostatnia edycja:
Póki wątek nie jest zamknięty to raczej nie chciałabym ujawniać gdzie pracuję. Jeśli chodzi o tą przerwę to nie możesz wziąć ZLA będąc na wychowawczym bo ono nie przysługuje. Nie wiem jak mamaprawnik opisała to w ebooku ale zwolnienie lekarskie musisz brać w chwili gdy już teoretycznie pracujesz. Może to być pierwszy dzień pracy ale musi on być. W praktyce najwygodniej to zrobić tak jak napisałam tj mieć zakończony w piątek wychowawczy a od poniedziałku pójść na zwolnienie. Zadziała również jak będziesz miała koniec wychowawczego w poniedziałek a pójdziesz we wtorek na zwolnienie, ale po prostu czasami jest to trudniej wycyrklować. Tak czy inaczej ta przerwa musi być. Nie możesz mieć w poniedziałek ostatniego dnia wychowawczego i tego dnia wziąć zwolnienia. Co do ochrony to jesteś chroniona od samego początku ciąży, ale warto poinformować pracodawcę co by nie wręczył wypowiedzenia i później trzeba się ciągać po sądach pracy. Nawet były sprawy gdzie pracownica złożyła wypowiedzenie nie wiedząc, że jest w ciąży i żądała przywrócenia do pracy powołując się na błąd.
tak, ochrona przysługuje od zajścia w ciążę, A nie poinformowania pracodawcy o ciazy. Były takie sytuacje że kobieta pod wpływem błędu sama wypowiadala umowę, ale wtedy ma prawo powołać się na wadę oświadczenia woli i cofnąć swoje oświadczenie o zwolnieniu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić takie cofnięcie. Kobietę w ciąży można zwolnić jedynie dyscyplinarnie z Art 52 kp
 
Dziękuję
tak, ochrona przysługuje od zajścia w ciążę, A nie poinformowania pracodawcy o ciazy. Były takie sytuacje że kobieta pod wpływem błędu sama wypowiadala umowę, ale wtedy ma prawo powołać się na wadę oświadczenia woli i cofnąć swoje oświadczenie o zwolnieniu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić takie cofnięcie. Kobietę w ciąży można zwolnić jedynie dyscyplinarnie z Art 52 kp
 
reklama
Do góry