reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kto po in vitro?

reklama
Dziewczyny serdecznie dziękuję za tak ciepłe słowa otuchy :) Jesteście naprawdę niesamowite :) Naprawdę baaardzo dziękuję!!!
Leczę się w Invimedzie w Wawie, tzn zaczynam - w czwartek wizyta u Dr. K. Wcześniej leczyłam się w Białymstoku w Napromedice skąd mam całą teczkę badań, jak ostatnio byłam na konsultacjach u gin-endokrynologa, to dziewczyny które czekały były przerażone taką ilością badań. Powiem szczerze, że jestem trochę rozczarowana, że wśród tylu badań i to tak kosztownych nie miała zleconego AMH i kariotypu (kariotypu jeszcze nie robiłam, chociaż ostatnio lekarz się też o to pytał, zlecił na razie AMH, na razie kariotypu nie, sama nie wiem)... no, ale nic :) Nowa klinika, nowe nadzieje... i wyczekiwanie na rozpoczęcie stymulacji :) Powiem Wam szczerze, że nie mogę się już doczekać... Bo jak już się zacznie to wtedy jest się już tylko coraz bliżej do szczęscia

Nie za bardzo się jeszcze orientuję, która z Was jest na jakim etapie, ale będę kibicowała i trzymała kciuki każdej z osobna ;-)
 
Gotadora, my tez mielismy podobny klopot z sasiadem, ktory mieszkal nad nami. Interwencja osobista i poprzez administarcje nie dawala skutku. W konsekwencji maz ktoregos dnia nie wytrzymal i go ostro opierdzielil przez balkon a w administarcji powiedziel,ze jak czeos nei zrobia zlozy skarge na policji. Od tego momentu troche ucichlo. Na szczescie sasiad wyprowadzil sie w sierpniu i mamy teraz spokojna sasiadke.
Nie biore zadnych antykoncepcyjnych. Przy poprzedniej stymulacji mialam decapeptyl podany przez pielegniarke i zadnych plamien nie mialam.Teraz mialam gonapeptyl do samodzielnej aplikacji. Mam nadzieje,ze mezus db zrobil zastrzyk.
 
ah ci sąsiedzi :nerd: kiedyś też miałam jakiegoś nawiedzonego co śpiewał dniami i nocami z podłączonym wzmacniaczem I love you i I love you ... kiedyś o pólnocy poszłam do niego o opierdzielić, zbeształam go po angielsku, okazało się że to Polak :szok: nie wiem za co on żył jak stale śpiewał i to tę samą piosenkę

Agapl nie martw się, na pewno bedzie dobrze &&&&
 
Ostatnia edycja:
Gotadora, no nasz tez myslal,ze jest tenorem. Muzyka na calego a on spiewal w tle grrrr Nie mowiac juz o karaoke z podskokami w butach na szpilkach do bialego rana.
 
Dziewczyny, chciałam o coś zapytać skoro akurat poruszony został temat AMH. Co wlaściwie oznacza niski wskaźnik AMH? Że komórek jest mało, czy że są słabe? Czy jedno i drugie? Czy jeżeli AMH jest niskie, to kobieta źle reaguje na stymulację np.? Jaki ma wpływ na powodzenie invitro? Bo ja mam niskie AMH (0,7) po przeprowadzonym laparoskopowym usunięciu torbieli. Ale podczas stymulacji wyprodukowałam 10 jajeczek. Może nie jest to szałowy wynik, ale wszystkie były dojrzale, prawidłowe i wszystkie zostały zapłodnione - 100%. Ale potem była klapa, bo wszystkie zarodki przestały się rozwijać (po 3 dobie). Czy to właśnie przez AMH, przez to że jajeczka były kiepskiej jakości, pomimo tego że wyglądały dobrze i zostały przez embriologa zakwalifikowane do zapłodnienia? Czy to raczej kwestia plemnika? Pytam z ciekawości, bo niezależnie od Waszych odpowiedzi AMH i tak nie da się poprawić, ale tak chciałabym wiedzieć...
 
cytat:

....U kobiet w wieku rozrodczym oznaczenie AMH łącznie z badaniem innych hormonów, takich jak estradiol i FSH, pozwala ocenić rezerwę jajnikową. Testy te są również przydatne w ocenie czynności jajników i pozwalają w przybliżeniu określić rozpoczęcie menopauzy.
Oznaczenie AMH czasami zleca się u kobiety poddanej procedurze wspomaganego rozrodu, jak na przykład zapłodnienie in vitro (IVF); stężenie AMH jest związane z prawdopodobieństwem pozytywnej reakcji na leczenie. Niskie stężenie AMH wskazuje na słabą podatność jajników, co oznacza, że liczba komórek jajowych uzyskanych po stymulacji jajników będzie mniejsza. W tym celu zazwyczaj wykonuje się również oznaczenie innych hormonów oraz USG przezpochwowe (aby policzyć pęcherzyki, co odzwierciedla zapas komórek jajowych u kobiety).

Stężenie AMH może wzrastać w zespole jajników policystycznych (PCH) z uwagi na zwiększoną liczbę pęcherzyków. Oznaczenie można zlecić w celu oceny tego schorzenia.

Podwyższone stężenie AMH i/lub inhibiny B towarzyszy również niektórym nowotworom jajników. Oznaczenia te mogą służyć jako markery nowotworowe i ułatwiać ocenę odpowiedzi na leczenie oraz monitorowanie wznowy.

W celu określenia płci niemowlęcia z niewyraźnie wykształconymi narządami płciowymi można zlecić badanie AMH łącznie z badaniem chromosomów, hormonów i czasami badaniami techniką obrazową. U niemowlęcia płci męskiej bez widocznych jąder niskie stężenie AMH może być przyczyną niewyraźnie wykształconych genitaliów. Jeżeli jądra nie zeszły do moszny i znajdują się w podbrzuszu, oznaczenie stężenia AMH może pomóc w ustaleniu, czy funkcjonują one prawidłowo.
do góry

W jakich przypadkach badanie jest zlecane?

Badanie AMH zleca się w celu oceny czynności jajników, w zaburzeniach płodności, jeżeli para rozważa zapłodnienie metodą wspomaganego rozrodu, np. IVF i w celu ustalenia prawdopodobieństwa rozpoczęcia się menopauzy u kobiety.

AMH zleca się również u kobiet z objawami PCOS, takimi jak:

  • Nieprawidłowe krwawienia z macicy
  • Rogowacenie ciemne
  • Trądzik
  • Brak miesiączki
  • Zmniejszenie piersi
  • Powiększone jajniki
  • Hirsutyzm, oznaczające owłosienie typu męskiego, takie jak owłosienie twarzy – baki, podbródek, górna warga; owłosienie podbrzusza, klatki piersiowej, wokół sutków, dolnej części pleców, pośladków i wewnętrznej strony ud
  • Wzrost masy ciała / otyłość, tkanka tłuszczowa ulokowana w okolicy pasa
  • Włókniaki starcze pod pachami lub na szyi
  • Przerzedzone włosy, łysienie typu męskiego
Oznaczenie AMH zleca się okresowo u kobiet z nowotworem jajników wytwarzającym AMH, w celu monitorowania skuteczności leczenia oraz ewentualnej wznowy.
Badanie wykonuje się również w przypadku niewyraźnie wykształconych narządów płciowych u niemowlęcia oraz jeżeli jądra u chłopca nie zeszły do moszny.
do góry

Co oznacza wynik?
U kobiet

U kobiet w wieku rozrodczym obniżone stężenie AMH może wskazywać na niewielki zapas komórek jajowych, a co za tym idzie na obniżoną płodność, co może skutkować słabą odpowiedzią lub brakiem odpowiedzi na zapłodnienie metodą in vitro. Może również wskazywać na przedwczesną niewydolność jajników.

Podwyższone stężenie AMH często występuje w PCOS lecz nie stanowi o rozpoznaniu tej choroby; może również wskazywać na wysoką lub wręcz nadmierną podatność na zapłodnienie metodą i vitro, co oznacza konieczność odpowiedniego dostosowania leczenia. Obniżające się stężenie i/lub znaczny spadek stężenia AMH może wskazywać na nadchodzącą menopauzę. Brak lub bardzo niskie stężenie AMH jest prawidłowe u niemowląt płci żeńskiej oraz u kobiet po menopauzie.

AMH wykorzystuje się również w celu monitorowania nowotworu jajników wytwarzającego AMH. W takim przypadku spadek stężenia oznacza odpowiedź na leczenie, a wzrost może wskazywać na wznowę.
 
reklama
Dzięki Gotadora. Takie artykuły to ja czytałam, tylko że one nie odpowiadają na moje pytania. Mój wynik AMH jest bezsprzecznie niski, a na pewno obniżony. Ale reakcja na stymulacje była przecież idealna - 10/10. No i nie ma tam odpowiedzi na najważniejsze pytanie - czy niski wynik AMH przekłada się jakoś na śmierć zarodków?
 
Do góry