reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak liczyc miesiące ciąży

Drogie hipopotamki :)
różnica jednego tygodnia między tym co się nam wydaje a opinią lekarza czy USG wynika z faktu, że z medycznego punktu widzenia liczą się ukończone a nie zaczęte tygodnie ciąży. NP. 31 tyg i 2 dni to dla nas 32 tydzień, natomiast dla lakarza to 31, 32 będą gdy skończy sie 32 tydzień.

A co do przeliczania w kórym jesteśmy miesiącu lekarze stosują taką logikę, że w każdym z 3 trymestrów pierwsze dwa miesiące trwają po 4 tyg a trzeci miesiac 5. Tak licząc ciąza kończy się po ukończeniuu 39tyg ale oczywiście 40 tydz też zaliczamy do 9mies.
 
reklama
wkurza mnie to, że nie ma jednoznacznie określonych ram czasowych, wg jednej strony 3 miesiąc zaczął mi się 2 tygodnie temu a wg innej zacznie się za tydzień;/
 
Rózne schematy rozliczania tygodni ciazy. ( zrobione przez Isis)

1. Wg książki "W oczekiwaniu na dziecko"

1 miesiąc - 1-4 tygodzień,
2 miesiąc - 5-8 tygodzień,
3 miesiąc - 9-13 tydzień,
4 miesiąc - 14-17 tydzień,
5 miesiąc - 18-22 tydzień,
6 miesiąc - 23-27 tydzień,
7 miesiąc - 28-31 tydzień,
8 miesiąc - 32-35 tydzień,
9 miesiąc - 36-40 tydzień.

2. Sposób ściągnięty z innego forum

1 miesiąc - 0-4,5 tyg.
2 miesiąc - 4,5-9 tyg.
3 miesiąc - 9-13,5 tyg.
4 miesiac - 13,5-18 tyg.
5 miesiąc - 18-22,5 tyg.
6 miesiąc - 22,5-27 tyg.
7 miesiąc - 27-31,5 tyg.
8 miesiąc - 31,5-36 tyg.
9 miesiąc - 36-40 tyg.

3. Wg gazety Claudia dodatek "Ciąża":

1 m-c : 1 - 4 tydzień
2 m-c : 5 - 8 tydzień
3 m-c : 9 - 12 tydzień
4 m-c : 13 - 16 tydzień
5 m-c : 17 - 20 tydzień
6 m-c : 21 - 24 tydzień
7 m-c : 25 - 28 tydzień
8 m-c : 29 - 32 tydzień
9 m-c : 33 - 38 tydzień

4. Wg encyklopedii Larousse:

1mc - 1-4tyg
2mc - 5-8tyg
3mc - 9-13tydz
4mc - 14-18tydz
5mc - 19-23tydz
6mc - 24-27tydz
7mc - 28-31tydz
8mc - 32-35tydz
9mc - 36-39tydz

No i według którego schematu tu liczyć?

Ja licze schematem nr 2 i on mi sie wydaje najbardziej wiarygodny , szczegołnie ze kalendarzowo miesiac to własnie 4 i poł tygodnia. No i ciaza trwa 280 dni = 40 tygodni.


Czy liczy się to od dnia ostatniej miesiączki czy od zapłodnienia ???
 
Ja też już się w tym wszystkim pogubiłam... jak liczę od pierwszego dnia ostatniej miesiączki wychodzi 16 tydzień i 3 dni. A z kolei lekarz na każdej wizycie mówi mi co innego:/ W karcie ciąży tydzień tamu mam zapisane 14 tydzień.
 
Ja też się pogubiłam.Ja jak na razie cały cza spodaję tydzień od momentu zapłodnienia.Ale jak sie okazuje co pytam to każda liczy inaczej:-) I jak się tu wyznać,trochę głupo pytać czy jest się w 16 tygodniu licząc od okresu czy od zapłodnienia.Powinna być jedna reguła ustalona i problem byłby z głowy.Moja koleżanka liczy inaczej niż ja i tym sposobem jest o 2 tyg dalej w ciąży niż ja:-)
 
no tak bo liczy sie tygodnie od ostatniej miesiączki a nie od zapłodnienia nikt niewie kiedy dokładnie dochodzi do zapłodnienia....a jak lekarz ci powiedział?!
 
To może, którąs z Was mi wytłumaczy jak to jest....
1. Wg suwaczka z babyboom i wg pierwszego dnia ostatniej miesiaczki jestem w
11 tygodniu i 3 dniu
2. wg obliczeń lekarza (1 dzien ostatniej miesiączki) jestem w 10 tygodniu i 4 dniu ciąży
3. Wg USG - wielkoci maleństwa i jego rozwoju jestem w 12 tygodniu i 5 dniu ciąży...
więc jak to jest?? I który to miesiąc?? .... Bo ja już NIC nie wiem :happy2:
 
Wiolcia te suwaczki chyba srednią obliczają bo mi tez w żaden sposób sie nie zgadza. Ja do tej pory liczyłam tygodnie od dnia zapłaodnieni,bo dokładnie wiem kiedy to nastapiło:-)Ale skoro sie liczy od pierwszego dnia ostatniej miesiaczki to jestem o dwa tygodnie do przodu i mi wychodzi 9 tydzień :-) U lekarza własnie jeszcze nie byłam,dletego sama kombinuje.
 
reklama
zakręcone to wszystko. ja już sama nie wiem czy mam koncowke 6 czy poczatek 7 miesiacam tym bardziej ze na USG wychodzi ze maluch jest wiekszy niz ustawa przewiduje, wiec albo po prostu jest duzy albo mialam kilka dni wczesniej owulacje...
 
Do góry