reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności

Od tego roku tatusiowie maja prawo do urlopu tacierzysnkiego i jest on nie zalezny od macierzyńskiego. Przysługuje one osobom, objętym ubezpieczeniem chorobowym, czyli też zleceniobiorcom, pracownikom, czy przedsiębiorcom.
Wymiar urlopu wynosi w od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011r. – 1 tydzień, a od 1 stycznia 2012 r. bedzie wynosil 2 tygodnie. Jest tylko jeden warunek trzeba pisemny wniosek jak na urlop dostarczyc pracodawcy (nie ma on prawa jego odmowic) i musi on być wykorzystany do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. jak nie to przepada, wiec Aniolek mozesz przekazac dobra wiadomosc mezowi, napewno sie ucieszy:-) zawsze tydzien wolnego
 
reklama
Hej!!
Dziewczyny, a ja jak rodziłam w grudniu 2008, to otrzymałam z ZUSu świadczenie rehabilitacyjne. Było ono w kwocie równej co moja pensja (zamiast pensji). Pamiętam, że musiałam złożyć jakiś wniosek i ksero karty ciąży. Byłam wtedy od 3 miesiąca (od marca) ciąży na zwolnieniu lekarskim, i ponoć to przyznawali jak się przekroczyło 180 dni na L4. Ale nie jestem pewna, zaraz muszę poczytać. Wiem tylko, że gdybym nie złożyła wniosku wtedy - miesiąc/2 przed porodem - to zostałabym 2 miesiące bez rodków do życia. Nie wiecie jak to jest teraz?? Czy któraś korzystała z czegoś takiego?? Proszę o odpowiedź. Please. (na zwolnieniu jestem od ok. II połowy czerwca)
 
Teraz też składa się wniosek ale tylko wtedy gdy wiadomo że zwolnienie lekarskie przekroczy 180 dni, nie nazywa się to juz co prawda swiadczenie rehabilitacyjne ale niestety nie pamietam jak. Wedlug mnie skoro nie byłas od poczatku ciazy tylko od czerwca na zwolnieniu to napewno nie bedziesz musiala niczego takiego skladac.
 
A czy to zwolnienie przysługuje także po normalnym porodzie?? Tj. czy po normalnym porodzie przysługuje także te dwa tygodnie opieki??Bo u mnie nie będzie nikogo kto mógłby mi w czym kol wiek pomóc:(.

szpital wystawia również tatusiom L4- opiekę po naturalnym porodzie:-) nie trzeba brać żadnego tacierzyńskiego:) Opieka się należy:-)
 
Dziewczyny czy Wy się orientujecie jak wygląda kwestia meldunku dziecka?
My z mężem mamy dwa różne meldunki i chcemy aby dziecko było zameldowane tam gdzie mąż, jak to się załatwia?
Czy dzidzia jest meldowana automatem tam gdzie mama czy można wybrać meldunek?
 
ivette73 tacierzysnki to zupelnie inny temat, to urlop okilicznosciowy, jak na swoj slub/ slub dziecka/ smierc rodzicow/dziadkow etc. przysluguje on jak sie o niego poprosi, wypisze wnisoek na ktorym zaznacza sie urlop okoliczonosciowy/ tacierzysnki z tymze, musi byc wykorzystany tak jak pisalam, przez ojca dziecka do 1 roku po jego porodzie, jak nie to przepada.
 
ivette73 tacierzysnki to zupelnie inny temat, to urlop okilicznosciowy, jak na swoj slub/ slub dziecka/ smierc rodzicow/dziadkow etc. przysluguje on jak sie o niego poprosi, wypisze wnisoek na ktorym zaznacza sie urlop okoliczonosciowy/ tacierzysnki z tymze, musi byc wykorzystany tak jak pisalam, przez ojca dziecka do 1 roku po jego porodzie, jak nie to przepada.

Dokładnie tak samo jak z opieką na dziecko (2 dni w roku) jak sie nie wykorzysta to przepadaja. co do zwolnienia przy sn nie wiem, mysle ze zalezy to od lekarza bo tu u nas w szpitalu nie chca dawac, chyba ze jest cc to wtedy bez problemu.

Co do zwolnienia faktycznie tak jak ivette73 napisala wystarczy ze na zwolnieniu jest kod b lub dostarczymy zaswiadczenie o ciazy i wtedy jest 270 dni.

Co do meldunku ja mam tak samo i jak sie dowiadywalam to dziecko jest automatycznie meldowane tam gdzie matka, jesli chcemy aby bylo zameldowane tam gdzie ojciec nalezy je wymeldowac z adresu mamy i zameldowac na nowo
 
reklama
Do góry