reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności

Do wypłaty maciezyńskiego brane są pod uwagę zarobki z ostatnich 12 miesięcy. Brana jest średnia, i tak samo do zasiłku chorobowego który w przypadku ciąży też jest płacony 100%.
 
reklama
Do wypłaty maciezyńskiego brane są pod uwagę zarobki z ostatnich 12 miesięcy. Brana jest średnia, i tak samo do zasiłku chorobowego który w przypadku ciąży też jest płacony 100%.

to mnie cieszy bo ostani rok był dla mnie całkiem dobry. Jak sobie przypomnie ile zarabiałam 6 lat temu to sie zastanawiam jak ja przezyłam po zerwaniu zareczyn, wynajeciu małego pokoju w mieszkaniu studenckim i opłaceniem rachunków
 
A orientujecie się może jakie długie zwolnienie przysługuje tatusiowi na opiekę nad mamusią po CC?
 
A czy to zwolnienie przysługuje także po normalnym porodzie?? Tj. czy po normalnym porodzie przysługuje także te dwa tygodnie opieki??Bo u mnie nie będzie nikogo kto mógłby mi w czym kol wiek pomóc:(.
 
Aniolek, jest cos takiego jak tacierzynski -trwa tydzien i jest przyznawany na pisemny wniosek do 1 roku od urodzenia dzidzi, wiec od was zalezy kiedy go chcecie, i jest jeszcze urlop okolicznoscioy z tytulu narodzin dziecka -dwa dni dla tatusiow, a o tym dwu tygodniowym po cc to nie slyszalam, uska wiesz cos wiecej?
 
Jest to normalne zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem ( tez platne 100%) bo kobieta po cesarce ma wiadomo ograniczone mozliwosci. Czy po sn tez nie wiem nie spotkalam sie, aby lekarz wystawil, ale mysle ze trzeba pytac lekarza.
 
Ja wiem że te zwolnienie wystawia lekarz ginekolog który prowadził ciąże.
Co do urlopu tacierzyńskiego to on chyba nie może być wykorzystany gdy korzysta z urlopu macierzyńskiego mama - tak czytałam wcześniej i tak było w sejmie - później już tego nie śledziłam - ale gdyby było tak jak napisałaś margerrita to byłoby super.

dziewczyny a co z tym becikowym?? Składa się wniosek w miejscu zameldowania czy faktycznego przebywania, nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej regulacji:(.
 
becikowe załatwia się w miejscu zameldowania matki lub ojca dziecka (ale tylko 1 z rodziców może je pobrać). Jeśli ojciec jest zameldowany gdzie inddziej niż matka to warto się zorientować gdzie korzystniej bedzie odebrać becikowe, bo w niektorych gminach jest jeszcze becikowe samorządowe i wtedy tam warto składać bo się wiecej kasy dostanie. Ja mieszkam np w innym województwie niż jestem zameldowana i po becikowe to 170km bede musiała jechać :D
 
reklama
A odnośnie meldunku to dziecko zostaje automatem meldowane tam gdzie matka czy mozna wybrać miejsce meldunku ojca?
 
Do góry