reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności

Tata może także wziąć urlop okolicznościowy w wysokości 2 dni roboczych z uwagi na urodzenie się dziecka :) - tak jak jest w przypadku urlopu z uwagi na ślub :) Urlop ojcowski porównywany jest do urlopu macieżyńskiego (chociaż to dziwne porównanie:).

Juaska - Możecie zameldować swojego szkraba gdzie chcecie tzn. :) - tam gdzie Ty jesteś zameldowana bądź twój mąż. Idzie się wtedy do urzędu właściwego dla miejsca zameldowania twojego męża i się zgłasza dziecko:), idzie się razem ze skróconym odpisem aktu urodzenia. Melduje się automatycznie dziecko tam gdzie ma adres zameldowania matka tylko w przypadkach gdy dziecko nie zostało poczęte w związku małżeńskim.

Mam nadzieje że pomogłam :)
 
reklama
ciesze się że pomogłam :)

P.S: za zameldowanie noworodka nie pobiera się opłat :), nie trzeba także wypełniać w urzedzie formularza "zgłoszenie pobytu stałego" :).
 
Aniołek u mnie w urzedzie powiedzieli zupelnie inaczej. ja jestem w zwiazku malzeńskim i powiedzieli ze automatycznie dziecko jest meldowane tam gdzie mama, jesli sie nie chce inaczej nie trzeba nawet isc do urzedu, a jak chcemy tam gdzie tata to trzeba wymeldowac z meldunku mamy i zameldowac na nowo wiec juz sama sie pogubilam
 
Od prawie 3-4 lat nie meldują z automatu dzieci poczętych w związku małżeńskim. Bo np. ja będe rodziła w wołominie ale jestem zameldowana w Warszawie - USC w Wołominie nie może bez mojej wiedzy i zgody zameldować dziecka w Warszawie, bo trzeba się stawić osobiście z dokumentami w biurze meldunkowym urzędu gdzie jestem zameldowana i trzeba osobiście złożyć podpis przy meldunku.

USC sam nie może zameldować dziecka, musi być potrzebne oświadczenie jednego z rodziców które przychodzi po akt urodzenia.

I tak
art. 14 Ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Zgłoszenie urodzenia dziecka dokonane we właściwym urzędzie stanu cywilnego (jesli rodzi się na terenie USC gdzie dziecko ma być zameldowane) zastępuje zameldowanie. Datą zameldowania dziecka jest data sporządzenia aktu urodzenia. Zameldowania dokonuje organ gminy właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego matki dziecka lub tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa, a w przypadku braku miejsca pobytu stałego - organ właściwy ze względu na miejsce pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.

Chodzi o to że jak się idzie po 14 dniach od urodzenia dziecka po skrócony odpis aktu urodzenia a rodziło się zupełnie gdzie indziej to trzeba tym babeczkom powiedzieć że dziecko będzie meldowane u taty. Do tego jest potrzebne oświadczenie.

U nas w urzędzie tak się robi.
 
Ostatnia edycja:
Dzięki Aniolek! Mam nadzieję,że u mnie nie będzie problemów, mimo,że tutaj kwestią miejsca zameldowania jest tylko nazwa ulicy w tym samym mieście, a nie inne miasto.
 
A jak to jest z tymi urlopami taty jeśli nie jest się w związku małżeńskim?

Wiem, że przysługuje mu:
- "tacierzyński" 7 dni
i co dalej?:)
 
Takie same jak się jest w małżeństwie :) W kodeksie pracy nie ma rozróżnienia :) Tak więc korzystacie ze wszystkich możliwości.

Urlopu okolicznościowego 2 dni, taciezyńskiego, wolnych dni nad opiekę nad dzieckiem, skrócenia urlopu maciezyńskiego przez matkę i przejście na dalszą część urlopu macierzyńskiego ojca - art. 180 paragraf 5, 6, 6 z jedynką z dwójką z trójką i paragraf 7.
 
ivette73 tacierzysnki to zupelnie inny temat, to urlop okilicznosciowy, jak na swoj slub/ slub dziecka/ smierc rodzicow/dziadkow etc. przysluguje on jak sie o niego poprosi, wypisze wnisoek na ktorym zaznacza sie urlop okoliczonosciowy/ tacierzysnki z tymze, musi byc wykorzystany tak jak pisalam, przez ojca dziecka do 1 roku po jego porodzie, jak nie to przepada.


wiem co to jest tacierzyński tylko tam wyżej dziewczyny pomyliły go z opieką L4 poszpitalną ;)
 
Ostatnia edycja:
reklama
może któras z Was jest obyta w tych sprawach: mój małż od początku września ma inna prace i (wreszcie !) normalne ubezpieczenie. Czy wiecie może kiedy zaczyna ono obowiązywać tzn. z chwilą podpisania umowy, czy np. po miesiacu? Z tytułu urodzenia dziecia przysługuje mu parę groszy i chciałabym wiedzieć czy jeśli urodziłabym pod koniec września to przysługiwałyby nam...
 
Do góry