reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności

co do macierzynskiego to u mnie zalatwia zaklad pracy, musze tylko doniesc akt urodzenia,

co do becikowego wymagane dokuemnty i wnisoek sklada sie wurzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej
Wzory Pism &#183 Ulga podatkowa &#183 Becikowe

uska78 wg obowiazujacych przepisow prawnych wystarczy ze bylas pod opieka lekarza, nie jest konieczne zaswiadczenie, ze przed 10 tygodniem

nice-girl
to sie zdublowalysmy z odpowiedzia :)
 
Ostatnia edycja:
reklama
uska - co to za oświadczenie trzeba dołączyć do druku i aktu urodzenia? Bo ja nie wiem o co chodzi.

A co do becikowego to przepis, ze trzeba byc pod opieka lekarza od 10tyg. ciazy zostal zawieszony i juz nie obowiązuje:

kobiety które po 1 listopada 2009 roku wystąpiły lub wystąpią o wypłatę becikowego nie będą musiały udowadniać, że najpóźniej od 10 tygodnia ciąży były pod opieką lekarza ginekologa lub położnej. Jedynym warunkiem otrzymania pieniędzy będzie okazanie przez rodzica zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi co najmniej jedną wizytę ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej

Pisemny wniosek o becikowe można złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (w miejscu, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne) w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka (zmiana wprowadzona w czerwcu 2007 roku, wcześniej obowiązywal termin 3 miesięcy). Wniosek złożony po terminie będzie pozostawiony bez rozpoznania


  1. Do wniosku o becikowe dołączamy następujące dokumenty:
  2. dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o becikowe
  3. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka;
  4. pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe np. przez drugiego z rodziców).
  5. zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej

ja do becikowego dostalam od lekarza wiec dlatego napisalam, a sami tez piszecie o zaswiadczeniu o opiece medycznej wiec nie wiem. Co do macierzynskiego oswiadczenie o którym mowilam to pismo ktore moze byc odrecznie napisane o tym ze jest to nasze pierwsze, drugie itp dziecko. Zus w rzeszowie tego wymaga.
 
a powiedzcie mi jeszcze jak wygląda sprawa ze skladką na ubezpieczenie zdrowotne na zasiłku macierzyńskim w przypadku jak umowa przedłużona tylko do porodu - jest sie wtedy ubezpieczonym czy nie? No bo przecież jest się już bezrobotnym. Czy trzeba się zarejestrowac jako bezrobotna zeby urząd pracy ubezpieczał?
 
Mi też w Urzędzie Miejskim powiedzieli, że do wniosku o becikowe mam dostarczyć zaświadczenie od lekarza, że byłam pod opieką całą ciążę. Nie kartę ciąży tylko osobne zaświadczenie.
 
tak zaswiadczenie jest konieczne, tylko bylo zamieszanie bo jakis czas temu trzeba bylo miec, zaswiadczenie, ze bylo sie pod okieka lekarska przed 10 tygodniem ciazy, ale ustawodawca juz to zniosl, teraz wystarczy zwykle zaswiadczenie, ze poprostu bylo sie pod opieka lekarska
 
a powiedzcie mi jeszcze jak wygląda sprawa ze skladką na ubezpieczenie zdrowotne na zasiłku macierzyńskim w przypadku jak umowa przedłużona tylko do porodu - jest sie wtedy ubezpieczonym czy nie? No bo przecież jest się już bezrobotnym. Czy trzeba się zarejestrowac jako bezrobotna zeby urząd pracy ubezpieczał?
też się nad tym zastanawiam, może ktoś wie
 
Na zasiłku macierzyńskim są normalnie odprowadzane składki i nie jest się bezrobotnym. Po zakończeniu zasiłku dostaje się dokument z ZUS i okres pobierania go wlicza się do lat pracy. W urzędzie pracy rejestrujemy się po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego.
 
dziewczyny jak to jest - ile dostaje się pieniędzy na macierzyńskim (ja mam umowę na czas nieokreślony więc wszystko za mnie załatwi praca) tyle co pensji czy może mniej?? I z tym becikowym?? Trzeba iść do urzędu dzielnicy w Warszawie gdzie się jest zameldowanym czy do urzędu gminy (pod Warszawą) gdzie się mieszka??
 
reklama
Do góry